Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 Poezite nga autore te huaj

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Poezite nga autore te huaj   03/04/09, 12:50 pm

Parisi naten


Tri shkrepse te ndezura ,
nje nga nje ne erresire...
E para per te pare
fytyren tende,
E dyta per te pare
syte e tu,
E fundit per te pare
gojen tende...
Dhe tere nata per te mi kujtuar perseri
duke te te shtrenguar ne krahet e mi...!

Jacques Prevert


Dhe zoti me beri femerDhe Zoti me beri femer,
me floke te gjata,
sy,
hunde dhe goje femre.
Me linja
dhe kurba
dhe valezime te buta
dhe me germoi brenda,
me beri nje prerje te qenieve njerezore.
Endi me delikatese nervat e mia
dhe i balancoi me kujdes
numrin e hormoneve te mia.
Kompozoi gjakun tim
dhe me injektoi me te
qe te vadiste
te gjithe trupin tim ;
linden keshtu idete ,
endrrat
instiktet.
Te gjitha qe krijoi butesisht
gdhendur me fryme
dhe zhbiruar me dashuri,
jane mijera gjerat qe me bejne femer ēdo dite
per te cilat zgjohem krenare
ēdo mengjes
dhe bekoj seksin tim.

Gioconda Belli
Ne mundesh...
Roland Kipling-cmimi Nobel
Nė mundesh tė ruash arsyen
Kur bota e humbet fillin
E fajin ta hedhin, e vetes t’i besosh
Sa here pėr ty dyshojne, e s’tė pėrfillin
Por dhe dyshimet drejtė t’i gjykosh.

Nė mundesh tė rrish nė pritje, nga pritja pa u lodhur
E kur tė urrejnė, urrejtje tė mos ushqesh
Madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur
Me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh…

Nė mundesh tė mendosh, por jo gjer nė shkatėrrim
Tė ėndėrrosh, por jo si rob ėndėrrimesh
E tė trajtosh njėlloj e pa dallim
Ngadhnjim e shpartallim, burim mashtrimesh.

Nė durofsh dot qė thėniet e tua tė drejta
Nė kurthe pėr trutharet, kopuket do t’i kthejnė,
Tė thyejnė gjėrat mė tė shtrenjta, e prapė t’i ndėrtosh
Me vegla pune qė nuk vlejnė!

Nė mundesh, fitoret qe korrur, t’i flijosh
Si nė kumar, nė njė tė vetme lojė
Tė rrezikosh, tė humbesh, e prapė te fillosh
Dhe humbjet kurrė tė mos i zesh me gojė!

Nė i detyrofsh dot muskul, nerv, dhe puls e zemėr
Tė tė shėrbejne edhe kur gjithēka tė duket e kotė
E tė qėndrosh, kur s’ka asgjė veē vullnetit,
Qė veē njė fjalė, ‘qėndro’ gjithnjė tė thotė.

Nė mundesh tė flasėsh me maskarenjtė
Por nderin tėnd ta ruash
E tė ecesh pėrkrah mbretit pa krenarinė qė tė verbon
Nėse armiku ose miku s’tė bėjne dot tė vuash
Dhe gjithēka nė e ēmon, pėrveē sa e meriton.

Nė mundesh tė mbushėsh ti minutat,
Aq tė rėnda, me vepra qė peshojnė,
Dije, dhe mos ki asnjė dyshim
E jotja do jetė bota me ē’ka brenda
Dhe burrė do jesh, o biri im….

Nese do te me duash...
Elisabet BrauningDhe nese do te me duash, per asgje tjeter
veē per dashuri.
Mos thuaj "te dua per buzeqeshjen,
per veshtrimin, per sjelljen delikate,
per mendimet qe perputhen e qe nje dite
me kthjelluan.
Keto gjera mund te duhen, por ndryshojne,
ndryshojne ne ty, ndryshojne tek une.
Mos me duaj per meshiren
qe than faqet e mia.
Harro lotet qe te dhane kenaqesi
dhe humb keshtu dashurine.
Duame vetem per hir te dashurise
se dashurise,
qe rritet tek ty me nje dashuri te pafund.
Balada e te deshperuarit
Henri Murger


-Kush po troket aty ne dere?
-Hape jam une -Kush je ti?
Ne mes te nates, Zot i ndjere,
S'e kam zakon te qas njeri.

-Hape!-Kush je?-Bore e acar!
-Hape!-Kush je?-Oh, hape shpejt!
-Me thuaj emrin!-Si ne varr
kallkan jam bere e ngrire krejt.

Me rane kembet gjithandej,
Ec edhe ec e mos qendro
Ne kend te vatres me jep leje
Te ulem pak,-Akoma jo!

Si ta thone emrin?-Jam Lavdia
Qe shpie ne pavdekesi
-Shko tutje, moj hije mavria!
-Te lutem merrme ne shtepi!

Jam Dashuria dhe Rinia
Dy cilesi te Zotit vete
-Shko n'udhen tende! Me la vete
mikesha, e me mbuloi zia.

Jam Poezia e jam Arti,
Me ndjekin hape!-S'te pranoj
S'ndjej frymezim me prej se larti,
As emrin mikes s'ja kujtoj.

Jam Kamja, hape deren tende
Kam xhevahire e pare plot,
Te kthej mikeshen qe permende...
-Po dashurine a ma kthen dot?

Une jam Pushteti! te kam prure
Ty spektrin!-E ē'rendesi ka?
A mund t'i ngjallesh dot ata
Qe iken e me s'kthehen kurre?

Po qe se ti deren ja ēel
Vetem atij qe emrin thote,
Jam Vdekja, hape, po te sjell
Balsam per ē'do lengim ne bote.

Mund te degjosh ne timin brez
Si tringellijne me ze kobi
Ēelesat e varreve te zes,
ku dergjet e kalbet robi.

-Urdhero brenda, o e huaj
Pa mish ne trup, pa pike gjak.
Urdhero brenda e mos druaj,
se po te pret nje varfanjak.

Hyre! Jam lodhur nga kjo jete
pa shprese dhe pa ngushellim
doja te vdes me te vertete
Po nuk merrja dot guxim.

Urdhero brenda, o mike e mire,
Dhe ha e pi ē'te deshirosh
E si te ē'lodhesh ndaj te gdhire
me merr dhe mua kur te shkosh

Te prisja, do te ndjek pa droje
ku te me shpiesh do te vij,
Por lere qenin tim te rroje,
Se, te me qaje, s'kam njeri...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezite nga autore te huaj   25/11/09, 02:32 pm

Jam njė bir fshatari. Kam lindur mė 21 shtator 1895 nė lokalitetin e Kuzminit tė qarkut tė Rjazanit, po nė gubernėn e Rjazanit.
Qysh nė moshėn dy vjeē, meqė babai ishte i varfėr dhe kishte shumė frymė nė familje, mė dėrguan te gjyshi nga nėna, i cili ishte mjaft nė gjendje dhe kishte tre djem tė rritur beqarė, me tė cilėt kalova gjithė fėmijėrinė. Dajėt e mi ishin djem ēapkėnė dhe kokėkrisur. Kur u bėra tre vjeē e gjysėm, mė hipėn nė njė kalė pa shalė dhe mė lėshuan revan. Mbaj mend qė u tremba shumė dhe u kapa fort pas jeles sė kalit.
Pastaj mė mėsuan tė bėja not. Njėri nga dajėt (dajė Sasha), mė merrte nė barkė, mė zhvishte e mė hidhte si kėlysh nė ujė. Unė pėrplasja krahėt si i ēoroditur e i tromaksur dhe, kur mua gati mė mbahej fryma, ai bėrtiste: „Eh kuēkė! S’je pėr asgjė! Fjalėn kuēkė ai e kishte pėrkėdhelje. Mė vonė nė moshėn tetė vjeē, njė daje tjetėr unė i zėvendėsoja shpeshherė qenin e gjahut, duke notuar nėpėr gjole pėr tė kapur rosat e egra. Isha mėsuar pėr bukuri tė ngjitesha nėpėr pemė. Pėr kėtė ua kaloja tė gjithėve. Kur mėllenjat nėpėr mėshtekna nuk e linin ndokėnd tė flinte, unė ngjitesha shpejt dhe merrja ēerdhet. Njė herė rashė, po nuk pėsova ndonjė gjė tė madhe, u gėrvisha pak nė fytyrė e nė bark, po theva njė shtamė me qumėsht qė do t’ia ēoja gjyshit qė po kosiste.
Midis fėmijėve isha gjithnjė i parė dhe sherrxhi i madh, dhe kthehesha nė shtėpi pėrherė i gervishur. Pėr kėto prapėsira mė bėrtiste vetėm gjyshja, kurse gjyshi mė nxiste nganjėherė edhe vetė pėr sherr dhe i thoshste gjyshes: „Mos e nga moj budallaqe. Ashtu do tė bėhet mė i fortė“.
Gjyshja mė donte me gjithė shpirt dhe dashuria e saj nuk njihte kufi. Tė shtunave mė lanin, mė prisnin thonjtė e mė lyenin kokėn me vaj, se flokėt e dredhur mezi mė kriheshin. Po edhe vaji s’mė bėnte shumė dobi. Pėrherė bėrtisja e madje edhe tani sikur s’para i pres me kėnaqėsi tė shtunat.
Tė djelave mė dėrgonin gjithnjė nė kishė dhe qė tė siguroheshin se veja vėrtet, mė jepnin 4 kopejka. Dy kopejka pėr naforė dhe dy pėr t’i hedhur te kondizma e Shenjtorit, po unė paguaja vetėm pėr naforėn, kurse te shenjtori bėja sikur hidhja, po s’hidhja gjė dhe ia mbathja nė varrezė e luaja me kalamjtė.
Kėshtu mė kaloi fėmijėria. Kur u rrita, donin tė mė bėnin mėsues fshati, ndaj mė shpunė nė njė eminar fetar, pas mbarimit tė tė cilit duhej tė shkoja nė Institutin Pedagogjik tė Moskės. Pėr fat tė mirė, nuk ndodhi kėshtu. Metodika dhe didaktika mė kishin ardhur nė majė tė hundės dhe as doja tė dėgjoja mė pėr to.
Vjersha kam filluar tė shkruaj herėt, nėntė vjeē, por, me ndėrgjegje tė plotė, krijimtarisė i hyra kur u bėra 16-17 vjeē. Dhe vjersha tė kėsaj moshe i kam botuar nė librin tim tė parė “Pėrshpirtja“.
Kur u bėra tetėmbėdhjetė vjeē, habitesha pse gazetat nuk m’i botonin krijimet qė u dėrgoja dhe befas ia mbatha nė Petėrburg. Atje nuk mė pritėn keq. I pari qė njoha ishte Blloku, i dyti, Gorodeckij. Kur takova Bllokun, mė rrodhėn djersėt ēurg, sepse pėr herė tė parė po shikoja njė poet tė gjallė. Gorodeckij mė njohu me Klujevin, qė s’ia kisha dėgjuar ndonjėherė emrin. Me Klujevin u bėmė miq tė ngushtė, miqėsi qė e vazhdojmė edhe sot, pavarėsisht se kemi gjashtė vjet pa u takuar.
Tani ai jeton nė Viterg, mė shkruan se ha bukė me krunde e se ka mbetur pėr faqe tė zezė dhe se i lutet Zotit qė tė mos vdesė me turp.
Viteve tė luftės dhe revolucionit, fati mė pėrplasi sa andej kėndej. I rashė Rusisė kryq e tėrthor nga Oqeani i Ngrirė i veriut, e deri nė detin e Zi dhe atė Kaspik, nga Perėndimi nė Kinė, Persi dhe Indi.
Kohėn mė tė mirė tė jetės sime quaj vitin 1919. Atėherė kaluam njė dimėr me 5 gradė temperaturė brenda nė dhomė. S’kishim asnjė shkop dru.
Nė PKR nuk hyra asnjėherė, sepse e quaj veten shumė mė tė majtė.
Shkrimtari im mė i dashur ėshtė Gogoli.
Kam botuar shtatė libra. Tani po punoj mbi diēka tė madhe, tė titulluar „Vendi i horrave“.
Nė Rusi, kur s’kishte letėr, me Kusikovin dhe Mariengofin i shkruanim vjershat nė muret e manastirit tė Pėrkushtimit, ose i recitonim ku tė mundnim nėpėr bulevard. Amatorėt mė tė mirė tė poezive tona ishin prostitutat dhe banditėt. Me ta ishim miq pėrherė. Komunistėt na urrejnė tmerrėsisht.
U dėrgoj pėrulėsisht tė fala gjithė lexuesve dhe pakėz vėmendje pėrpara tabelės „Lutem mos qėlloni!“

Berlin, 14 maj 1922
Poezi nga Sergej Esenin

Ti s'me do ? S'te dhimbsem sado pak ?
Nuk ta mbushkam syrin apo si ?
Prapseprap ti ndizesh e merr flake
Tek shterngohesh supeve te mi

Mike epsh e tera , lajka s'dua
As i vrazhed nuk te sillem dot
Vec me thuaj sa keshtu si mua
Puthur e shternguar ke gjer sot ?

Une e di te gjithe hije u bene
Dhe s'ta shuan zjarrin pa mbarim
Preher pa u ulur ti s'ke lene
Si po rri tani ne preherin tim

Ne keto caste ndonje tjeter
Sjell ndermend ti syckat kur pulit
Mos pandeh se po merzitem teper
Tjeterkend kam dhe une ne shpirt

S'eshte fat kjo lidhje mendjelehte
Po nje flake casti, vec ta dish
Si te njoha rastesisht i qete
"Mirembetsh" do te them serish

Edhe ti do marresh udhen tende
Do besh pluhur diten plot merzi
Vecse mos lakmo ti prishesh mendjen
Kujt s'ka njohur puthje e dashuri

Krah per krahe me ndonje tjeter djale
Udhes kur te shkosh ti ku ta dish ?
Ndoshta dhe une do te kem dale
Per shetitje, e shihemi serish

Ti me fort pas tjetrit do te ngjeshesh
Dhe me kryet ulur ftohtesisht
"Mirembrema" do me peshperitesh
Ndersa une "Mirembrema Miss"

Dhe asgje nuk do me turbulloje
S'do me dridhet shpirti per asgje
Kush ka dashur s'mund te dashuroje
Kush eshte djegur s ' mund te digjet me

_________________


______________________________________________

Puthja ėshtė njė marrėveshje gojore qė bėjnė tė dyja palėt pėr tė marrė me qera katin e poshtėm.


Edituar pėr herė tė fundit nga Kejsi nė 25/11/09, 02:38 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezite nga autore te huaj   25/11/09, 02:35 pm

Poezi nga Sergej Esenin


Puthme moj e dashur puthme
Gjer ne dhimbje gjer ne gjak
S’e duron dot ftohtesiren
Zemra ndezur zjarr e flake

S’eshte kupa e permbysur
Mes gazmoreve per ne
Ti nje gje kupto moj mike
Vec nje here rron mbi dhe

Shih ne mes te erresirs
Henen qe shkelqim vershon
Sikur t’ish nje korb I verdhe
Permbi toke fluturon

Puthme de se kalbesia
Kengen time ma kendoi
Ka te ngjare qielli lart
Fundin tim parashikoi

Eh moj force qe venitesh
Do te vdes kjo s’ka dyshim
Vetem dua t’I puth mikes
Buzet gjer ne fundin tim

Qe pa turp edhe pa drojtje
Embelsisht kur t’enderroj
Tok me shushurima vishnjesh
“Jam e jotja” – te jehoje

Qe si shkuma permbi kupe
Drita mos na shuhet ne
Ndaj kendo moj mikja ime
Vec nje here rron mbi dhe

Leter nenes

Gjalle je, nenloke? Edhe une
Gjalle jam. Shendet me pac, shendet!
Drite e befte krejt kjo mbremje e lume
Izben tende, qe me mall me pret.

Thone se je ligur e je tretur
Nga meraku im, po nuk ankon,
Se, peshtjelle me nje shall te vjeter,
Fillikate rruges shpesh kalon.

Dhe kur mugetire e kalter bie,
Nje vegim i zi te kall ty frike,
Sikur ne nje sherr diku ne pije,
Vjen dikush e ma keput me thike.

Kot, e dashur, vuan kaq, besome,
Brenga t’i fanit keto nder sy.
S’jam aq pijanec i lig sa c’thone,
Si do vdes pa te te pare ty?

Une jam po foshnje, si nje here,
Dhe nje shprese vec ushqej ne gji:
T’iki nga ky tym e kjo potere,
Te shtepiza jone aty te vij.

Dhe do vij, kur kopshti yne i bardhe
Anekend te vishet me blerim.
Vetem ti, si tete vjet me pare,
Mos me zgjo aq heret ne agim.

Mos e zgjo ate qe shkrumb iu bene
Endrrat e moshes plot hare.
Me ka vrare jeta mjaft, o nene,
Dua vec te shlodhem e te fle.-

As t’i lutem Zotit mos me thuaj,
Si dikur ne t’arten mituri.
Ti ke mbetur ngushellim per mua,
Drite e parrefyer, vetem ti!

Ndaj merak ti mos m’u bej aq teper,
Tek e liga mendjen mos e co,
Dhe aq shpesh me shallin tend te vjeter
Fillikate rruges mos kalo.

* * *
Brengosem kur te shoh me sy,
Nga dhembja zemra s’di te heshte.
S’ka mbetur me per ne te dy
Vec bakri i shelgjeve ne vjeshte.

Te tjera buze, une e di,
Ta thithen afshn’ e perveluar.
Tani rogon vec pakez shi
Nga shpirti yt pergjysme shuar.

Po pune e madhe! Frike s’ndiej.
Diku mendimin duke tretur,
Nje lloj gezimi prape e gjej,
Packa se mes batakut mbetur.

Per buzeqeshje e qetesi
As e kam ndrydhur jeten time.
Pak rruge shkelem kushedi,
Po kemi bere kaq gabime.

O c’jete qesharake kjo,
Plot paradokse dhe genjeshtra!
Varreze kopshti, pa shiko,
Meshteknave u zbardhin eshtrat!

Ashtu do mbesim edhe ne,
As do lulojme, as do zhurmojme.
Kur dimri lule s’ka, perse
Per to te rrime e te vajtojme?

_________________


______________________________________________

Puthja ėshtė njė marrėveshje gojore qė bėjnė tė dyja palėt pėr tė marrė me qera katin e poshtėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezite nga autore te huaj   25/11/09, 02:36 pm

Njeriu i zi

Ah, mik, o mik,
Jam shumė, shumė i vrarė.
S’e marr vesh nga m’u shpik kjo lėngatė kėshtu.

S’e marr vesh,
Fishkėllin nėpär fushėn pa jetė erė e marrė,
Apo mos, si gjethnaja nė pyll,
Po mė bie alkooli nė tru.

Koka veshėt m’i tund,
Siē i tund zogu flatrat;
Bėn tė ikė prej qafės,
S’duron dot aty.
Njė i zi, njė i zi,
Njė njeri krejt i zi,
Sterrė i zi,
Vjen e m’ulet te shtrati.
Njė njeri sterrė i zi
S’po mė lė tė mbyll sy.

Dhe ky sterrė njeri
Mban njė libėr tė ndotur nė duar.
Papo, krrusur mbi mua,
Si murg mbi dikė nėn qefin,
Seē fillon mė lexon
Pėr njė palo rrugaē tė mallkuar
Dhe nė shpirt mė kall tmerr e mė ngrin.
Ky njeriu i zi,
Sterrė i zi!

“Pa dėgjo, pa dėgjo –
Nis mė thotė, -
Te ky libėr ka plot
Endėrrime dhe plane.
Ky njeri paska rrojtur
Nė njė vend tė botės,
Ku harbojnė gjithkund sharlatanė.

Dhe, pėr dreq, n’atė vend
Esht’ e pastėr dėborė e dhjetorit,
Papo qerthuj gazmoė
Sajojnė tufanėt atje.
Ky njeri paska qenė
Ndėr horrat, mė horri,
Ndėr ata qė takohen
Fort rrallė mbi dhe.

Ish i pashėm,
Madje dhe poet.
Mbase pak i fuqishėm,
Por qė mbresė tė linte nė zemėr;
Dhe ky quante vashėz fisnike,
Mikeshėz tė vet,
Njė dyzet e kusur vjeēe femėr.

Mendje e shkathėt dhe duar,
Ja ē’duhet, - thoshte ai, -
Shpirtrat e plogėt janė fatzes gjithėnjė.
Tjetėrsohu me gjeste,
Ja ē’ka mė fort rėndėsi;
Do tė vuash paksa,
Por, s’ka gjė!

Nė shqotė e shtrėngatė,
Nė thėllimet e jetės,
Ndėr humbjet e rėnda,
Kur mezi i mban lotėt,
Tė shtiresh i qeshur, i qetė,
Ja ky ėshtė arti m’i lartė nė botė!”

“O njeriu i zi!
Mos e zgjat, se durimi m’u sos!
Ti nuk je polumbar,
Ndaj tė zhytesh mė tej mos guxo!
As mė duhet nė qėnkej dikur
Njė poet skandaloz;
Gjej tė tjerė e lexoua kėto!”

Njeriu i zi
Mė vėshtron gjithė krupė,
Sytė i bėhen jeshilė prej vrerit,
Sikur do tė mė thotė
Se s’jam veē kusar i paskrupullt,
Qė mendjen rri vras
Qysh t’i turrem, si brac, ndonjėrit.

Ah mik, o mik,
Jam shumė, shumė i vrarė.
S’e marr vesh nga m’u shpik kjo lėngatė kėshtu.
S’e marr vesh,
Fishkėllin nėpėr fushėn pa jetė erė e marrė,
Apo mos, si gjethnaja nė pyll,
Mė ka rėnė alkooli nė tru.

Nata e akullt.
Hesht udhėkryqi tutje.
Vetėm fill po qėndroj nė dritorez.
Mysafirė nuk pres tė mė vijnė.
Fusha, mbuluar me pluhur gėlqereje tė butė.
Si kalorės mbi kuaj,
Drurėt nė kopėsht po rrinė.

Diku qan njė zog nate i harruar.
Po trokojnė kalorėsit e drunjtė.
Pa u drojtur aspak,
Prape njeriu i zi
Vjen mė rri nė kolltuk i shpenguar,
Ngre cilindrin paksa,
Pastaj rendigotin flak.

“Pa dėgjo, - mė gėrthet
E mė sheh nė fytyrė,
Papo duke u pėrkulur,
M’afrohet mė shumė. –
Batakēi tė kėtillė
S’mė ka zėnė syri,
Qė tė vuajė kot
Pėr gjumė.

Ah, dhe mbase gabohem!
Por, ē’hėnė pėrjashta! Vėshtro:
I dehuri vallė
Ē’ dashka ende qė tė kotet?
Ndoshta, me kofshėt e trasha,
Fshehtas tė vjen “ajo”
Dhe ti do tė rrish t’i lexosh
Ndonjė vjershė tė mekur, plot lotė.

Milet i lezetshėm poetėt!
I dua vėrtet! –
Pothuaj tė gjithė
Tė njėjtit avaz ia thonė:
Njė kursanteje, me puēėrza ballit,
Njė pėrbindėsh me flokė tė gjatė i flet
Pėr botėra e botėra,
Kapluar prej epshesh gjithmonė.

Na ishte dikur nė njė fshat,
S’mė kujtohet tani,
Nė njė familje tė thjeshtė fshatare,
Diku nė Kalugė a Rjazan –
Nuk e di –
Njė djalė sykaltėr
E me flokė si ar...

Dhe ky djalė u rrit,
U bė dhe poet,
Mbase pak i fuqishėm,
Po mbresė tė linte nė zemėr,
Dhe quante vashėz fisnike,
Mikeshėz tė vet,
Njė dyzet e kusur vjeēe femėr”.

O njeri sterrė i zi!
Mysafir shėmtarak!
Kėtė nam e ke ti qysh prej kohėsh,
Jo unė!
Mbushem me mllef,
Zemėrohem, tėrbohem
Dhe turinjve
Ia vesh me bastun...

Hėna vdiq,
Kaltėron nė dritorėz agimi.
Ah, moj natė, moj natė!
Ē’ishe sonte kėshtu kaq e zhgrryer?
Vetėm fill rri tani, me cilindėr nė kokė,
Nė dhomėzėn time.
Vetėm fill...
Me pasqyrėn e thyer

_________________


______________________________________________

Puthja ėshtė njė marrėveshje gojore qė bėjnė tė dyja palėt pėr tė marrė me qera katin e poshtėm.


Edituar pėr herė tė fundit nga Kejsi nė 25/11/09, 02:41 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezite nga autore te huaj   25/11/09, 02:37 pm

Yjet

Yje te qarte, yje te lartme!
Cka mbani ne vete, c'fshihni?
Yje, perqendrim idesh te thella
Si shpirtin fort ma roberoni?

Yje te shpeshte, yje te afert!
Mos cka keni te bukur, siperane?
Qe me rremben, yje te qiellit,
Me force diturite ne flakadane?

Dhe perse keshtu, kur ju shkelqeni
Mahnitur ne qiell, krahapur n'perqafje?
Shikoni me kujdes si zemren ma prekni
Yje qiellore, te largetit yje!

_________________


______________________________________________

Puthja ėshtė njė marrėveshje gojore qė bėjnė tė dyja palėt pėr tė marrė me qera katin e poshtėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezite nga autore te huaj   25/11/09, 02:42 pm

VETEM MES RRAFSHINES SE SHKRETE


**

Mos mė shani. Kėshtu erdhi puna!
S’di me fjalėn tė bėj tregti.
Po e ndjej tė rėnduar si shumė
Kėtė kokė me leshrat flori.

Fshati s’mė tėrheq. Ca mė tepėr,
As qyteti s’mė josh...Mori fund:
Do flak tutje gjithēka, do lė mjekėr,
Si rrugaē do tė bredh nga tė mund!

Do hedh torbėn nė sup pėrngaherė
Dhe pėr vjersha mė kokėn s’do ēaj;
Ku ka kėngė mbi kėngėn e erės,
Qė harbon nėpėr fushėn pa skaj!

Erė rrepkash do qelbem e qepėsh,
Do shfryj hundėt me duar, t’i kall
Lemeri mugėtirės sė Stepės;
Si i lojtur, gjithēka do ta tall!

Dhe do ndihem mė lehtė e mė mirė,
Kur tufanet tė rri t’i dėgjoj;
Sepse s’mund, pa kėsi mrekullirash,
Kėtė jetė mbi dhe ta kuptoj.


_________________


______________________________________________

Puthja ėshtė njė marrėveshje gojore qė bėjnė tė dyja palėt pėr tė marrė me qera katin e poshtėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezite nga autore te huaj   25/11/09, 02:43 pm

Fati im u vendos. Asnjėherė
Nė tė dashurat fusha s’do tė kthej.
Fėshfėritjen e flatrave n’erė
Tani plepave mė s’do t’ua ndjej.

Sa s’po shembet, pa mua, shtėpia,
Qeni plak mė ka ngordhur. Ē’tė pres?
Me sa duket e tha perėndia
Nėpėr udhėt e Moskės tė vdes.

Mė pėlqen ky qytet i pėrbaltur,
I mufatur, i mplakur disi,
qė Azia kupolat e larta
Ia ka ngjyer gjithkund me flori.

Kurse natėn, kur hėna ndrit natėn,
Me ē’djall drite, e di veē ajo,
Te rrugicė e tavernės hedh hapat,
Sepse shpirti tavernė veē do.

Dhe nėn duhmėn e saj, gjersa gdhihet,
U kändoj, gjithė dhembje nė gji,
Prostitutave vargjet e mia,
Me banditėt tek dėndem e pi.

Zemra dridhet e rreh flakė e ndezur.
Rrumbull krejt nis pėrēart edhe flas:
„Jam si ju edhe unė, o vėllezėr,
S’kam ē’tė bėj, tani s’kthehm dot pas!”

Sa s’po shembet, pa mua, shtėpia,
Qeni plak mė ka ngordhur. Ē’tė pres?
Me sa duket, e tha perėndia
Nėpėr udhėt e Moskės tė vdes.
**


Ē’mė mundon me freskinė tėnde
Dhe pse pyet sa vjeē jam vėrtet?
Kam nė shpirt njė lėngatė aq tė rėndė,
Saqė ndihem njė i verdhė skelet.

Djalė fshati, njė herė e njė kohė
Endėrroja mė tym se njė ditė
Do tė bėhem i pasur, i njohur,
E rreth vetes do mbledh dashuritė.

Po, i pasur u bėra, dhe tepėr.
Njė cilindėr qė kisha s’e kam;
Prej kėmishės, njė gjoks mė ka mbetur
Dhe potinjat s’mė kanė as taban.

Edhe fama mė poshtė s’mė bie:
Nga Parisi nė Moskė, emri im
Zbatharakėve tmerrin u shtie,
Si njė sharje plot mllef e pėrēmim.

Dashuria? Ē’mė vjen pėr tė qeshur!
Ti mė puth: akull unė, akull ti.
Njenja ime, pėr dreq, ėshtė rreshkur,
Ndenja jote tė ēelė nuk di.

S’ėshtė ende kohė e brengės pėr mua,
Po edhe nė ardhtė, aspak s’mė mjeron!
Mė i florinjtė se leshrat e tua,
Ndėr bregore laboti zhurmon.

Ah, nė atė zhurmėrim sikur t’isha,
Si njė herė e njė kohė, dhe sot,
si ēunak, nė padi tė humbisja,
T’ėndėrroja mė tym ashtu kot.

T’ėndėrroja, po veē diēka tjetėr,
Qė as toka, as bari s’e njeh,
Qė nuk di si ta quash me emėr,
Se me fjalė dot zemra s’e shpreh.

_________________


______________________________________________

Puthja ėshtė njė marrėveshje gojore qė bėjnė tė dyja palėt pėr tė marrė me qera katin e poshtėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezite nga autore te huaj   25/11/09, 02:44 pm

Duart e sė dashurės, dy mjelma
Kredhur nė ar tė flokėve tė mi.
Anekėnd nė kėtė botė njerėzish,
Kėnga s’ka mbarim pėr dashuri.

Dikur edhe unė kam kėnduar
Dhe sėrishmi shpirti mė kėndon;
Fjala vlagė merr nė kraharuar
E ndėr vargje ėmbėlsisht buron.

Po kur shterr kjo vlagė krejt, dhe zemra
Mbetet si njė shkėmb floriri i shkretė,
Vetėm hėnė e Teheranit kėngės
S’mund t’i japė ngrohtėsi dhe jetė.

Unė s’di si do mė vejė halli:
Do mė djegė Shaga shkrumb e hi,
Apo, kur tė plakem, i pėrmallur
Do kujtoj ē’kėndova nė rini?

Ka njė ēap tė tij sikush nė botė,
A diēka qė na pėlqen vėrtet.
Njė persian, qė kėngės keq ia thotė,
Kurrė nga Shirazi s’mund tė jetė.

Sa pėr mua dhe pėr kėngėn time,
thoni vetėm kaq: do kish krijuar
Kėngė mė tė mira, plot kumbime,
Nga dy mjelma po tė kish shpėtuar.

_________________


______________________________________________

Puthja ėshtė njė marrėveshje gojore qė bėjnė tė dyja palėt pėr tė marrė me qera katin e poshtėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezite nga autore te huaj   25/11/09, 02:44 pm

Ndermend sjell e dashur gjithmone
Shkelqimin e flokeve te tua,
Erdh koha qe neve u ndame;
E rende ka qene per mua.

Kujtoj ate mbremje vjeshtore
E zhurma gjethesh te thate
Le te ishin te shkurtera ditet,
Se hena na ndrinte me gjate.

Mbaj mend si me the ti nje mbremje:
"Do shkojne te kalterat vjete
Dhe ti do t'me harrosh ,i dashur
Do shkosh kushedi me nje tjeter."

Dhe sot dega e mbushur me lule
Per ty c'me kujtoi prap mua.
Sa embel me lule mbulova
Dikur kacurrelat e tua.

Dhe zemra ty pa te braktisur
Nje tjeter duke dashuruar,
Porsi nje rrefenje te dashur
Gjithmon' te kujton pa pushuar.

_________________


______________________________________________

Puthja ėshtė njė marrėveshje gojore qė bėjnė tė dyja palėt pėr tė marrė me qera katin e poshtėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezite nga autore te huaj   25/11/09, 02:45 pm

Brengnosem kur te shoh ne sy
Nga dhimbja zemra s'di te heshte
S'ka mbetur me per ne te dy
Vec bakri i shelgjeve ne vjeshte.

Te tjera buze,une e di
Ta thithen afshin e perveluar
Tani rigon pakez shi
Nga shpirti yt gjysem shuar.

Po pune e madhe!
Frike s'ndiej
Diku mendimet duke tretur
Nje lloj gezim prape e gjej
Packa ne mes batakut mbetur

Per buzeqeshje dhe qetesi
As e kam ndryshur jeten time
Pak rruge shkelem kushedi...
Por kemi bere kaq gabime

O c'jete qesharake kjo
Plot paradokse dhe genjeshtra
Verreze kopshti,pa shiko,
Meshtenkave u zbardhin eshtrat

Ashtu do mbesim edhe ne,
As do lulojme as do zhurmojme
Kur dimri lule s'ka
Perse per to do rrime vajtojme?

_________________


______________________________________________

Puthja ėshtė njė marrėveshje gojore qė bėjnė tė dyja palėt pėr tė marrė me qera katin e poshtėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezite nga autore te huaj   25/11/09, 02:46 pm

Dje per nje kupe me vere
Me nje husar qendrova
I heshtur e me shpirtin vrer
Ne rruge larg veshtrova

"Perse ne rruge", ai me thote
"Shikon e nuk ben ze?
Ti s`ke percjellur gjer me sot
Ndonje njeri ne te"

E ula koken i nemitur
Me duf i peshperita
"Husar,e shtrenjta me ka ikur..."
Se thelli psheretita

Ne kupeze nje pike lot
Prej syrit sec me
"Per vajza qan ti foshnje kot?
Mblidhe veten" trimi me tha

Husar ti brenge s`pe ne jete
Nga une pra mesoje:
"Mjafton nje pike lot, medet,
Qe kupen t`a helmoje!..."

_________________


______________________________________________

Puthja ėshtė njė marrėveshje gojore qė bėjnė tė dyja palėt pėr tė marrė me qera katin e poshtėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezite nga autore te huaj   25/11/09, 02:46 pm

Ē’ke qė mė ngėrdheshesh? Dorėn pse ma tund?
Ty as nėpėr mendje nuk tė shkoj gjėkund.

Kam njė mike tjetėr, kete, besoj, e di,
As t’i hodha sytė, as erdha tek ti.

Dola kėndej pari, jo se s’rrija dot,
Desha vec dritaren tė shikoja kot

_________________


______________________________________________

Puthja ėshtė njė marrėveshje gojore qė bėjnė tė dyja palėt pėr tė marrė me qera katin e poshtėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22776
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezite nga autore te huaj   25/11/09, 02:47 pm

Me jep doren te shkruaj
Te marre krahe mendimi.
Me jep pulsin e zemres
Mos te ngrij trishtimi
Me jep buzet e tua
Puthjen ta jap une
Eja , nxito hapat
Mos ke humbur udhe ?


Shkretetire e bore , hena farfurin
Vendi anembane , dergjur ne qefin
Dhe meshtenkat qajne, pyjeve pa jete
Kush keshtu ka vdekur ?
Mos valle une vete ?Mos kafsho ti gishtin kur me sheh ne sy
Dashuroj nje tjeter, nuk kam gje me ty.

E kupton dhe vet e me mire e di
Se kerkoj nje tjeter dhe nuk vij tek ti.

Afer kur te shkova, s'u trondita fare
thjesht te hodha syte, si ne nje dritare.

_________________


______________________________________________

Puthja ėshtė njė marrėveshje gojore qė bėjnė tė dyja palėt pėr tė marrė me qera katin e poshtėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
 
Poezite nga autore te huaj
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -