Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 ''Makarona''

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
:::>>C&C<<:::
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 8396
Age: 31
Vendodhja: Linz-Austri
Piket: 28241
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: ''Makarona''   31/07/09, 01:40 pm

Makarona me krem ulliri te zi

Per 4 veta:

1 pako makarona
2-3 speca te kuq te tulte
filiza te fresket soje
krem ulliri te zi (ne mungese te tij mund te perdorni dhe ullinj te zinj te shtypur deri sa te behen si salce)
djathe kaēkavall i grire
vaj ulliri sipas deshires
kripe, piper

Pergatitja:
Pasi t'i keni zier makaronat, hidhini vajin e ullirit dhe kremin e ullirit te zi dhe perzijini mire e mire. Me pas shtojini dhe filizat e sojes dhe specin e kuq te grire holle pasi t'i keni zier keto dy te fundit. Dhe ne fund shtoni kaēkavallin e grire si dhe piperin e zi. Kush eshte me diete mund te perdore makarona dietike e kaēkavall pa yndyre

_________________

Knaqesia juaj Qellimi yne!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
:::<<C&C>>:::
Super Moderatore
Super Moderatore


Numri i postimeve: 8975
Age: 24
Vendodhja: -KS-
Piket: 26343
Registration date: 13/09/2008

MesazhTitulli: Makarona me pule, brokoli dhe spec te kuq   31/07/09, 06:21 pm

Image Hosted by ImageShack.us

Pergatitja per 3-4 veta:

300 gr makarona

300 gr fileto pule

gjysem tufe brokoli (nja 10 lulka brokoli)

2 speca te kuq

2-3 thelpinj hudhre

3-4 luge vaj ulliri

kripe,piper i zi

rozmarine

nje gote ēaji me nje tablete supe pule

Ne nje tas te vogel hidhni vajin dhe shtojini dhe hudhrat e grira holle e lerini ashtu per nje fare kohe sa te leshojne aromen e tyre.Nderkohe vijini makaronat te zihen dhe ne anen tjeter grini holle brokolin, specin e kuq (mund ta beni dhe me domate ne vend te specit) , dhe pulen.

Vijeni vajin te skuqet bashke me hudhrat dhe pasi ti keni ferguar pak , shtoni rozmarinendhe perzijeni pak , me tutje shtoni pulen dhe skuqeni per nje cope here.Me pas hidhini goten me uje me tablete pule dhe perzijeni per disa minuta .Pas kesaj shtoni brokolin dhe specin e kuq dhe perzijeni per nje kohe jo shume te gjate ne nje zjarr te ulet.

Kete pergatitje mund ta perdorni dhe veē ose ta hidhni siper makaronave te ziera.Sherbejeni te nxehte.


Ju Befte Mire !

_________________
***Quand il n'y en a plus,
Il y en a encore. ***

Vetem ne Www.Bisedoj.Com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
:::>>C&C<<:::
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 8396
Age: 31
Vendodhja: Linz-Austri
Piket: 28241
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Makaronat me peshk Ton   01/08/09, 10:47 am

Perberesit per 2 persona (ciftet ): 130 gr makarona; 60 gr peshk ton jo te konservuar; 1 tufe majdanoz, 1 thelb hurdher; 1 luge vaj ulliri, kripe, piper.

Pergatitja: 10 min
Zierja: 10 min
Kalori: 300 per person

Pergatitja: lajeni dhe thajeni mire majdanozin dhe hiqini gjethet duke i grire shume imet. Qeroni hudhren dhe prejeni holle. Perzijeni vajin me majdanozin, hidhini pak kripe dhe vereni ne nje tigan.
Realizimi: Ziejini makaronat ne uje te bollshem te kripur. Nderkohe ne zjarr te mesem ngroheni tiganin dhe shtojeni pershkun ku te vaji te kete filluar te zieje. Lereni per 5 minuta duke i trazuar here pas here, derisa te behen gati. Provojeni makaronat dhe kullojini. Hidhini permbajtjen e tiganit duke i shtuar pak spec djeges dhe Voila, sherbejeni menjehere.

Ju beft mire...

_________________

Knaqesia juaj Qellimi yne!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
:::<<C&C>>:::
Super Moderatore
Super Moderatore


Numri i postimeve: 8975
Age: 24
Vendodhja: -KS-
Piket: 26343
Registration date: 13/09/2008

MesazhTitulli: Makarona me kungull, speca tė kuq dhe proshutė e tymosur   04/08/09, 09:14 pm

Pėrbėrėsit pėr 4 veta:

* 400g makarona
* 100g proshutė e tymosur
* ¼ spec tė kuq
* 200g kunguj me lėkurė tė gjelbėr
* 1 thelpi hudhėr
* kripė, piper

Lani me kujdes specat dhe kungujt. Vini hudhrėn dhe vaj ulliri nė zjarr. Shtoni proshutėn, tė prerė nė copa tė vogla dhe lėreni tė skuqet. Prisni specat dhe kungujt nė rripa tė hollė dhe hidhini nė tiganin e nxehtė, duke filluar me kungullin, pastaj specat; shtoni kripė dhe piper.
Ndėrkohė qė vegjetalet skuqen nė tigan, zieni makaronat; kullojini dhe hidhini edhe ato nė tigan duke i lėnė 2-3 minuta tė pėrzien tė gjitha bashkė, por mos harroni tė hiqni mė parė hudhrėn.
Nė kėtė pjatė bashkohen shija delikate e perimeve, si ajo e kungullit dhe shija e plotė e proshutės sė tymosur. Ky ėshtė njė gatim i lehtė, sepse nuk rėndohet nga mishi, pasi sasia e pėrdorur ėshtė e pakėt. Duket se nuk i mungon asgjė, pėrveē njė vere tė bardhė.

_________________
***Quand il n'y en a plus,
Il y en a encore. ***

Vetem ne Www.Bisedoj.Com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
:::<<C&C>>:::
Super Moderatore
Super Moderatore


Numri i postimeve: 8975
Age: 24
Vendodhja: -KS-
Piket: 26343
Registration date: 13/09/2008

MesazhTitulli: Makarona ne furre   16/08/09, 07:24 pm

350gr makarona
3 karota
1\2 qep
pak borzilok
200gr mozzarella
1 te kuq veze
1\2 liter qumesht
30gr miell
1 dado ose brodo
therrime buke
60gr gjalpe
kripe piper


Ne nje tenxhere te vogel shkrijme gjalpin,shtojme miellin,pak kripe dhe piper pastaj hedhim qumeshtin pak e nga pak duke e perzier vazhdimisht deri sa te trashet beshamela.e leme pak te ftohet dhe i hedhim te kuqen e vezes dhe perziejm mire.
Pastrojme qepen ,karrotat dhe i presim imet.[/list]

ne nje tigan skuqim qepen dhe kerotat me gjalpin e mbetur hedhim pak kripe dhe
Ne piper te zi,shtojme 1 kub brodo dhe e lejme te skuqet me zjarr te ngadalte per 30 minuta deri sa te ulet volumi ziejm makaronat dhe i kullojme


Perziejme makaronat me salcen e pergatitur dhe hedhim borzilok te prere shum holle,bashkojm mozzarelen e prere ne kubike i perziejme mire te gjitha dhe e hedhim ne 1 tepsi me pak yndyre dhe therrime buke qe te mos ngjisin makaronat, ne siperfaqe i shtrojme beshamelen dhe e fusim ne furre qe me pare e kemi nxere ne 220° per 15 minuta. serviret e nxehte…

_________________
***Quand il n'y en a plus,
Il y en a encore. ***

Vetem ne Www.Bisedoj.Com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
:::<<C&C>>:::
Super Moderatore
Super Moderatore


Numri i postimeve: 8975
Age: 24
Vendodhja: -KS-
Piket: 26343
Registration date: 13/09/2008

MesazhTitulli: Makarona me salmon te tymosur   17/08/09, 01:02 pm

Makarona me salmon te tymosur

Image Hosted by ImageShack.us

Makaronat ishin shume te shijshme dhe tejet te thjeshta per tu bere.Ja dhe receta per 1 person:

200 gr makarona si keto qe shihni ne foto

75 gr salmon i tymosur

50 gr presh

2 luge panna

50 gr djathe i vjeter kackavall i grire holle

uje per ti zier makaronat

kripe , piper te zi sipas deshires

copa domate dhe gjethe borziloku per zbukurim

(ketu ne Islande prane makaronave kishin vene dhe disa copa buke pakez te thekura me vaj ulliri afer nese deshironi mund ti vini dhe ato).

Zijini makaronat ne uje pasi ka valuar, me tej vijini menjane.Nga ana tjeter prisni ne forme rrotullash te holla preshin qe e keni lare mire me pare dhe me tej vijeni ate ne nje gigan te vogel te zbutet vetvetiu.Nga fundi shtoni panen si dhe copat e salmonit te tymosur.Perzijini per pak dhe me tej hiqini dhe hidhini siper makaronave.

Servirini te nxehta.Ju befshin mire!

_________________
***Quand il n'y en a plus,
Il y en a encore. ***

Vetem ne Www.Bisedoj.Com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
 
''Makarona''
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -