Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 Shkence-Ketu lexoni per dukurite shkencore te lidhura per fakte Kur'anore

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jakuzzi
Antar i Respektuar
Antar i Respektuar


Numri i postimeve: 2276
Vendodhja: Ne dhomen e saj!!
Piket: 16421
Registration date: 06/11/2008

MesazhTitulli: Shkence-Ketu lexoni per dukurite shkencore te lidhura per fakte Kur'anore   30/05/09, 10:22 pm

KUR'ANI FLET PER RETE

Shkenctaret kane studiuar llojet e reve dhe kane vertetuar se rete e shiut krijohen dhe marrin forme ne perputhje me sisteme te percaktuara dhe me disa hapa te lidhura me lloje te caktuara ererash dhe resh.

Nje lloj i reve te shiut eshte reja e ashtuquajtur kumulonimbus.Meteorologet kane studiuar se si kumulonimbuset formohen dhe si prodhojne shi,bresher dhe rrufe.Ata kane zbuluar se kumulonimbuset kalojne neper disa etapa per te prodhuar shi:

1.Rete jane te shtyra nga era: kumulonimbuset fillojne te formohen kur era shtyen disa copa te vogla resh(re grumbullore) ne nje zone ku keto re puqen.

2.Bashkimi:Pasandej rete e vogla bashkohen dhe formojne nje re te madhe.

3.Grumbullimi(stuimi):Kur rete e vogla bashkohen,rrymat ngjitese te ajrit brenda rese me te madhe rriten.Rrymat ngjitese afer qendres se rese jane me te fuqishme sesa ato afer skajeve.Keto rryma shkaktojne qe trupi i rese te rritet vertikalisht,prandaj reja grumbullohet ne pirg.Kjo ngritje vertikale shkakton qe trupi i rese te shtrihet ne regjionet me te ftohta te atmosferes,ku formohen pika uji dhe bresheri dhe fillojne te zmadhohen gjithnje e me shume.Kur keto pika uji dhe bresheri behen teper te renda per tu mbajtur nga rrymat ngjitese,ateher ato fillojne te bien nga rete si:shi,bresher etj.

Zoti ne Kur'an ka thene:A nuk e ke parė se si All-llahu drejton retė, pastaj i bashkon, i bėnė grumbull ato dhe atėherė e sheh shiun se si rrjedh prej tyre. Ai lėshon prej sė larti, nga retė e mėdha si kodra breshėr dhe me te goditė kėdo, e ia largon atij qė do. Shkėlqimi i vetėtimės sė dritės sė resė gati se s'tė merr tė tė parit.(KUR'AN,24:43)

Meteorologet vetem kohet fundit kane arritur te nihnin keto detaje te formimit te reve,te struktures dhe funksionimit te ture,duke perdorur paisje te perparuara ,siē jane:aeroplanet,satelitet,kompjuteret,balonat dhe paisje tjera,per te studiuar eren dhe drejtimin e saj,per te matur lageshtine me ndryshimet e saj dhe per te percaktuar nivelet dhe ndryshimet e shtypjes atmosferike
Vargu i mesiperm,pas permendjes se reve dhe shiut flet per bresherin dhe rrufen:"Ai lėshon prej sė larti, nga retė e mėdha si kodra breshėr dhe me te goditė kėdo, e ia largon atij qė do. Shkėlqimi i vetėtimės sė dritės sė resė gati se s'tė merr tė tė parit.(KUR'AN,24:43)

Meteorologet kane zbuluar se keto re Kumulonimbusi,qe prodhojne bresher,arijne lartesin prej 25.000 deri 30.000 kembe(4,7 deri 5,7 milje) sikurse malet,siē thuhet ne Kur'an:"....Dhe Ai dergon bresher nga malet(rete) ne qiell..."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
Jakuzzi
Antar i Respektuar
Antar i Respektuar


Numri i postimeve: 2276
Vendodhja: Ne dhomen e saj!!
Piket: 16421
Registration date: 06/11/2008

MesazhTitulli: Re: Shkence-Ketu lexoni per dukurite shkencore te lidhura per fakte Kur'anore   30/05/09, 10:24 pm

KURANI FLET MBI THELLESIT E DETRAVE DHE VALET E MBRENDHSME.

Zoti ne Kur'an ka thene:"Ose (veprat e tyre) janė si errėsirat nė det tė thellė tė cilin e mbulojnė valėt mbi valė dhe mbi ato retė e dendura, pra, errėsira njėra mbi tjetrėn sa qė nuk mund ta shohė ai as dorėn e vet. Atij tė cilit All-llahu nuk i jep dritė, ai nuk ka pėr tė pasur dritė."(KUR'AN-24:40)

Ky ajet permend erresiren ne thellesi te detrave dhe oqeaneve,ku nese njeriu e zgjat doren e tij,nuk mund ta shohe.Erresira ne thellesite e detrave dhe te oqeaneve eshte verjetur ne thellesin prej afro 200 m dhe me poshte.Ne kete thellesi,pothuajse nuk ka drite fare.

Nen 1000 m thellesi nuk ka drite fare.Njerezite nuk jane ne gjendje te zhyten me shume se 40 m. pa ndihmen e nendetesve ate paisjeve speciale.Njerezit nuk mund te mbijetojne pa ndihme,ne pjesete thella e te erreta te oqeaneve,si ne thellesi prej 200 m.

Shkenctaret kane zbuluar kete erresire ne kohet e fundit me paisje speciale dhe nendetese,qe u kane mundesuar atyre te zhyten ne thellesite e oqeaneve.

Ne gjithashtu mund te kuptojme nga vargjet vijuese te ajetit te siperthene:"...ne detin e gjere e te thelle te mbuluar nga vale masive;vale masive te mbuluara nga re te zeza..." se ujrat e thella te detrave dhe oqeaneve jane te mbuluar velet,dhe mbi to jane vale te tjera.Eshte e qarte se grupi i dyte i valeve jane valet e siperfaqes te cilat ne i shohim,sepse ne varg permendet se mbi valete dyta ndodhen rete.Por ēfare ndodh me valete para?Shkenctaret kane zbuluar kohet e fundit se ekzistojne vale te mbrendshme te cilat paraqiten ne zonat ndarese midis shtresave te densitetit te ndryshem.

Valet e mbrendshme mbulojne ujrat e thella te detrave dhe oqeaneve per shkak se ujrat e thella kane densitet me te larte se ujrat mbi to.Valet e mbrendshme veprojne sikurse valet siperfaqesore.Valet e mbrendshme nuk mund te shihen nga syte e njeriut,por mund te diktohen me studimin e ndryshimeve te temperatures dhe te kripshmerise ne nje lokacion te dhene.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
Jakuzzi
Antar i Respektuar
Antar i Respektuar


Numri i postimeve: 2276
Vendodhja: Ne dhomen e saj!!
Piket: 16421
Registration date: 06/11/2008

MesazhTitulli: Re: Shkence-Ketu lexoni per dukurite shkencore te lidhura per fakte Kur'anore   30/05/09, 10:25 pm

KUR'ANI FLET PER DETET DHE LUMEJNTE


Shkenca moderne ka zbuluar se ne vendin ku takohen dy dete,eshte nje barriere midis tyre.Kjo pengese i ndan dy detet,keshtu qe secili det ka temperaturen,kripshmerin dhe dendesin e vet.Per shembull uji i detit Mesdhe eshte i ngrohte,i kripur dhe me pak densitet,ne krahasim me ujin e oqeanit atlantik.Kur uji i detit mesdhe,hyn ne atlantik nga gjibraltari,futet disa qindra kilometra mbrenda atlantikut ne thellesi prej 1000 m, me karakteristikat e veta te ngrohtesise,te kripshmerise dhe te densitetit te ulet.Uji i mesdheut stabilizohet ne kete thellesi.

Ndonese ne keto dete jane valet e medha,rrymat e forta,dhe blirimet,ato nuk perzihen dhe nuk kalojne kufijte e kesaj barriere.

Kur;ani i shejnte permend se eshte nje barriere midis dy detesh qe takohen dhe qe nuk shkelin kufijte e njeri tjetrit:Ai e lejoi dy detet tė puqen ndėrmjet vete.Ndėrmjet atyre tė dyve ėshtė njė pengues qė ata tė dy nuk kapėrcejnė.(KUR'AN-55:19-20)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
Jakuzzi
Antar i Respektuar
Antar i Respektuar


Numri i postimeve: 2276
Vendodhja: Ne dhomen e saj!!
Piket: 16421
Registration date: 06/11/2008

MesazhTitulli: Re: Shkence-Ketu lexoni per dukurite shkencore te lidhura per fakte Kur'anore   30/05/09, 10:27 pm

KUR'ANI FLET PER TRURIN


Zoti ka thene ne Kur'an per njerin nga jobesimtaret e poshter te cilet ndalonin Profetin Muhamed s.a.v.s. te lutej ne Qabe:"Pėrkundrazi!Nėse ai(Ebu Xhehli) nuk ndalet,Ne do ta tėrheqim atė pėr Nasijeh(pjesėn e pėrparme tė kokės,ballė),ballė ballukesh gėnjeshtare,mėkatare!(KUR'AN-96:15-16)

Pse Kur'ani ka pershkruar pjesen e perparme te kokes si te genjeshtert dhe mekatare?Pse Kur'ani thote se personi ishte genjeshtare dhe mekatare?C'fare lidhje ekziston ndermjet pjeses se perparme te kokes dhe genjimit e te mekatit?

Nese shikojme kafken ne pjesen e perparme te kokes,do te shohim zonen perballeore te trurit.Libri i titulluar "Esential of Anatomy&Physiology" thote per kete zone:"Motivacioni dhe parashikimi per te planifikuar dhe per te inicuar levizjet,ndosh ne pjesen e perparme te vrigujve ballore,ne zonen paraballore.Ky eshte regjioni i korteksit asociativ..."

Gjithashtu ne liber thuhet:"Perveē pjesmarrjes ne motivim,zona perballore mendohet te jete gjithashtu edhe qender funksionale per agresion...."!

Pra,kjo zone eshte pergjegjese per planifikimin,motivimin dhe inicimin e sjelleve te mira dhe te mekatshme,dhe eshte pergjegjese per thenie te genjeshtrave dhe per tregimin e se vertetes.Prandaj mund ta pershkruajme pjesen e perparme te kokes si te genjeshtert dhe mekatare,kur dikush genjen ose ben mekat siē thuhet ne Kur'an:"..balle ballukesh(Nasijeh)gėnjeshtare,mėkatare!"

Shkenctaret i kane zbuluar keto funksione te zones perballore vetem ne gjashte vitet e fundit,sipas profesorit Keitn L .More
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
Jakuzzi
Antar i Respektuar
Antar i Respektuar


Numri i postimeve: 2276
Vendodhja: Ne dhomen e saj!!
Piket: 16421
Registration date: 06/11/2008

MesazhTitulli: Re: Shkence-Ketu lexoni per dukurite shkencore te lidhura per fakte Kur'anore   30/05/09, 10:29 pm

KUR'ANI MBI ZHVILLIMIN E UNIVERSIT


Shkenca e kozmologjise moderne,vezhguese dhe teorike tregon qarte se ne nje moment kohor tere universi s'ishte gje perveēse nje re tymi(do te thote ne bashkedyzim i nxehte gazi te patejdukshem me dendesi te larte).Ky eshte nje prej principeve te zakonshme te kozmologjise standarte moderne.Shkenctaret tani mund te vezhgojne formimin e yjeve te rinj nga mbetjet a atij "tymi" .Yjte ndriques qe i shohim naten,ishin siē ishin edhe i tere universi,ne ate material tymi.Allahu xh.sh ne Kur'an thote:

"Pastaj Ai u ngrit lart(isteva)drejt qiellit,kur ai ishte tym..."(KURAN-41:11)

Meqenese toka dhe qiejt permbi(dielli,hena,yjet,planetet,galaktikat)jane formuar nga ky tym i njejte,konkludojme se toka dhe qiejt ishin nje entitet i vetem i bashkuar.Pastaj nga ky tym homogjen,ata u formuan dhe u ndane nga njeri tjetri.Allahu xh.sh ne Kur'an ka thene:

"A nuk e kanė ditur ata qė mohojne se qiejt dhe toka ishin tė bashkuar si njė njėsi e vetme krijimi,pastaj Ne i ndamė atė?...(KURAN-21:30)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
Jakuzzi
Antar i Respektuar
Antar i Respektuar


Numri i postimeve: 2276
Vendodhja: Ne dhomen e saj!!
Piket: 16421
Registration date: 06/11/2008

MesazhTitulli: Re: Shkence-Ketu lexoni per dukurite shkencore te lidhura per fakte Kur'anore   30/05/09, 10:30 pm

KUR'ANI FLET PER MALET


Libri i titulluar "Earth"(Toka) ėshtė libėr themelor referimi nė shumė universitete anė e mbanė botės.Njė nga dy autorėt e tij ėshtė profesor nderi Frank Press.Ai qe kėshilltar shkencor i ish kryetarit tė shteteve tė bashkuara tė amerikes,Jimmy Carter dhe pėr 12 vjet qe kryetar i akademisė kombėtare tė shkencave Uashington D.C.

Libri i tij thotė se malet janė tė ngulitura thellė nė tokė,prandaj malet kanė formė tunji.Kėshtu Kur'ani ka permendur malet.Zoti nė Kur'an ka thėnė:"A nuk e kemi bėre Ne tokėn si shtrojė,dhe malet si shtylla mbėshtetėse"(Kur'an 78:6-7).

Shkencat moderne tė tokės kanė provuar se malet kanė rrėnjė tė thella nėn sipėrfaqen e tokės,dhe se kėto rrenjė kalojnė disa herė ngritjeve tė tyre mbi sipėrfaqen e tokės.


Pra fjala me e pershtatshme per te pershkruar malet ne baze te ketij informacioni eshte fjala "kunj" ,pasiēe pjesa me e madhe e kunjit te vemdosur ne toke fshihet nen siperfaqe te saj.Malet gjithashtu luajne rol te rendesishem ne stabilizimin e kores se tokes.Ato pengojne dridhjen e tokes.

All-llahu xh.sh ne Kur'an thote:

"Dhe ai ka ngulitur nė tokė male qė qėndrojnė fort,se pėrndryshe ajo do tė dridhej bashkė me ju..."(KURAN-16:15)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
Jakuzzi
Antar i Respektuar
Antar i Respektuar


Numri i postimeve: 2276
Vendodhja: Ne dhomen e saj!!
Piket: 16421
Registration date: 06/11/2008

MesazhTitulli: Re: Shkence-Ketu lexoni per dukurite shkencore te lidhura per fakte Kur'anore   30/05/09, 10:34 pm

KUR'ANI MBI ZHVILLIMIN EMBRIONALNė Kur'anin e shejntė,Zoti flet pėr fazat e zhvillimit embrional tė njeriut:

Dhe sigurisht qė Ne krijuam njeriun(Ademin)nga njė copė balte(ujė me dhe).Pas kėsaj Ne e bėmė atė(njeriun,pasardhėsin e Ademit) si Nutfa(lėngu i ngjizur i bashkimit tė vezėve mashkullore me ato femėrore) duke e strehuar atė nė njė banesė tė sigurtė(mitra e nėnės).Pastaj Ne e bėmė Nutfan nė Alakah(shushunjė,copė gjaku tė mpiksur,gjė tė varur),pastaj Ne e bėmė gjakun e mpiksur(Alakah) nė Mudgah(xhungė mishi,si gjė tė pėrtypur)... (23.MU'MINUN:12-14

)

Nė domethėnien e saj tė drejtpėrdrejt,fjala arabe alakah,ka tri kuptime:1)shushunjė,2)gjė e varur) dhe 3)droēkė gjaku.

Duke bėrė krahasimin e shushunjės me njė embrion tė fazės alakah,ne shohim ngjashmėri midis tyre.Gjithashtu embrioni nė kėtė fazė siguron ushqimin nga gjaku i nėnės,njėsoj me shushunjėn,e cila ushqhet me gjakun e tė tjerėve.

Kuptimi i dytė i fjalės alakah ėshtė "gjė e varur(e ngjitur)".

Kuptimi i fjalės alakah ėshtė "droēkė gjaku"

Kuptojme se pamja e jashtme e embrionit dhe e qeskave tė tij gjatė fazės alakah ėshtė e ngjashme me atė tė droēkės sė gjakut.Pra tri kuptime tė fjalės alakah i pergjigjen nė mėnyrė tė pėrpiktė pėrshkrimit tė embrionit nė fazėn alakah.Faza vijuese qė pėrmendet nė ajet ėshtė faza mudgah.Fjala arabe mudgah do te thotė"lendė e pėrtypur".Nėse ndokush do te merrte njė copė gome dhe ta pėrtypte nė gojėn e vet dhe pastaj ta krahasonte atė mė njė embrion nė fazėn mudgah merr pamjen e njė lėnde tė pėrtypur.Kjo ngjan pėr shakak tė somiteve(segmenteve gjatėsore) nė shpinė tė embrionit qė nė njė farė mėnyre u ngjajnė shenjave tė dhėmbėve tė njė lėnde tė pėrtypur.

Si pati mundėsi Muhamedi(paqja dhe shpėtimi i All-llahut qofshin mbi tė) tė ketė ditur gjithė kėtė 1400 vjet mė parė kur shkenctarėt vetėm tani vonė e zbuluan kėtė duke pėrdorur paisje tė pėrparuara dhe mikroskopė tė fuqishėm,tė cilėt atėher nuk kanė ekzistuar.Hami dhe Levenhuku,qenė shkectarėt e parė qė bėnė vėzhgimin e qelizave tė spermės sė njeriut(spermatozoa),duke pėrdorur mikroskopė tė pėrmirsuar,mė 1677(mė shumė se 1000 vjet pas Muhamedit(paqja dhe shpėtimi i All-llahut qofshin mbi tė)
Image Hosted by ImageShack.us
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
 
Shkence-Ketu lexoni per dukurite shkencore te lidhura per fakte Kur'anore
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -