Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
1 Pėrdorues nė Linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 1 vizitor :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 Universiteti i Tiranės, ja vendet bosh nė tė gjitha degėt

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 3402
Age: 27
Vendodhja: Tirana ALBANIA
Piket: 20113
Registration date: 13/09/2008

22092009
MesazhUniversiteti i Tiranės, ja vendet bosh nė tė gjitha degėt

Rektori i UT-sė, Kule, pohon se pas mbylljes sė fazės sė parė kanė mbetur bosh 527 vende. Regjistrimet pėr fazėn e dytė, mė 25 shtator


Mbyllja e fazės sė parė e regjistrimit ka lėnė shumė vende bosh, duke u dhėnė mundėsinė kandidatėve pėr studentė qė ndodhen afėr limitit tė pikėve pėr t'u pranuar nė preferenca mė tė larta.


Kjo mundėsi do tė jetė edhe nė universitet dhe degėt mė tė kėrkuara. Rektori i Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule, bėri tė ditura tė gjitha vendet bosh, sipas degėve nė kėtė universitet, dhe theksoi se universiteti qė drejton vazhdon tė tėrheqė studentėt mė cilėsorė.


Vendet bosh


Universiteti i Tiranės, mė i kėrkuari nė gjithė vendin, nė fazėn e dytė tė regjistrimeve ofron 527 vende bosh. Sipas rektorit tė kėtij universiteti, Dhori Kule, nė pėrgjithėsi, vendet bosh kanė mbetur nga kandidatė qė kanė zgjedhur destinacion tjetėr studimi dhe kėtu ėshtė fjalė pėr kandidatėt qė kanė shkuar me studime jashtė vendit, sidomos nė universitete italiane dhe britanike.


"Nga faza e parė e regjistrimeve nė Universitetin e Tiranės kanė mbetur tė pa plotėsuara nė total 527 vende. Kjo shifėr ėshtė rreth 9 pėr qind nė total e numrit tė studentėve qė ne kemi pėr tė marrė nė vitin e ri akademik",- pohon Dhori Kule.


Ndėrkohė, ai shpjegoi se kanė mbetur 62 vende bosh nė Fakultetin e Juridik, Gjuhėt e Huaja ofrojnė 136 vende, Mjekėsia 39 vende bosh dhe disa degė tė tjera, tė cilat janė tė preferuara nga kandidatėt pėr studentė.


Ndėrkohė, rektori pohon se do tė vazhdojnė procedurat e tjera, pasi do tė shpallen listat pėrfundimtare nga APRIAL-i. "Me datė 25, nga Ministria e Arsimit rifillon regjistrimi i listave pėrfundimtare qė shpresojmė t'i mbyllim pas fazės sė dytė.


Mendoj se pėrsėri do tė ketė njė fazė tė tretė regjistrimesh, pasi pėrsėri do tė mbeten vende bosh edhe pas fazės sė dytė, por shpresojmė qė tė gjitha kėto procedura tė mbarojnė para fillimit tė vitit tė ri akademik, nė mėnyrė qė studentėt tė fillojnė nė kohėn e duhur vitin akademik", - pohon Kule.


Cilėsia


Universiteti i Tiranės vazhdon tė marrė nxėnėsit mė tė mirė. Kjo duke u bazuar nė mesataren e shkollės sė mesme dhe notave tė provimeve tė maturės shtetėrore. Sipas rektorit Dhori Kule, Mjekėsia dhe Juridiku kanė treguesit mė tė mirė tė cilėsisė sė nxėnėsve. "Universiteti i Tiranės, nė fakt, gjithmonė ka tėrhequr studentėt mė cilėsorė. Duke pasur parasysh kriteret e mesatares dhe provimeve tė maturės, kemi marrė nxėnėsit mė tė mirė.


Kėshtu, Mjekėsia tėrheq studentė shumė cilėsorė, dhe po kėshtu edhe Fakulteti Juridik, Fakulteti Ekonomik (dega e financės), Fakulteti i Shkencave tė Natyrės (dega informatikė)", - pohon Kule, duke shtuar se vihet re njė pritje pėr tė studiuar perspektivėn e shoqėrisė apo tė prirjeve tė pėrdorimit tė kompjuterit, dukuri kėto qė vihen re nė mbarė botėn. Ndėrsa sa u takon degėve mė tė preferuara, rektori pohon se pėr Universitetin e Tiranės vazhdojnė tė mbetet e kėrkuar Mjekėsia me degėn e Stomatologjisė apo Farmacisė, gjithashtu edhe Fakulteti Juridik mbetet i kėrkuar dhe plot fakultete tė tjera si ai i Ekonomisė.


Vendet bosh nė Universitetin e Tiranės

Juridiku, 62 vende bosh
Gjuhėt e Huaja, 136 vende
Shkencat e Natyrės, 89 vende bosh
Shkencat Sociale, 48 vende bosh
Mjekėsia 39, vende bosh
Infermieria, 6 vende bosh
Ekonomiku, 57 vende bosh
Filologjiku, 31 vende bosh


Senati i Universitetit tė Vlorės hedh poshtė urdhrin e Ministrisė sė Arsimit. Vendimin e kemi tė bazuar nė ligj

Universiteti i Vlorės, s'pranojmė studentė me mesatare mė pak se 6

Universiteti i Vlorės nuk do tė pranojė kandidatėt pėr studentė qė kanė mesataren mė poshtė notės 6, ndonėse ata janė shpallur fitues nga APRIAL-i.


Madje, as urdhrin e Ministrisė sė Arsimit Universiteti i Vlorės nuk do ta marrė nė konsideratė, duke shpjeguar nė njė komunikatė pėr shtyp se ky vendim nuk ėshtė vetėm i rektorit, por i gjithė stafit tė kėtij universiteti, tė cilėt e mbėshtesin vendimin e Senatit tė Universitetit tė Vlorės tė majit 2008 nė lidhje me kriteret shtesė tė pranimeve tė studentėve tė rinj nė kėtė universitet. "Nė institucionet e arsimit tė lartė "Senati Akademik ėshtė organi kolegjial vendimmarrės qė pėrcakton politikat e zhvillimit pėr gjithė aktivitetet e kėtyre institucioneve", - thuhet nė Ligjin e Arsimit tė Lartė tė Republikės sė Shqipėrisė, nė nenin 14, pika 1.


Nė po kėtė nen, pika 2, ė), ligji saktėson se Senati Akademik "vlerėson, garanton dhe mban pėrgjegjėsi pėr sigurimin e brendshėm tė cilėsisė nė institucion, nė pėrputhje me standardet shtetėrore", - bėhet e ditur nė komunikatėn e Universitetit tė Vlorės, duke u shtuar se duke ditur kėtė orientim tė ligjit tė arsimit tė lartė, si dhe detyrėn parėsore tė institucioneve tė arsimit tė lartė para shoqėrisė, Senati i Universitetit tė Vlorės, qė nė maj tė vitit 2008, mori njė vendim pėr tė pranuar si studentė tė rinj tė vitit tė parė, vetėm ata qė kanė notėn mesatare tė shkollės sė mesme mbi 6.


Ndėrkohė, nė deklaratė shtohet se ajo qė u vjen me tė vėrtetė keq ėshtė fakti qė lidhet me respektimin e punės dhe tė pėrkushtimit tė institucionit tonė si Universitet dhe si staf akademik, sidomos nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės. "Ėshtė e pafalshme deklarata e drejtoreshės sė Arsimit tė Lartė nė kėtė Ministri, zj. Elida Hoxha, e cila e quan tė padrejtė dhe tė pazbatueshėm vendimin e universitetit tonė.


Ne i rekomandojmė zonjės drejtoreshė tė lexojė me kujdes nenin 14 tė Ligjit tė Arsimit tė Lartė", - bėhet e ditur nė komunikatėn e Universitetit tė Vlorės, sipas tė cilit, duke u bazuar nė kėtė ligj, institucionet e arsimit tė lartė kanė tė drejtė tė pėrcaktojnė kritere tė veēanta pėr pėrzgjedhjen e kandidatėve, tė cilėt kanė mbaruar maturėn shtetėrore, pėr t'u pranuar nė ciklin e parė tė studimeve.

_________________

Frekuentimi i nje forumi tjeter...Demton rende shendetin....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Universiteti i Tiranės, ja vendet bosh nė tė gjitha degėt :: Komentet

No Comment.
 

Universiteti i Tiranės, ja vendet bosh nė tė gjitha degėt

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -