Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 Proza.......

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22751
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Proza.......   01/06/09, 12:40 am

Proza shqipe gojore ėshtė shumė e zhvilluar. Ajo paraqitet nė forma tė ndryshme. Njė nga format mė tė pėrhapura e mė tė njohura ėshtė pa dyshim pėrralla. Pėrralla ėshtė njė tregim i trilluar, plot fantazi dhe elemente tė ēuditshme nė subjekt me anė tė sė cilės paraqiten mendimet dhe ėndėrrimet e njerėzve nė formė alegorike. Pėrrallat nuk nisen, si ndodh me kėngėt legjendare, nga njė fakt i vėrtetė (ndoshta edhe historik) qė legjendarizohet, por nga njė trillim i plotė, qė megjithatė mban kurdoherė lidhje me probleme, me situata, me mendime filozofike, morale, shoqėrore, estetike tė jetės njerėzore. Pėrrallat tregohen nė prozė dhe kanė, domosdo, strukturėn dhe elementet e tyre. Ato janė tė pėrhapura nė tė gjithė botėn dhe janė tepėr tė pėlqyera si pėr vlerat e tyre filozofike, ashtu edhe pėr vlerat e tyre didaktike. Pikėrisht pėr vlerat e saj tė gjithanshme, pėrralla ka tėrhequr vėmendjen e shkencėtarėve: me tė merren folkloristėt, etnografėt, psikologėt, letrarėt. Etnografia e studion pėrrallėn si dokument kulturor e historik dhe merret me rolin e saj nė shoqėri, psikologjia e sheh pėrrallėn si shprehje tė proceseve shpirtėrore, ndėrsa shkenca e letėrsisė pėrpiqet tė pėrcaktojė se ē'ėshtė ajo qė e bėn pėrrallėn tė jetė e veēantė edhe brenda llojeve tė prozės gojore. Ajo synon tė pėrcaktojė elementet mė tė qenėsishme tė kėtij lloji dhe, ashtu si etnografia, tė kėrkojė zanafillėn e saj. Pėrrallat shqiptare shquhen pėr larminė e fantazinė e tyre dhe pėr thurjet interesante tė subjekteve. Roli i fantastikės edhe nė pėrrallat tona ėshtė shumė i madh. Me anė tė saj rrėfimtari popullor deformon dhe pėrpunon qoftė artistikisht, qoftė nė mėnyrė filozofike subjektin, elementet e realitetit duke krijuar njė simbolikė tė pasur qė flet alegorikisht pėr mėsime shoqėrore, etike dhe estetike pėr jetėn. Pikėrisht nė vlerėn e saj filozofike qėndron edhe njė nga anėt mė tė rėndėsishme tė pėrrallės. Nėpėrmjet saj jepen gjykime pėr jetėn, pėr lumturinė, pėr tė mirėn dhe tė keqen, pėr tė bukurėn dhe tė shėmtuarėn, pėr aspiratat dhe ėndėrrimet e njerėzve. Duhet thėnė se vizioni i pėrgjithshėm qė buron nga pėrrallat pėr botėn e jetėn ėshtė optimist. Kėshtu, edhe nė pėrrallėn tonė, e mira triumfon dhe njeriu me anė pėrpjekjesh dhe sakrificash, duke qenė kurdoherė i ndershėm, ia arrin mė nė fund lumturisė, arrin ta fitojė atė (e Bukura e Dheut, si simbol i lumturisė). Ky vizion optimist e realist e ka burimin te karakteri kolektiv i folklorit dhe shpreh soliditetin dhe qėndrueshmėrinė e popullit pėrballė problemeve tė jetės dhe vėshtirėsive qė dalin pėrpara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22751
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Proza.......   01/06/09, 12:41 am

Proza poetike ėshtė njė lloj i shkrimi i ngjashėm dhe me vjershėen, dhe me tregimin. Nuk ėshtė vjershė, se autori nuk e shkruan nė vargje. Nuk ėshtė tregim, sepse ėshtė shumė e shkurtėr dhe nuk tregon ngjarje, por shpreh ndjenjat e autorit, (nė kėtė rast ai ėshtė duke vėshtruar peizazhin).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22751
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Sikur nje trendafil....   01/06/09, 12:42 am

Veēse asnjėherė ai s’ka kėputur sikur njė trėndafil pėr tė ma dhuruar, qoftė duke shėtitur ne tė dy kur trėndafilat na dilnin para syve, qoftė edhe kur kėto lule gjembash i kanė penguar shikimin; nuk ka menduar asnjėherė ai nė mė mungonte njė ėmbėlsi si kjo: tė dhuruarit e njė trėndafili dhe njė puthje nė ballė dhe them si nuk i ka shkuar ndėr mend njė gjė e tillė, ndėrsa pėrdorte shprehje si «ti je mė e brishte se njė lule, e dashura ime»…
Ai sigurisht ka menduar se mė ka bėrė dhurata tė tjera… posi, perėdime ngjyrė vjollcė, tė kuqėrremta, tė allta, veēse nuk ka harruar tė flasė ndėrkohė, pėr kurora dafinash a frone dhe kemi rrėkėllyer atėherė verė dhe jemi rrėkėllyer nė dashuri, nė dalldisje e sipėr, duke u kapėrthyer kemi pėshpėritur «sa mė kishte marrė malli, o Zot», e vetėm nė zgjim jemi kujtuar se jemi mbretėr…
Veē perlave e diamateve, mė tė rėndomtat dhurata pėr mbretėrit, njė vazo tė vjetėr, tė ēmuar me rozė dhe vishnje, me shkronja kineze a shkrime egjiptiane, me kokrriza tė ēuditshme si sheqer, mė ka dhuruar ai, (ndonėse unė i kėrkova jaseminė) dhe mė ka rrėfyer pėr dallgė tė vrullshme e sulme piratėsh, pėr direkė tė bėrė copė-copė dhe pas kėsaj si rrėshqitnin sėrish anijet mbi valė mė tė lehta se peshqit dhe mė ka treguar gjithashtu, se ē’ishte nė tė vėrtetė mėndafshi…oh, ai mė ka dhuruar kaq shumė mėndafsh dhe krehėra, dhe pasqyra tė sjella qė matanė oqeanit...eh, po prapėseprapė, ato nuk quhen dhurata...
Kur e qeshura ime, tė bėnte pėr tė qeshur, po tė ma pėrjetėsojė atė ēast, shpirt, mė kishe dhuruar gjithēka dhe shpirt, kur ti mė ktheheshe fėmijė, ndonėse rrallė e mė rrallė… sa do tė doja ta kishe ditur ti se ashtu mė falje lumturinė…, po ē’po tė duheshin ty dėshirat e mia, unė gjithseesi mbetesha e dashura jote, mė e brishtė se njė lule…-si thoje ti, -mė e trishtė e mė pa gojė se njė lule –do tė kisha thėnė unė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
 
Proza.......
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -