Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 Kėpucėt e duhura

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22751
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Kėpucėt e duhura   10/04/09, 01:02 pm

Takat e kėpucės luajnė njė rol shumė tė rėndėsishėm nė emėrtimin e tyre sport-klas. Nuk ėshtė e thėnė qė gjithmonė kėpucėt me taka tė larta mund tė jetė elegante. Pikėrisht, sivjet, kemi avantazh nga tendencat qė sjell moda. Kėpucėt kanė njė stil disi maskil. Ato vijnė me bazė si kėpucė mashkullore, por detaje tė veēanta i bėjnė ato tė duken shumė feminile.


Ato janė kryesisht kėpucėt disi maskime, qė kanė takė tri deri katėr centimetra, por, edhe pse taka nuk ėshtė nė stilin hip, pra, shumė e lartė, vijnė shumė elegante dhe sharmante nė pamje.


E rėndėsishme nė pėrzgjedhjen e tyre ėshtė tipi i lėkurės. Akoma mė mirė, nėse ėshtė lustrin, sepse pėrmban llojin e elegancės mė tė madhe. Duke i kombinuar me njė fund stil elegant tubin, ose me pala skoceze, me njė kėmishė kashmiri, ose njė golf pambuku, ju jeni po nė tendencė dhe shumė e personalizuar nė veshje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
absurdja
Super Moderatore
Super Moderatore


Numri i postimeve: 2413
Piket: 16434
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Kėpucėt e duhura   05/05/09, 11:00 am

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
absurdja
Super Moderatore
Super Moderatore


Numri i postimeve: 2413
Piket: 16434
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Kėpucėt e duhura   05/05/09, 11:00 am

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
absurdja
Super Moderatore
Super Moderatore


Numri i postimeve: 2413
Piket: 16434
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Kėpucėt e duhura   14/06/09, 12:34 pm

Femrat preferojnė tė veshin taka tė larta, qoftė tė holla apo ortopedike.

Takat e larta mbushin plot 500 vjet. Ato janė arma mė e mirė e joshjes qė pėrdorin femrat e ēdo moshe dhe klase shoqėrore. Kėtė e dinte shumė mirė edhe i madhi Da Vinēi kur realizoi kryeveprėn e tij madhėshtore, nė qendėr tė sė cilės qėndronte njė personazh femėror shumė interesant, buzėqeshja e sė cilės qėndroi enigmatike pėr shekuj tė tėrė. Sipas tė dhėnave studimore, mjeshtri i veshi Mona Lizės njė palė kėpucė me taka tė larta, pėr t‘i dhuruar pamjes sė saj mė shumė hijeshi dhe sensualitet.

Sot takat gjithmonė e mė tė larta janė tė gjindshme nė gardėrobėn e ēdo femre. Edhe pse ėshtė vėshtirė tė ecėsh me to, nuk ka artiste qė nuk ka provuar ndonjėherė modelet mė tė fundit qė ofrohen nga Christian Louboutin ose YSL. Femrat preferojnė gjatėsinė 12 cm e lart (kur arrin kjo lartėsi ėshtė e kėshillueshme tė vishen sandale ortopedike, me tė cilat mban lehtėsisht ekuilibrin). Nga ana tjetėr, nuk ka mashkull mbi kėtė tokė tė mos pranojė se femrat qė veshin taka tė larta iu duken me tė vėrtetė shumė seksi.

Kuriozitete

Nėse dėshironi tė shtoni njohuritė tuaja mbi takat e larta, atėherė lexoni gjashtė kuriozitetet e mėposhtme:

1) Shembujt e parė tė takave: egjiptianėt e lashtė vishnin kėpucė me shollė tė lartė, pėr tė mos bėrė kėmbėt pis nga dyshemeja e papastėr.

2) Takat gozhdė janė krijuar pėr herė tė parė nė 1955. Kėpucėt e para u realizuan nga Roger Vivier pėr firmėn "Dior".

3) Kėpucėt rreth 10 cm tė larta janė veshur pėr herė tė parė nga Luigji IV i Francės. Kėto kėpucė u stiluan pėr tė nga Nicholas Lestage. Ato ishin tė dekoruara me elementė qė tė kujtonin fushėbetejėn.

4) Vajza e Enrico VIII, Maria Tudor, Mbretėreshė e Britanisė sė Madhe nga 1553 deri nė 1558, vishte gjithmonė kėpucė me taka tė larta, sepse ishte e bindur qė ato ngjallin respekt.

5) Nė Massachusets, takat e larta konsideroheshin imorale dhe njė ligj nė 1628 ndalonte veshjen e tyre.

6) Nė shekullin XVI femrat e Italisė Veriore vishnin kėpucė tė larta me takė ortopedike rreth 60,9 centimetra. Ėshtė shumė e vėshtirė tė mendohet ecja me to, por duke qenė se shiheshin si simbol qė tregonte sofistikim dhe pasuri, visheshin me kėnaqėsinė mė tė madhe.Cilat janė defektet qė i krijojnė trupit takat e larta?

Veshja e takave tė larta mund tė ndikojė negativisht nė nyjat e kėmbėve, sepse pesha e gjithė trupit pėrqendrohet nė kėtė pikė.

Veshja e kėpucėve me taka tė larta sjell probleme dhe komplikacione tė ndryshme. Specialistėt kėshillojnė veshjen e takave nga 3-5 cm. Ata theksojnė se edhe kėpucėt e sheshta nuk janė tė kėshillueshme pėr t‘u veshur. Kėpucėt me taka normale ortopedike janė shumė tė mira pėr kėmbėt, nė kėtė mėnyrė kryet normalisht qarkullimi i gjakut. Veshja e takave tė larta mund tė sjellė probleme me gjunjėt dhe me shpinėn.

Shumė femra pranojnė se takat e larta i lodhin shumė, por ato e tolerojnė kėtė pėr t‘u dukur mė tė gjata, moderne dhe me stil. Sipas njė studimi, 37 pėr qind e femrave tregojnė se do tė vazhdojnė tė veshin taka tė larta edhe pse nuk ndihen aspak rehat me to. Osteoartriti ėshtė njė formė e ngjashme me artritin dhe prek mė shumė femrat. "Pėrdorimi i takave ėshtė shpjegimi i vetėm qė mund tė jepet", tregon Kerrigan. Si rezultat, takat e larta mund tė shkaktojnė dhimbje kėmbėsh dhe deformime gishtash. Tė shumta janė gratė qė u nėnshtrohen ndėrhyrjeve kirurgjikale pėr tė rregulluar gishtat e deformuar, qė shkaktohen nga takat e larta.

Problemet nuk mbarojnė kėtu. Nyjat e kėmbės, gjunjėt dhe pjesa e legenit mund tė pėsojnė deformime pėr shkak tė takave shumė tė larta. Njė pėrqindje shumė e vogėl njerėzish kanė lindur me probleme nė kėmbė. Shumė femra nuk tregojnė kujdes pėr kėmbėt e tyre. Ato janė tė predispozuara 4 herė mė shumė se meshkujt pėr sa u pėrket problemeve me kėmbėt.


--------------------------------------------------------------------------------
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
absurdja
Super Moderatore
Super Moderatore


Numri i postimeve: 2413
Piket: 16434
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Kėpucėt e duhura   14/06/09, 12:40 pmPamja e bukur dhe atraktive ėshtė karremi pėr suksesin nė punė nė kohėn e krizės, pėrfunduan ekspertėt nga banka qendrore britanike.

Dhe pėrderisa Britaninė e Madhe po e trondit recesioni mė i madh nė 70 vjetėt e fundit, ekspertėt bankarė nė vend se pėr kamata dhe aksione, diskutojnė pėr taket e larta dhe ngjyrėn e buzėkuqit, raporton Daily Mail.

Tė punėsuarat nė Bank of England, morėn pjesė nė seminarin ‘Veshja pėr Sukses’, qė u mbajt nė selinė e tyre. Nė seminar mėsuan se si tė vishen pėr punė, ndėrsa stilistėt ua propozuan taket e larta, grimin dhe buzėkuqin e domosdoshėm.

Ekspertėt e modės ua tėrhoqėn vėrejtjen tė punėsuarave qė t’u ikin byzylykėve sepse ata asociojnė nė prostitucion, pėrderisa takat dhe fustanet duhet tė jenė tė njėjtės ngjyrė.
Pėrfaqėsuesit nė Kuvendin britanik kėtė seminar e quajtėn seksitė, ndėrsa aktivistet pėr tė drejtat e grave nė Britani tė Madhe tėrhoqėn vėrejtjen se pėrcaktimi i pamjes sė dikujt shkaku i punės po e prish tėrė mundin qė tė investohet nė barazinė e tė drejtave mes burrave dhe grave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
absurdja
Super Moderatore
Super Moderatore


Numri i postimeve: 2413
Piket: 16434
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Kėpucėt e duhura   14/06/09, 12:47 pm

Kepucet jane me shume se sa thjesht kepuce. Egjiptianet dhe Romaket e lashte vizatonin fytyrat e armiqve te tyre tek shputa e kepuceve, qe literally te "shkelnin" mbi ta. Takat e ngrejne femren ne nje piedestal, krijojne nje distance prej realitetit dhe kjo thjesht ndez fantazi te palejueshme. Shembulli i meposhtem, e drejton kycin e kembes, qe ne disa lloj kafshesh eshte nje shenje biologjike e te qenit ne dispozicion seksualisht.

vishte. Nqs i vini re, Turqit i vishnin kepucet si shapka, per t'i hequr/veshur sa me lehte kur hynin neper xhamia (nuk lejohet te mbash kepucet kur falesh).

Po shoh kete sezon kepuce me taka me ca si qendisje sic benin dikur kinezet kepucet e tyre. Ato i qendisnin kepucet kudo, madje edhe poshte aty tek shputa e kembes, pasi kepucet e tyre nuk ishin per ecje. Rralle here i shikonin kepucet e tyre femrat kineze, pervec se kur nenat ua zgjidhnin fashot, u lanin kembet, dhe ua lidhnin serish akoma me forte per t'i futur ne kepuce akoma me te vogla. Vetem kur martoheshin, burri mund t'ua hiqte fashot si forme foreplay (perkthejeni nqs mundeni) dhe i perdorte per rituale... tip-S&M, apo skllaverie (e lidhin tek krevati ).

Kepucet e tyre i quajme "Lotus shoes." Kur martoheshin femrat, u vishnin "Lotus shoes" me qendisje skenash erotike, per te udhezuar nusen e virgjer.

Me poshte: Lotus shoes.


Me poshte: Marabou mules.
Marabou mules jane kepuce qe hiqen e vishen shpejte, shume fine pasi vishen vetem ne... bouduoir.
Per Francezet, keto shapka te lirshme simbolizonin nje femer te... teeee... s'gjej menyre si te them, "loose," e shthurur.


Ne vitet '40-'50, takat nuk i lejonin neper disa ndertesa, apo neper aeroplane pasi taka njiheshe qe mund te shponte vendet delikate, sepse gjithe pesha e femres binte tek fundi i takave, nje siperfaqe shume e vogel. Megjithate femrat i vishnin. Takat zejne vendin e pare tek lista e pajisjeve seksi. Per me shume, klikoni ketu.

Takat ISHIN ne forme "gjilpere" (Vivier's The "Needle"), por tashme po behen akoma me te preferuara takat si platforme ne forme presje (Vivier's The "Comma"). Taka nuk ndahet nga kepuca, dhe eshte akoma me e futur (pra, gjithe fuqia e peshes se femres qe bie tek maja e takes, bie vertikalisht jo poshte thembres, por tek harku i shputes se kembes). Shikoni foton e bashkangjitur per te pare taken.

Me poshte: Takat "presje." Kepucet e sezonit.
Vini re tek te parat rripin rrotull kycit te kembes. Ky rrip u krijua si model ne vitet '20. Simbolizon S&M, ne nje menyre, ose femren qe e vesh ate si te ishte nje cmim qe ia vlen ta mbash te lidhur (under lock and key). Gjithashtu, simbolizon dicka te mbyllyr/lidhur dhe premtimin qe dikush do e cliroje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kėpucėt e duhura
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -