Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 Shenjat e para tė menopauzės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 3402
Age: 27
Vendodhja: Tirana ALBANIA
Piket: 20123
Registration date: 13/09/2008

29092009
MesazhShenjat e para tė menopauzės

Mes moshės 45 dhe 50-vjeēare nė vezore piqet njė numėr i vogėl i vezėve, kėshtu qė ato tajisin gjithnjė mė pak hormone femėrore. Pak nga pak ovulacionet rrallohen, kurse menstruacionet ndėrpriten: fillon menopauza.

Konsiderohet si gjė normale nėse mbarimi i kohės sė frytnimit fillon ndėrmjet moshės 45 dhe 55-vjeēare, ndėrsa nėse gjakderdhja menstruale ndėrpritet para moshės 45-vjeēare, kemi tė bėjmė me menopauzėn. Kjo ndodh pėr shumė arsye: pėr shkak tė problemeve tė trashėgimisė, tė problemeve me organin riprodhues, pėr shkak tė kushteve tė kėqija tė jetesės. Pastaj, ėshtė dėshmuar se pirja e duhanit e bllokon para kohe punėn e vezoreve.

Ndodh qė nė kohėn ndėrmjet moshės 40 dhe 45-vjeēare cikli menstrual papritmas tė bėhet i parregullt, kurse gjakderdhja tė jetė mė e gjatė dhe mė e madhe. Nė moshėn qė i paraprin menopauzės, vezoret tajisin mė shumė estrogjen sesa ka nevojė, madje jo vetėm gjatė kohės sė gjysmės sė parė tė ciklit (gjė qė ėshtė normale), porse edhe nė gjysmėn e dytė. Nė kėtė mėnyrė mukoza e anit ėshtė nė mėnyrė tė pabarabartė, prandaj pėr kėtė shkak gjakderdhja ėshtė mė e gjatė dhe mė e madhe. Kur ndodh tė ketė gjakderdhje tepėr tė madhe dhe tė gjatė, ėshtė gjė e domosdoshme tė hiqet endometria.

Gjatė kohės sė menopauzės shtrohet si nevojė mė e domosdoshme se kurdoherė mė parė tė bėhen disa analiza. Vizita gjinekologjike dhe Papa-testi, kontrolli i gjinjve nė ultrazė dhe analiza e gjakut (kolesteroli, trigliceridet dhe glikemia) janė tė domosdoshme. Femrat mė tė vjetra se 45 vjeēe do tė duhej qė ēdo tė dytin vit tė kontrollohen nė mamografi, ta bėjnė kontrollin radiologjik tė gjinjve, me anė tė tė cilit mund tė zbulohet kanceri nė fazėn e tij fillestare, atėherė kur ka mundėsi tė shėrohet.

A jam nė menopauzė?

Nė bazė tė ērregullimeve dhe tė pengesave tė shumta, gruaja vetė mund tė dyshojė se a gjendet nė fazėn e paramenopauzės. Ndėr shumė gra pengesat e kėtilla janė tė vogla, porse i ndiejnė gjatė shumė vjetėve, prandaj ėshtė mirė tė dihet kur janė.

Cilat janė shenjat e menopauzės?

Menstruacionet vijnė mė herėt ose mė vonė, zhduken gjatė disa muajve dhe shfaqen papritmas, janė shumė mė tė mėdha ose mė tė shkurtra se pėrpara.

Kur mund ta di me siguri se jam nė menopauzė?

Kur menstruacionet nuk shfaqen disa muaj me radhė. megjithatė, kjo gjė mund tė dihet me siguri vetėm me anė tė analizės sė statusit hormonal. Mjafton tė bėhet analiza e gjakut.

A mund tė mbetet femra shtatzėnė nė fazėn qė i paraprin menopauzės?

Edhe pse pjellshmėria zvogėlohet pas moshės 45-vjeēare, gjatė kohės sė menstruacioneve tė parregullta mund tė ndodh femra tė mbetet shtatzėnė. Mė sė miri ėshtė tė evitohet me anė tė hapave me dozė tė vogėl tė hormoneve. Nuk rekomandohet tė pėrdoret spiralja, sepse mund tė nisė parregullsi mė tė madhe tė menstruacioneve.

_________________

Frekuentimi i nje forumi tjeter...Demton rende shendetin....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Shenjat e para tė menopauzės :: Komentet

No Comment.
 

Shenjat e para tė menopauzės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -