Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 Part-Time, viti i ri akademik, shtohen 700 kuota

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 3402
Age: 27
Vendodhja: Tirana ALBANIA
Piket: 20098
Registration date: 13/09/2008

19082009
MesazhPart-Time, viti i ri akademik, shtohen 700 kuota

Regjistrimet nė sistemin Part-time, do tė nisin nė muajin nėntor, kur pranimet do tė bėhen me mesatare.Nė vitin e ri akademik nė korrespondencė, do tė pranohen rreth 3 700 studentė, nga tė cilėt pjesa mė e madhe nė UT

Mbetet ende jo zyrtare, por nėse qeveria jep pėlqimin, kėtė vit, nė auditorė do tė ulen pėr tė vazhduar studimet nė sistemin Part-Time, rreth 700 studentė mė shumė se vitin e kaluar. Nga ky numėr, rreth 350 do t'i pėrkasin Universitetit tė Tiranės, i cili ka parashtruar mė herėt kėrkesėn pėr shtimin e kuotave nė sistemin e studimeve me kohė tė pjesshme. Burime pranė UT-sė saktėsojnė se shtimi i numrit tė kuotave nė sistemin e korrespondencės lidhet me numrin e lartė tė kėrkesave qė tė rinjtė kanė pėr kėtė program. Ēelja e fazės sė pranimeve, nė sistemin e studimeve Part-Time, do tė nisė, nė ndryshim nga viti i kaluar, mė herėt.


Nėse vjet pranimet nė Part-Time, u shtynė nė muajin janar pėr shkak tė kthimit pas tė kurrikulave nga MASH-i, pėr plotėsim tė programeve tė sjella nga institucionet e arsimit tė lartė publik, kėtė vit regjistrimet mendohen tė nisin menjėherė pas mbylljes sė fazės sė fundit tė pranimeve nė sistemin e ditės, qė mendohet tė jetė muaji nėntor. Pėr tė qenė pjesė e sistemit tė studimeve pa shkėputje nga puna, kandidatėt qė aspirojnė tė vazhdojnė studimet nė kėtė program, nuk do ta kenė tė nevojshme t'i nėnshtrohen pėrzgjedhjes elektronike, sipas sistemit Meritė-Preferencė dhe as do tė duhet tė plotėsojnė formularė aplikimi, por thjesht do tė regjistrohen nė afatin qė pėrcaktohet nga MASH-i, pranė fakulteteve, nė degėn ku ata dėshirojnė tė vazhdojnė studimet. Edhe kėtu do tė vlejė mesatarja.


Nė rastin kur numri i kėrkesave do tė jetė mė i lartė se numri i kuotave tė pėrcaktuara me vendimin e Kėshillit tė Ministrave, atėherė studentėt do tė listohen nė bazė tė mesatares qė ata kanė pasur gjatė shkollės sė mesme. Vlen tė theksohet se kandidatėt duhet medoemos tė kenė dhėnė provimet me detyrim, ndėrkohė qė nuk do tė jetė e nevojshme dhėnia e provimeve me zgjedhje, sikurse ndodh nė pranimet nė sistemin e ditės. Tė drejtėn pėr tė bėrė pėrzgjedhjen e studentėve fitues do ta kenė vetėm fakultetet, gjithmonė duke u bazuar nė kriteret dhe kuotat e vendosura nga Kėshilli i Ministrave.


I gjithė procesi i regjistrimit tė kandidatėve fitues do tė monitorohet nga rektoratet pėrkatėse, ndėrkohė qė nė rast tė mbetjes sė vendeve bosh pas pėrfundimit tė fazės sė parė tė regjistrimeve, institucionet e arsimit tė lartė publik, do tė rihapin edhe njėherė procesin e pranimeve deri nė plotėsimin e kuotave tė pėrcaktuara. Nė fazėn e pranimeve nė sistemin Part-Time, nuk do tė pranohen kandidatė, tė cilėt vazhdojnė njėkohėsisht degė tjetėr studimi, duke kėrkuar kėshtu tė shmanget precedenti i vitit tė kaluar. Ky rregull do tė vlejė edhe pėr kandidatėt qė do tė regjistrohen nė programet e studimit tė ciklit tė parė me kohė tė pjesshme, nė njė program tė dytė studimi, tė cilėt pėrveē dokumenteve tė pėrcaktuara, do tė dorėzojnė nė sekretaritė mėsimore edhe diplomėn e lėshuar nga njė institucion i arsimit tė lartė (ose fotokopje tė saj tė noterizuar), ose diplomė tjetėr studimi tė fituar jashtė vendit, tė vlerėsuar tė barasvlershme me tė.


Numrin mė tė lartė tė kuotave tė pranimit, do ta kenė studentėt qė vijnė nga Kosova
Trojet, pranimi sipas marrėveshjes
Kuota pranimi nė sistemin Part-Time, do tė ketė si pėr kandidatėt qė kanė pėrfunduar studimet brenda vendit, ashtu edhe pėr ata qė kanė pėrfunduar studimet jashtė, nė trojet amtare jashtė Shqipėrisė, si nė Kosovė, Mal tė Zi, Maqedoni dhe Preshevė, Medvegj, Bujanovc. Pėr kėta kandidatė, pranimi i studentėve nė sistemin me kohė tė pjesshme do tė bėhet nė bazė tė marrėveshjeve qė Ministria e Arsimit e Shqipėrisė ka me homologėt e saj nė vendet respektive tė sipėrpėrmendura. Kuotat e pranimit pėr shqiptarėt jashtė trojeve mendohet tė jetė 200 tė tilla, ku numri mė i lartė do t'u akordohet kandidatėve qė vijnė nga Kosova.

Infermieria, 300 kuota pėr studentėt


Nė total, numri i kuotave tė pranimit pėr sistemin Part-Time, nė Universitetin e Tiranės do tė jetė rreth 1 600 tė tilla. Studentėt do tė kenė mundėsi tė aplikojnė nė 9 degė, ku numrin mė tė lartė tė kuotave, do ta ketė Fakulteti i Drejtėsisė. Nė kėtė fakultet, pėr vitin akademik 2009-2010 do tė ulen nė auditorė nė sistemin e korrespondencės, rreth 400 studentė, duke pėrfshirė kėtu edhe studentėt, tė cilėt studimet me kohė tė pjesshme, i kanė program tė dytė studimi.


E vetmja degė e lirė pėr studentėt, do tė jetė ajo e Biologjisė, ku pėr pranimet nuk do tė vendosen kritere tė veēanta. Nė fakultetin e Historisė dhe Filologjisė, numri i studentėve qė do tė pranohen nė sistemin Part-Time, do tė jetė 450. Nė kėtė fakultet, degėt qė do tė jenė tė hapura pėr studentėt do tė jenė Gjuhė-Letėrsi, Gjeografi dhe Histori. Risia kėtė vit ėshtė numri i lartė i kuotave me kohė tė pjesshme nė Fakultetin e Infermierisė. Nė degėn e Infermierisė sė Pėrgjithshme, do tė pranohen 300 studentė.

Part-Time, tarifat nuk ndryshojnė
Tarifat nė sistemin e korrespondencės, do tė mbeten tė pandryshuara edhe pėr kėtė vit akademik. Ato do tė variojnė nga 31 200 lekė, qė ėshtė mė e ulėta, nė 93 600 lekė, mė e larta. Dega ku studentėt do tė duhet tė paguajnė mė shumė do tė jetė ajo e Drejtėsisė nė Fakultetin Juridik, me 93 600 lekė nė njė vit akademik.


Tarifat do tė variojnė nė bazė tė universitetit ku ndodhet dega. Nė fakultetin e Historisė dhe Filologjisė, tarifa pėr tė tre degėt do tė jetė 52 mijė lekė, po kaq nė dy degėt e Fakultetit tė Shkencave Sociale, nė Biologji 62 mijė lekė, ndėrsa nė dy degėt e Fakultetit Ekonomik 72 800 lekė. Nė rrethe, tarifat do tė variojnė nė bazė tė fakultetit ku ndodhet dega, ku tarifat mė tė larta do tė jenė pėr Fakultetin Ekonomik.


Dokumentet
1-Dėftesė pjekurie e shkollės sė mesme
ose diplomė tjetėr studimi e fituar jashtė vendit,
e vlerėsuar si e barasvlefshme me tė
2-Dokument identifikimi
(certifikatė lindje me fotografi ose pasaportė).
Nė dosje tė mbahet certifikata e lindjes
me fotografi ose fotokopja e pasaportės
3- 2 fotografi
4-Mandat arkėtimi i tarifės sė regjistrimit
prej 1.500 lekėsh

Kuota e pranimit

1-Pėr programet e studimit tė ciklit tė parė,
mė kohė tė pjesshme 3 045
2-Programet e dyta tė studimi
1 400
3-Pėr transferim studimesh
200
4-Pėr shtetasit e huaj
200
Part-Time, tarifa vjetore e shkollimit
Universiteti i Tiranės
Histori 52 000 lekė
Gjeografi 52 000 lekė
Gjuhė-Letėrsi 52 000 lekė
Drejtėsi 93 600 lekė
Biologji 62 400 lekė
Financė-Kont. 72 800 lekė
Adm.-Biznes 72 800 lekė
Psikologji 52 000 lekė
Punė Sociale 52 000 lekė
Akademia e Edukimit Fizik
dhe Sporteve "Vojo Kushi" 62 400 lekė
Universiteti Bujqėsor i Tiranės
Menaxhim Agrobiznesi 52 000 lekė
Ekonomi dhe Politikė Agrare 52 000 lekė
Hortikulturė 52 000 lekė
Prodhim Bimor 52 000 lekė
Zootekni dhe biznes blegtoral 52 000 lekė
Akuakulturė dhe Menaxhim peshkimi 52 000 lekė
Teknologji agroushqimore 52 000 lekė
Agromekanizim 52 000 lekė
Vreshtari dhe enologji 52 000 lekė
Inxhinieri Pyjesh 62 400 lekė
Inxhinieri Pėrpunim Druri 62 400 lekė
Financė-Kontabilitet 62 400 lekė
Mbrojtje bimėsh 62 400 lekė
Agromjedis dhe Ekologji 62 400 lekė
Universiteti "Aleksandėr Xhuvani" Elbasan
Histori-Gjeografi 41 600 lekė
Gjuhė-Letėrsi 41 600 lekė
Edukatė Qytetare 41 600 lekė
Punė Sociale 41 600 lekė
Filozofi-Sociologji 41 600 lekė
Adm.-Biznes 52 000 lekė
Financė-Kont. 52 000 lekė
Biologji-Kimi 52 000 lekė
Cikli i Ulėt 31 200 lekė
Ciklin e Ulėt Parashkollor 31 200 lekė
Matematikė-Fizikė 31 200 lekė

Universiteti "Eqrem Ēabej", Gjirokastėr
Histori-Gjeografi 31 200 lekė
Fin.-Kontabilitet 41 600 lekė
Biologji-Kimi 41 600 lekė
Cikli i Ulėt 31 200 lekė
Cikli i Ulėt Parashkollor 31 200 lekė
Matematikė-Fizikė 31 200 lekė
Gjuhė-Letėrsi 31 200 lekė
Administrim Publik 41 600 lekė
Menaxhim Turizėm 41 600 lekė
Universiteti "Fan S.Noli", Korēė
Gjuhė-Letėrsi 31 200 lekė
Financė 41 600 lekė
Cikli i Ulėt 31 200 lekė
Cikli i Ulėt Parashkollor 31 200 lekė
Menaxhim Biznesi 41 600 lekė
Turizėm 41 600 lekė
Horti Kulturė 31 200 lekė
Agrobiznes 31 200 lekė
Marketing 41 600 lekė

Nė universitetin "Luigj Gurakuqi", Shkodėr:

Gjeografi 41 600 lekė
Financė-Kontabilitet 52 000 lekė
Turizėm 52 000 lekė
Administrim-Biznes 52 000 lekė
Biologji-Kimi 52 000 lekė
Histori 41 600 lekė
Cikli i ulėt 31 200 lekė
Cikli i ulėt parashkollor 31 200 lekė
Matematikė 31 200 lekė
Fizikė 31 200 lekė
Gjuhė-Letėrsi 41 600 lekė
Juridik 72 800 lekė
Nė universitetin "Ismail Qemali". Vlorė
Infermieri 41 600 lekė

_________________

Frekuentimi i nje forumi tjeter...Demton rende shendetin....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Part-Time, viti i ri akademik, shtohen 700 kuota :: Komentet

No Comment.
 

Part-Time, viti i ri akademik, shtohen 700 kuota

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -