Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
 Temat 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
14092009Presidenti Barack Obama shkon sot nė Wall Street, siē njihet distrikti financiar i New York-ut, pėr tė theksuar planet pėr reduktimin e drejtpėrdrejt tė shtetit nė sektorin financiar dhe pėr tė shtuar mbėshtetjen pėr rregulla tė reja bankare.

Fjalimi presidentit Obama nė New York vjen njė vit pas rrėnimit tė bankės sė njohur tė investimeve Lehman Brothers, prova mė domėthėnėse e fillimit tė krizės financiare.

Shtėpia e Bardhė thotė se Obama do t’u kėrkojė kompanive...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 247
13092009"Haier" ėshtė prodhuesja mė e madhe e kompjuterėve nė Kinė dhe njėra nga prodhueset mė tė mėdha botėrore tė kompjuterėve, derisa "Trivju" ėshtė njėra nga kompanitė mė tė mėdha koreanojugore pėr prodhimin e monitėrve dhe televizorėve LCD.

Kompania kineze "Haier" nė investim tė pėrbashkėt me "Trivju"-nė koreanojugore, javėn e ardhshme planifikojnė fillimin e ndėrtimit tė njė fabrike tė re nė Maqedoni, kumtoi kryeministri Nikolla Gruevski...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 250
13092009Rusia nė kuartalin e dytė tė kėtij viti u bė eksportuese botėrore udhėheqėse e naftės, para Arabisė Saudite, pėr shkak se nė kėtė periudhė pėr ēdo ditė mesatarisht ka dėrguar nė tregun e jashtėm 7,4 milionė barelė nga lėnda e parė energjetike kryesore, kumtoi Agjencia ndėrkombėtare pėr energjetikė (ANE).

Tė dhėnat e ANE-s tregojnė se Arabia Saudite ka rėnė nė vendin e dytė, me eksport mesatar ditor nga shtatė milionė barelė naftė nė tremujorin e dytė tė vitit 2009.
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 277
12092009Ekonomia amerikane po del nga recesioni mė shpejtė se sa pritej, por do tė vijė deri tek ngadalėsimi i rritjes ekonomike pėr shkak tė ndėrprerjes sė zbatimit tė programit qeveritar pėr nxitjen e shitjes sė automjeteve, pasi qė kjo do tė ndikojė nė shitjen e tyre tė zvogėluar, tregojnė rezultatet e njė hulumtimi tė agjencisė Blumberg.

Analistėt tė cilėt kanė marrė pjesė nė anketė, presin rritje industriale nė SHBA nė kuartalin e tretė, pėrfundimisht me shtatorin, prej 2,9 pėr...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 229
12092009Vlera e dėrgesave nga jashtė, sipas tė dhėnave tė BQK-sė, njė vit mė parė ishte 535 milionė euro, tė evidentuara si para qė kanė hyrė pėrmes sistemit bankar. Sivjet diaspora nė Kosovė ka sjellė 8 pėr qind mė pak para se vitin e kaluar.

Shenjat e rėnies sė te ardhurave sipas statistikave tė BQK-sė kanė filluar tė paraqiten nė gjysmėn e dytė tė vitit tė kaluar, kur norma vjetore e rritjes ishte rreth 3 pėr qind, krahasuar me rritjen prej rreth 11 pėr qind qė ishte nė vitin 2007....
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 246
09092009Kompanitė britanike T Mobile dhe Orange do tė bashkohen duke u bėrė kėshtu firma mė e madhe e telefonisė celulare nė Britani me 28.4 milionė klientė.

Marrėveshja mes pronarit tė Orange France Telekom dhe atij tė T Mobile, Deutche Telekom do tė arrijė tė krijojė njė treg shitjesh me vlerė 9.4 miliardė euro.

Ky bashkim i dy kompanive merr vendin e parė nė Britani pasi do tė zotėrojė 37 % tė tregut.

Pėr 18 muajt e parė pas nėnshkrimit tė marrėveshjes, dy kompanitė...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 278
09092009Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Famir Limaj gjatė vizitės sė tij zyrtare nė SHBA, pati njė takim nė Departamentin e Shtetit me zėvendės-ndihmėsin e sekretarit amerikan tė Shtetit pėr Evropė, Stuart Jones. Limaj dhe Jones gjatė kėtij takimi – siē bėhet e ditur nė njė komunikatė tė MTPT-sė – biseduan rreth gjendjes politike aktuale nė Kosovė si dhe pėr proceset tjera qė lidhen me punėn qė ėshtė duke e bėrė Ministria e Transportit nė infrastrukturėn rrugore.

Nė...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 298
09092009Ėshtė zhvilluar sot ceremonia e zgjerimit tė terminalit tė pasagjerėve tė Aeroportit tė Rinasit, nė tė cilėn ka qenė i pranishėm edhe vetė kryeministri Sali Berisha dhe diplomatė tė huaj tė akredituar nė Shqipėri.

Gjatė fjalės sė tij nė kėtė ceremoni drejtori i pėrgjithshėm i Aeroportit ka theksuar se ky investim kap shifrėn e 20 milionė eurove dhe bėhet nė kuadrin e rritjes sė fluksit tė pasagjerėve qė frekuentojnė aeroportin ndėrkombėtar tė Tiranės.

Ai e ka cilėsuar...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 255
09092009Kosova ėshtė radhitur e 113-ta nė listėn e vendeve pėr pėrmirėsimin e mjedisit tė saj tė biznesit, sipas njė raporti tė Bankės Botėrore. Nga shtetet e Ballkanit, Maqedonia ėshtė renditur nė mesin e reformatorėve mė tė mirė botėrorė, ndėrsa Bosnje dhe Hercegovina mban vendin e saj tė fundit nė mesin e vendeve perėndimore ballkanike.

Nė raportin “Tė bėsh biznes 2010: Reformimi nė kohėra tė vėshtira”, tė publikuar dje (e martė), Banka Botėrore konstaton se vendet e Evropės Lindore...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 540
09092009

Shqiperia renditet ne nje nder vendet ku eshte e lehte te hapesh nje biznes te ri. Sipas raportit vjetor te Bankes Boterore, te botuar se fundmi, kushtet per tregtine nderkufitare te Shqiperise jane te favorshme.

Ne dokument shkruhet se ne vendin tone u ul shuma e kapitalit fillestar per te hapur biznes te ri.

Ne krahasim me nje vit me pare renditemi 7 vende me larte per sa u perket lehtesirave per te bere biznes, duke kaluar nga...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 265
08092009Presidenti i Bankės Qendrore Evropiane, Claude Trichet, shprehet optimist pėr perspektivėn e ekonomisė botėrore duke thėnė se ajo ėshtė mė e mirė nga sa ishte parashikuar.

"E dimė se njė numėr parashikimesh janė rishikuar me njė rritje tė lehtė, gjė qė konfirmon se ka tė ngjarė ta kemi kaluar, nė njė pjesė tė madhe, periudhėn e rėnies sė lirė qė karakterizoi tremujorin e fundit tė vitit 2008 dhe tremujorin e parė tė kėtij viti", deklaroi Trichet.

"Duhet...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 268
08092009Rimėkėmbja e ekonomisė nė Europėn Lindore do tė jetė e ngadaltė dhe e gjatė, me prani tė rrezikut. Analiza e fundit, bėrė nga drejtuesit mė tė lartė tė Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH), del nė konkluzionin se vendet e Europės Lindore do tė kenė vėshtirėsi nė kapėrcimin e krizės, pėr shkak tė valės sė dytė tė efekteve.

Sipas studimit, kriza do tė kalojė me mjaft vėshtirėsi nė vende si Rusia, Ukraina, Letonia dhe Hungaria. Sipas krye-ekonomistit tė BERZH-it,...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 245
08092009

...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 741
08092009

Image Hosted by ImageShack.us

Bale - Presidenti i Bankės Qendrore Evropiane, Claude Trichet, shprehet optimist pėr perspektivėn e ekonomisė botėrore duke thėnė se ajo ėshtė mė e mirė nga sa ishte parashikuar.
"E dimė se njė numėr parashikimesh janė rishikuar me njė rritje tė lehtė, gjė qė konfirmon se ka tė ngjarė ta kemi kaluar, nė njė pjesė tė madhe, periudhėn e rėnies sė lirė qė karakterizoi tremujorin...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 243
05092009Shtetet e Bashkuara konfirmuan se kishin marrė njė raport konfidencial tė Organizatės Botėrore tė Tregtisė, ku pranoheshin ankesat e tyre pėr mbėshtetjen shumėmiliardėshe tė qeverive evropiane nė promovimin e avionėve Airbus .

"Ne jemi akoma duke konsultuar raportin paraprak, i cili ėshtė afro 1,000 faqe i gjatė. Pėr arsye se ky raport paraprak ėshtė konfidencial, ne nuk mund tė diskutojmė pėrmbajtjen e tij",- tha Debbie Mesloh, zėdhėnėse e zyrės sė Pėrfaqėsuesve tė...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 278
04092009


Deputetėt e Kuvendit tė Komunės sė Prishtinės tė enjten me shumicėn e votave kanė miratuar propozim buxhetin pėr vitin 2010. Buxheti i Komunės sė Prishtinės pėr vitin 2010 ėshtė 50 milionė e 926 mijė e 696 euro.
Shpėrndarja e buxhetit sipas sektorėve ėshtė si vijon, 58 pėr qind e buxhetit ėshtė caktuar pėr investime kapitale, 30 pėr qind pėr paga dhe mėditje, 7 pėr qind pėr mallra dhe shėrbime, 4 pėr qind pėr shpenzime komunale dhe 1 pėr qind pėr subvencione dhe...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 272
04092009


Tiranė - Tarifat e kontrollit tė detyrueshėm teknik tė mjeteve me motor dhe rimorkio nuk do tė ndryshojnė.
Ministri i Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit tha sot gjatė nėnshkrimit tė kontratės koncensionare se tarifat e kontrollit tė detyrueshėm tė mjeteve nuk do ėt ndryshojnė, pavarėsisht se ky shėrbim do tė ofrohet nga kompania zvicerane "Societe Generale de Surveillance", (SGS). Olldashi tha gjithashtu se tė gjithė drejtuesit e mjeteve...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 305
02092009Librat e blerė nga Postė Telekomi i Kosovės nė vlerė prej 45.000 (dyzet e pesė mijė euro) do t’i marrin gjithsejt 450 nxėnės tė shkėlqyeshėm, por me kushte te vėshtira ekonomike dhe gjendje tė rėndė sociale

Bordi i Postė dhe Telekomit tė Kosovės ka aprovuar nė mbledhjen e saj tė datės 24.08.2009, kėrkesėn e Kryeshefit Ekzekutiv tw PTK dr.Shyqyri Haxha pėr blerjen e librave pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme me gjendje tė rėndė sociale.

“Duke marrė parasysh gjendjen...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 307
02092009IPKO ofron pako DUO (Televizion kabllor digjital dhe Internet), me pėrmbajtje ekskluzive tė mbi 70 kanaleve shqiptare dhe tė huaja, bashkė me shpejtėsinė e internetit prej 1Mbps, pėr 19.95€ nė muaj. Nga 1 shtatori, shėrbimi i televizionit kabllor digjital po ofrohet edhe nė qytetet: Prizren, Gjilan, Mitrovicė dhe Ferizaj.

Kompania telekomunikuese IPKO tė martėn zyrtarisht lansoi pakon e kombinuar DUO ( Televizion kabllor digjital dhe Internet) pėr njė ēmim tė volitshėm prej 19.95...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 452
02092009Nesėr, Komitetit Ndėrministror pas takimit tė tij, publikon listėn e shkurtėr tė kompanive pėr projektin e autostradės Morinė-Merdar

Nesėr mė 2 shtator 2009, duke filluar nga ora 10.00, do tė mbahet takimi i Komitetit Ndėrministror pėr Autostradėn Merdar-Vėrmicė.

" Pas kėtij takimi, do tė bėhet publikimi i listės sė shkurtėr tė kompanive tė pėrzgjedhura qė kanė konkurruar, nė “ Shprehja e interesit pėr ndėrtimin e autostradės Morinė-Merdar”", thuhet ne komunikate...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 256
01092009


Kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės Besim Beqaj, merr pjesė nė Forumin e katėrt vjetor Strategjik tė Bledit 2009 nė Slloveni, i cili ėshtė organizuar nėn patronatin e kryeministrit tė Sllovenisė, Qendrės pėr perspektivė Evropiane dhe Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Sllovenisė.
Tema e kėtij forumi ėshtė “Politikat e krizės ekonomike”, dhe ka pėr qėllimi diskutimit rreth sfidave me tė cilat vendet Evropiane dhe vendet e tjera nė botė janė duke u ballafaquar....
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 245
31082009

Image Hosted by ImageShack.us

Arrin nė 84 numri i bankave nė Amerikė qė falimentuan nė 2009 si pasojė e krizės financiare botėrore.
Me tre bankat e fundit qė shpallėn falimentin vetėm ditėn e djeshme, arrin nė 84 numri i bankave tė falimentuara nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pėr vitin 2009 si pasojė e krizės financiare botėrore.

Bėhet e ditur se nė Amerikė ndodhen edhe 416 banka tė tjera qė klasifikohen...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 261
29082009Posta dhe Telekomi i Kosovės dhe kompania kosovare Bejta Commerce, nėnshkruan sot marrėveshje bashkėpunimi, pėrmes sė cilės kjo kompani i bashkėngjitet projektit tė pėrbashkėt tė PTK-sė dhe Qeverisė sė Kosovės, pėr ndihmė familjeve tė rrezikuara. Kompania do ta sigurojė tėrė zhavorrin e nevojshėm pėr ndėrtimin e 45 shtėpive.

Tashmė numri i shtėpive qė do tė ndėrtohen nė kuadėr tė kėtij projekti ėshtė ngritur nga 73 nė 75, njoftoi drejtori i PTK-sė Shqyqyri Haxha, duke sqaruar...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 298
29082009Pėr herė tė parė gjatė historisė sė saj Korporata Elektroenergjitike Shqiptare ka fituar rreth 15 milionė euro nga eksporti i energjisė.

Gjatė njė interviste, zėvendės drejtori i KESH, Muharrem Stojku deklaroi: "Nga janari dhe deri tani vendi ynė ka eksportuar energji drejt Greqisė dhe Kosovės, ku vazhdon ende eksportimin ndaj kėsaj tė fundit".

Nga ana tjetėr edhe pse sezoni i verės ėshtė karakterizuar nga thatėsira, " nė hidrocentralin e Fierzės ka...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 275
29082009Megjithė sinjalet pozivitive nė rritje, kriza ekonomike dhe financiare sipas vlerėsimit tė Kancelares gjermane Angela Merkel, ende nuk ka marrė fund.

Vėrtet mund tė jetė arritur fundi i tė tatėpjetės, por kriza ende nuk ka pėrfunduar, vlerėsoi Kancelarja nė Berlin gjatė njė takimi me kryetarė tė sindikatave nė Zyrėn e Kancelares.

"Kriza ka arritur fundin e tė tatėpjetės por nuk ka pėrfunduar. Tani duhet tė angazhohemi plotėsisht qė tė arrijmė aty ku ishim pėrpara...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 244
29082009

Image Hosted by ImageShack.us

Tokio - Shifrat e fundit nė Japoni tregojnė se papunėsia u rrit nė masėn 5.7%.
Kjo ėshtė edhe shifra mė e lartė e papunėsisė nė vend qė prej Luftės sė Dytė Botėrore. Papunėsia nė ekonominė e dytė mė tė madhe nė botė ka shėnuar rritje pėr nėntė muaj radhazi.

Kėto shifra u bėnė publike nė prag tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme, ku gjendja e ekonomisė japoneze...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 336
29082009

Image Hosted by ImageShack.us

Tiranė - Kostot pėr tė ndėrtuar, kohėt e fundit kanė pėsuar frenim, madje me njė rėnie tė lehtė. Pavarėsisht kėsaj, ēmimet pėr ambiente pune ose banimi nuk po njohin ulje.
INSTAT konfirmon shifrėn e rritjes me 0.04 pėr qind tė kostos nė ndertim, krahasuar me tremujorin e dytė tė vitit 2008.

Rritja modeste nuk pėrputhet me ēmimet e ambienteve, qė pėr tė njėjtėn...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 457
29082009

Image Hosted by ImageShack.us

Tiranė - Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani, flet nė lidhje me situatėn financiare aktuale dhe objektivat pėr vitin tjetėr.
Sipas Fullanit, BSH-ja do tė marrė masa pėr mbajtjen e treguesve ekonomikė nė ekuilibėr gjatė vitit 2010. Guvernatori tha se objektivi i institucionit qė ai drejton pėr vitin e ardshėm do tė jetė mbajtja e ēmimeve nė nivel...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 260
27082009Pėr shkak tė krizės ekonomiko-financiare, buxheti shtetėror i Gjermanisė nė gjysmėn e parė tė vitit ka rėnė thellė nė shifra negative. Siē bėri tė ditur Enti Federal i Statistikave nė Wiesbaden, deficiti arriti 17,3 miliardė euro.

Kėto janė rreth 1,5 pėr qind e produktit tė brendshėm bruto. Nė kėtė mėnyrė Gjermania vazhdon ta plotėsojė kriterin e deficitit tė Paktit Evropian tė Stabilitetit. Pėr tė parėn herė qė prej 2004-ėn ranė edhe tė ardhurat e federatės, tė landeve, tė komunave...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 271
27082009Biznesmenėt gjermanė kanė besim tek ripėrtėritja e ekonomisė vendase.

Kėshtu thotė IFO, instituti gjerman qė mat klimėn e besimit mes sipėrmarrjeve gjermane, qė nė gusht ėshtė ngjitur nė 90.5 pikė, nga 87.4 qė ishte nė muajin e kaluar.

Sipas mediave lokale, bėhet fjalė pėr ngritjen e pestė radhazi dhe me domethėnėsen qė prej shtatorit tė vitit 2008. Madje, rezultati ka kaluar edhe parashikimet e analistėve.
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 269
27082009Kina numėron rreth 900. 000 miliarderė dhe multimilionerė, tė cilėt siē e pranojnė vetė, aspak nuk janė prekur nga kriza ekonomike.

Kėtė e tregon raporti mė i ri i “Harun Raport”, institucion i cili detajisht ndjek edhe publikon raporte pėr pasurinė nė Kinė.

Pasaniku mesatar kinez ėshtė i moshės rreth 40 vjeē, kėnaqet nė prodhimet e Kartie-sė, pikturat artistike dhe golfin, vozit Mercedes P500, ndėrsa krahas pėrveē banesės ka tė paktėn edhe njė vilė apo shtėpiza fshatare...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 261
27082009Rreth 40 mijė euro nė formė donacioni, Kryeshefi Ekzekutiv i Post Telekomit tė Kosovės (PTK), Shyqyri Haxha i ka ndarė pėr tė ndihmuar edukimin e nxėnėsve dhe studentėve tė rinj dhe ofrimin e sigurisė nė dy shkolla tė kryeqytetit.

Nga ky donacion rreth 6.5 mijė euro do tė pėrfitojė Gjimnazi “Sami Frashėri” nė Prishtinė , ndėrsa shkolla fillore “Xhemail Mustafa” nė Prishtinė, do tė pėrfitojė 3.5 mijė euro. Qė tė dyja kėto shkolla kanė pėr qėllim tė ndihmojnė nė realizimin e projekteve...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 403
27082009Kompania turke sėrish ka shtyer planet investinuese dhe zbatimin e marrėveshjes sė koncesionim tė aeroporteve tė Maqedonisė.

Nė fillim tė muajit tė ardhshėm kompania turke TAV kishte paralajmėruar se do tė nis projektet investuese nė Aeroportet e Maqedonisė. Nė kuadėr tė projektit ishte paraparė modernizimi i aeroportit tė “Aleksandri i Madh” nė Shkup dhe atij tė Ohrit, si dhe ndėrtimi i njė kargo-aeroporti nė Shtip.

Sipas tė pėrditshmes “Dnevnik”, arsyetimet kanė...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 403
21082009

Image Hosted by ImageShack.us

Tiranė - “Pėrshtypjet qė ne marrim gjatė gjithė kohės pėrmes takimeve me turistėt shqiptarė, tregojnė se ne ende nuk e njohim Shqipėrinė, ndėrsa pas prezantimeve tė promocioneve turistike, mahniten duke kėrkuar tė dinė mė shumė...”, u shpreh Nada Kallēiu, drejtoreshė e pėrgjithshme e Agjencisė Kombėtare tė Turizmit.

E ndėrsa shqiptarėt, nė njė pėrqindje mė tė vogėl se...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 775
21082009

Image Hosted by ImageShack.us

Tiranė - Mbi 1,5 milionė turistė kanė vizituar Shqipėrinė nga muaji janar deri sot, me njė rritje prej 36% mė shumė se njė vit mė parė, ndėrsa tė ardhurat nga fusha e turizmit llogariten nė 212 milion €.

shifra bėhet e ditur nga Ministria e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, sipas sė cilės, numri i pėrgjithshėm i vizitorėve nė Shqipėri pėr kėtė periudhė ėshtė rreth...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 396
19082009

Ne shtate muaj (janar-korrik), qeveria arriti te kryeje nje volum te larte pune, duke shpenzuar afersisht 590 milione dollare.

Pavaresisht renies se te ardhurave ne buxhet, ritmi i punimeve ne rrugen Durres-Kukes vijonte normalisht, madje ne dy muajt e zhvillimit te fushates jane shtuar akoma e me shume. Brenda shtate muajve te vitit 2009, rruga qe lidh pjesen qendrore me Veriun e vendit, i ka kushtuar arkes se shtetit rreth 300 milione dollare,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 304
17082009

Image Hosted by ImageShack.us

Tiranė - Rritja ekonomike pėr vitin 2009 parashikohet nė nivelin 5 % e GDP-sė, ndėrsa ky nivel do tė rritet nė tre vitet e ardhshme, duke arritur nė 9 %, nė vitin 2012.

Ministri i Financave, Ridvan Bode deklaroi nė njė nga mediat televizive se, do tė synojmė qė Shqipėria tė kthehet nė nivelet e larta tė rritjes ekonomike. "Nėse pėr 2009-ėn programimet tona shkojnė nė 5% nė...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 220
16082009

Image Hosted by ImageShack.us

Tiranė - Nė vitin qė vjen qeveria shqiptare sėrish do tė jetė e fokusuar nė kryerjen e investimeve tė projekteve tė mėdha infrastrukturore.

Ministri i Financave, Ridvan Bode, tha se buxheti i vitit 2010 do tė pėrqendrohet sėrish nė disa investime tė mėdha, duke nėnvizuar sėrish faktin "se nuk do tė ketė rritje taksash, ndėrsa shprehet se ekonomia shqiptare nuk u pėrfshi nė...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 236
16082009

Image Hosted by ImageShack.us

Kukės - Numri i pushuesve nga Kosova qė i drejtohen bregdetit shqiptar nė kėto ditė tė muajit gusht ėshtė dyfishuar krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar dhe mė sė shumti ky tregues lidhet me pėrfundimin e punimeve nė segmentin Rreshėn- Kalimash, pjesė e autostradės sė re Durrės-Kukės- Morinė.


Vėnia nė funksionim e njėrit prej tuneleve tė Kalimashit ka rritur...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 385
14082009

Banka Qendrore Evropiane ka njoftuar se recensioni botėror po pakėsohet dhe ka shenja pozitive qė dėshmojnė se kriza po shkon drejt fundit. Nė njė publikim tė fundit, ajo sqaron se nė eurozonė aktiviteti ekonomik mbetet gjithsesi i dobėt."Nė vitin 2010 gjatė fazės sė stabilizimit do tė shihet njė mėkėmbje graduale qė ėshtė tregues pozitiv", thuhet nė buletinin e muajit gusht.

Parashikime tė mira mund tė vijnė pas kėsaj edhe pėr tregun...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 243
13082009

Image Hosted by ImageShack.us

Tiranė - Gjatė tremujorit tė tretė tė kėtij viti bankat do tė rritin aktivitetin kreditues nė lekė, ndėrkohė qė pėr sa i takon monedhės sė huaj, kreditė do tė jenė mė tė shtrėnguara.
Banka e Shqipėrisė nė njė vėzhgim mbi tendencėn e sė ardhmes sė tregut bankar nė vendin tonė, pėr kreditimin ka vėnė re se "bankat presin rritje tė kreditimit nė monedhėn vendase".


Situata e kreditimit...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 249
10082009

Image Hosted by ImageShack.us

Tiranė - Tė ardhurat nga sigurimet e aksidenteve personale dhe shėndetit nė 6 muaj tė kėtij viti arritėn nė rreth 207 milionė lekė, duke shėnuar njė rritje prej 66 % krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit 2008.
Sipas tė dhėnave mė tė fundit tė publikuara nga Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare, peshėn mė tė madhe e mbajtėn sigurimet e shėndetit nė udhėtim, me rreth 75 % tė tė ardhurave tė kėtij grupi....
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 312
09082009

Leku pesoi luhatshmeri te forte kundrejt euros dhe dollarit gjate javes se kaluar me tendence te qarte zhvleresimi, gje qe eshte e pazakonte per kete periudhe te vitit.

Euro e filloi javen ne kuoten 129.35 leke dhe u rrit deri ne 131.17 leke te enjten, per t’u terhequr lehte ne 130.18 leke ne mbyllje te javes se punes.

Nje vit me pare, java e fundit e gushtit qe shoqeruar me mbiēmim te lekut, i cili ne ate kohe gjendej ne kuoten me...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 289
08082009

Rusia dhe Turqia kanė nėnshkruar dje marrėveshjen pėr ndėrtimin e gazsjellėsit gjigant "South Stream" (Rrjedha Jugore).

Lajmin e bėjnė tė ditur agjencitė ndėrkombėtare, sipas tė cilave marrėveshja nė fjale u firmos nga kryeministrat e dy vendeve, Vladimir Putin dhe Tayyp Erdogan.

Marrėveshja ėshtė pėrshėndetur edhe nga Kryeministri italian Silvio Berluskoni, mik i ngushtė i dy homologėve.

Gazsjellėsi qė kalon pėrmes...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 364
07082009

Image Hosted by ImageShack.usRritja e cmimit tė naftės nė bursa ėshtė reflektuar edhe nė vendin tonė. Cmimet e karburanteve nė tregun e shitjes me pakicė janė rritur me 5 lekė. Benzina dhe nafta e cilėsisė sė lartė shiten me 130 lekė/ liter
Rriten me 5 lekė cmimet e karburanteve nė vendin tonė. Nė pikat e shitjes me pakicė, benzina dhe nafta e cilėsisė sė lartė, e njohur ndryshė si eurodiesel blu kanė arritur nė 130 lekė pėr litėr,...
 
nga :::>>C&C<<::: - Komentet: 0 - Shikime: 380
07082009

Monedha kombėtare, leku, ėshtė zhvlerėsuar ndjeshėm nė tregun tonė tė kėmbimit kundrejt valutave tė forta. Euro ėshtė forcuar me mbi 2 lekė gjatė ditėve tė fundit, krejt ndryshe nga eksperienca e deritanishme, ku gjatė periudhės sė verės, valutat dobėsoheshin dhe leku shqiptar fitonte pikė, pėr shkak tė ardhjes sė turistėve dhe emigrantėve qė ktheheshin nė atdhe pėr pushime.

Sipas kursit tė kėmbimit tė Bankės sė Shqipėrisė, euro blihet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 520
04082009

Nė sezonin e verės, veē marketingut destinacionet e ndryshme turistike nė mbarė botėn reklamohen edhe nė internet falė pushuesve tė shumtė ndėrkombėtarė. Nė faqe tė ndryshme tė kushtuara turizmit, rekomandimet e atyre qė shėtisin zakonisht nė tė gjithė botėn kanė nisur tė pėrfshijnė edhe Shqipėrinė. Stiv Mckenna, ėshtė njė prej turistėve qė nė faqen e gazetės australiane Sidnej Morning Herald rekomandon vendin tonė pėr sezonin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 290
03082009

Nė mbledhjen e radhės me gazetarė, Partia e Drejtėsisė kritikoi institucionet e Kosovės pėr menaxhim tė keq tė buxhetit tė Kosovės, ngase sipas parashikimeve pritet qė deficiti buxhetor sivjet tė arrijė rreth 11 pėr qind tė GDP-sė.
“Ky deficit ėshtė i pa pėrballueshėm pėr Buxhetin e Kosovės, qė reflekton nė shtimin e pasojave tė krizės globale financiare nė Kosovė dhe qė bie nė kundėrshtim me rekomandimet e Fondit Monetar Ndėrkombėtar, anėtare e sė cilit, para pak kohėsh ėshtė bėrė edhe Kosova”, tha nėnkryetari Partisė sė Drejtėsisė, Safet Merovci.
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 232
03082009

Image Hosted by ImageShack.us

Tiranė - Monedha evropiane EURO kėtė vit si asnjėherė tjetėr po i reziston sezonit tė saj mė tė vėshtirė, atij tė verės, duke ruajtur sėrish nivele maksimale ndaj lekut shqiptar.
Shpresat se euro do tė dobėsohej nė verė ndaj lekut si pasojė e ardhjes sė emigrantėve dhe kulmit tė sezonit turistik duket se po shuhen.

Aktualisht njė euro kėmbehet nė agjencitė e kėmbimit valutor me 129.6 lekė. Krahasuar me...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 277
01082009


Komisioni Evropian miratoi ndihmėn financiare qė do tė jepet pėr Shqipėrinė nė kuadėr tė mbėshtetjes tė para-anėtarėsimit nė fusha tė caktuara ndėrhyrjeje duke synuar pėrgatitjen e vendit pėr anėtarėsim nė BE.

Pėr periudhėn 2009-2011 Shqipėria do tė pėrfitojė nė formė grantesh nga buxheti evropian 269.4 milionė euro ku pjesa mė e madhe 237.9 milionė euro ėshtė Ndihmė pėr Tranzicionin dhe Ngritjen e Institucioneve kurse pjesa tjetėr 31.5 milionė euro shkon pėr Bashkėpunimin Ndėrkufitar.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 257
 Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  NextMbrapsht nė krye 
Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt:Kejsi, :::>>C&C<<:::, absurdja
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
-
Kėrce tek:  
Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
Lajmėrim Lajmėrim
Global announcement Global announcement
Ngjitės Ngjitės