Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 keshilla per foshnjat

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
absurdja
Super Moderatore
Super Moderatore


Numri i postimeve: 2413
Piket: 16434
Registration date: 28/10/2008

10072009
Mesazhkeshilla per foshnjat

Bebet nuk duhet te flene ne shtratin e prinderve


Bebet nuk duhet te flene ne shtratin e prinderve
Ekspertet thone se prinderit qe kujtojne se i mbrojne femijet e sapolindur duke i marre ne krevatin ku ata flene, jane totalisht te gabuar. Bebet jo vetem qe nuk mbrohen, po rrezikojne jeten duke ndare shtratin me prinderit, ndaj vendi me i mire per ta eshte krevati i vogel. Mjeket britanike arriten ne kete konluzion duke pare te dhenat e dy kerkimeve mbi vdekshmerite e papritura te foshnjeve.

Duke analizuar vdekjen e 15 bebeve ne nje hark kohor prej tre vitesh, 7 foshnje kishin nderruar jete ndersa flinin ne shtratin e prinderve, ndersa dy vdiqen pasi i kishte zene gjumi ne divan me nje prej prinderve.

Rreziku

50 perqind e vdekjeve ne gjume ka ardhur si pasoje e qendrimit ne te njejtin shtrat mes prinderve dhe te sapolindurve.

Nderkohe sipas eksperteve, rreziku per femijet rritet gjithnje e me shume, ne rastin kur njeri prej prinderve eshte duhanpires ose konsumator alkooli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

keshilla per foshnjat :: Komentet

Re: keshilla per foshnjat
Mesazh prej 10/07/09, 09:22 pm  absurdja
Mbipesha fillon qė nė foshnjėriRritja e shpejtė e peshės trupore nė gjashtė muajt e parė tė jetės ėshtė e lidhur me prirjen qė tė shfaqet mbipesha nė jetėn e mėvonshme tė fėmijės, njoftojnė shkencėtarėt pranė Universitetit tė Harvardit.

Hulumtuesit sugjerojnė se ėshtė mirė tė fillohet me masat pėr parandalimin e mbipeshės sa mė herėt qė ėshtė e mundur. Kėshtu prindėrit duhet tė edukohen qė foshnjave tė tyre t’u japin ushqime tė shėndetshme.

Edhe mė herėt ėshtė treguar se masa e madhe e tė porsalindurit ėshtė e lidhur me prirjen mė tė madhe pėr mbipeshė nė jetėn e mėvonshme. Ndėrsa rezultatet e grumbulluara nė SHBA tregojnė se mbipesha mund ta rrisė nivelin e vdekshmėrisė nga 10% deri nė 50%.
Re: keshilla per foshnjat
Mesazh prej 10/07/09, 09:23 pm  absurdja
Aktivitete qė ndihmojnė bebin tė mėsojė
Pėrpunoni lojėrat dhe aktivitetet e pėrmendura nė fazat e mėparshme (0-4, dhe 4-8 muaj); gjithmonė pėrkrahni fėmijėn kur ai jep njė pėrgjigje tė re ose shpik njė mėnyrė tė re pėr tė luajtur njė lojė tė vjetėr (nxisni krijimtarinė).

• Siguroni njė mjedis tė sigurt pėr fėmijėn pranė prindėrve apo kujdestareve, ku ai tė ketė mundėsi tė mėsojė tė ulet, tė zvarritet dhe tė eksplorojė.

• Lexojini dhe tregojini histori rreth gjithēkaje qė ndodh nė jetėn e tij, gjithashtu lexojini revista me figura, duke e lejuar bebin qė tė kthejė faqet e librit

• Nxiteni qė tė ēojė njė aktivitet deri nė fund, duke theksuar gjithnjė fjalėt kryesore, pėr shembull “ja ku ėshtė sapuni”, “merre gotėn” etj.

• Jepini bebit udhėzime tė thjeshta si “kapi flokėt e mamit”, ”kapi flokėt e bebit”. Lini njė kohė tė pėrshtatshme pėr pėrgjigjen; nėse bebi duket i interesuar, por nuk pėrgjigjet, tregojani ju pėrgjigjen.
• Pranoni lojrat e reja qė fėmija shpik, si pėr shembull kur hedh gjėrat nga njė karrige e lartė ose kur pėrpiqet tė dalė nga krevati; ėshtė mėnyra e bebit pėr tė mėsuar mė shumė rreth gjėrave; shkakun dhe pasojėn, rėndėsinė dhe durimin e tė rriturve.

• Jepini atij kuti qė ta mbushė apo ta zbrazė me lodra, duke e ndihmuar kėshtu tė mėsojė konceptin e pėrmbajtjes sė enės dhe njėkohėsisht edhe koncepte nė lidhje me hapėsirėn.
• Jepini bebit lodra me rrota, qė t’i shtyjė dhe t’i tėrheqė.
• Luani me sende tė thjeshta plastike nė govatėn ku lani fėmijėn dhe mėsojini atij qė disa sende lundrojnė mbi ujė, apo mbushni dhe zbrazni bashkė njė enė me ujė ndėrsa laheni.
• Bėni flluska sapuni, qė bebi t’i shohė dhe t’i prekė. Pėrdorni solucione pa lėndė helmuese.

• Lėreni fėmijėn tė dėgjojė lloje tė ndryshme muzike (klasike, tė lehtė, popullore etj). Mbajeni bebin nė krahė dhe kėrceni me tė. Jepini njė rrake, qė bebi ta tundė sipas ritmit tė muzikės.
• Qėndroni sė bashku me bebin pėrpara pasqyrės dhe bėni fytyra tė ndryshme.Thoni “buzėqesh” dhe buzėqeshni, ”i mėrzitur” dhe bėni njė fytyrė tė mėrzitur dhe nxiteni bebin qė tė imitojė shprehjen e fytyrės
tuaj.
• Siguroni letra dhe lapsa pa lėndė helmuese dhe nxiteni bebin tė bėjė shkarravina, tė grisė ose tė zhubravisė letrėn.
• Jepini shumė lodra dhe sende qė nxisin zvarritjen dhe ecjen, si makina dhe kamionė me rrota, shishe plastike etj.


Mbrojtja
Ēlirohuni shqetėsimet dhe lėreni fėmijėn tuaj nė tokė, le tė bėhet pis. Fėmijėt tė cilėt detyrohen tė qėndrojnė tė tėrhequr dhe tė shikojnė nga larg, kur nė tė vėrtetė duan tė pėrleshen, kanė shumė mundėsi tė qėndrojnė tė pastėr, por jo tė kėnaqur. Fėmijėt mund tė pastrohen dhe aty ku po luajnė.

Pisllėqet mė tė dukshme mund tė largohen duke pėrdorur letrat e lagura tė fėmijėve, ndėrkohė qė ai vazhdon tė jetė duke luajtur nė dysheme ose nė kopėsht, dhe pjesėn tjetėr do tė mund t’ia hiqni mė vonė, duke i bėrė banjėn. Edhe pluhuri qė pėrfundon nė gojėn e tij fėmijėt qė kalojnė njė sasi kohe jashtė do tė konsumojnė njė sasi pluhuri apo rėre- nuk ėshtė i dėmshėm: megjithėse ju mund tė sėmureni duke parė fėmijėn tuaj duke ngrėnė pluhur, ai jo.

Prandaj mos u bėni kaq tė ndjeshėm dhe duke u siguruar nė fillim qė nuk ka xhama tė thyer apo gjėra tė tjera, lejojeni sportistin tuaj tė vogėl tė bėjė njė zvarritje tė kujdesshme pėrreth dyshemesė. Nėqoftėse rrugės prek diēka shumė tė pisėt, pastrojani duart me letėr dhe lėreni pėrsėri nė rrugėn e tij. Jo tė gjithė fėmijėt kanė dėshirė tė bėhen pis: disa preferojnė mė tepėr tė jenė spektatorė se sa lojtarė. Kėpucėt e buta janė mė tė pėrshtatshmet, sepse do t’i mbrojnė kėmbėt e tij, gjatė kohės qė ajo ėshtė duke u zvarritur. Nė bar nė kohė tė nxehtė, ėshtė mirė me kėmbėt zbathur. Nėqoftėse ju ndiheni mirė kur fėmija juaj ėshtė i pastėr dhe i freskėt kur del jashtė, merrni me vete nė njė ēantė veshje pėr tė luajtur, visheni fėmijėn me rroba loje dhe mė pas ndėrrojeni pėrsėri dhe pastrojeni.
Re: keshilla per foshnjat
Mesazh prej 10/07/09, 09:24 pm  absurdja
Tualeti ,banja ,veshja (8 - 12 muaj )

Loja dhe aktivitete sociale

I pėlqen banja, luan me sfungjerin, sapunin dhe lodrat e ujit.
• I pėlqen ta lėsh ujin t’i rrjedhė nga sfungjeri.
• I pėlqen tė heqė vetė kapelen, kėpucėt dhe ēorapet.Bėhet nervoz kur panolina ėshtė i lagur, saqė ndonjėherė e heq vetė.
• Bashkėpunon paksa kur e veshin; ndihmon prindėrit duke futur krahun nė mėngė apo shtrin kėmbėt pėr tė veshur pantallonat.
• Ka njė ose dy jashtėqitje nė ditė.
• Zakonisht nuk laget kur dremit pėr njė kohė tė shkurtėr.
GJUMI
• Bėn njė sy gjumė mbasditeve.

Loja dhe aktivitet sociale
• I pėlqejnė aktivitetet e mėdha lėvizore, pėrpiqet tė rrijė nė kėmbė, kacavirret, disa bebe edhe mund tė ecin.
• I pėlqen tė verė gjėra nė kokė, koshin, vazon e luleve, gotėn; kjo i duket tepėr gazmore dhe pret qė njerėzit ta vėnė re dhe tė qeshin me tė.

• I pėlqen tė fshihet pas karrikes dhe tė luajė “ku ėshtė bebi?”
• I hedh gjėrat nė dysheme dhe pret qė t’ia japin prapė.
• Tregon interes nė hapjen e mbylljen e dyerve dhe tė dollapeve.
• I jep njė send njė tė rrituri kur ai ja kėrkon dhe pret qė i rrituri t’ia rikthejė menjėherė.
• Pėrgjigjet “jo-jo” duke ndaluar e pritur reagimin e tė rriturit.
Nga ana tjetėr fėmija tregon aftėsi sociale, duke qeshur e buzėqeshur.
• Nuk kundėrshton pėr tė shkuar nė shtrat, mund tė mos e zerė gjumi menjėherė, por luan ose vjen vėrdallė krevatit, pastaj e zė gjumi mbi mbulesat e krevatit.

• Fle deri nė orėn 6-8 nė mėngjes.
• Luan vetėm dhe i qetė, 15-30 minuta mbasi ėshtė zgjuar dhe mė pas fillon tė bėjė zhurmė pėr tė lajmėruar qė ėshtė zgjuar.
• Luan me gjallėri nė krevat kur ėshtė zgjuar; anėt e krevatit duhet tė jenė tė larta dhe tė si gurta.
• Bėn njė sy gjumė mbasditeve.
Re: keshilla per foshnjat
Mesazh prej 10/07/09, 10:10 pm  absurdja
Kujdes me televizorin pėr fėmijėt nėn moshėn dyvjeēareKy studim ėshtė publikuar nė revistėn shkencore “Acta Paediatrica”, ku theksohet se ndjekja e televizorit me kohė tė zgjatur nuk lejon zhvillimin normal tė njė tė mituri.

Tė lėsh fėmijėt nėn moshėn dyvjeēare para televizorit nuk ėshtė njė ide e mirė. Sipas njė studimi amerikan, tė kryer nga “Seattle Children’s Hospital”, fėmijėve nėn moshėn dyvjeēare shikimi i televizorit nuk u bėn mirė. Ky studim ėshtė publikuar nė revistėn shkencore “Acta Paediatrica”, ku theksohet se ndjekja e televizorit me kohė tė zgjatur nuk lejon zhvillimin normal tė njė tė mituri.

Gjithashtu, sipas studimit, fėmijėt nuk duhet tė kalojnė shumė orė duke parė filma vizatimorė, pasi kjo mund t’i lidhė pėrherė e mė shumė me ekranin e televizorit. Tė dhėnat flasin se nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės vetėm 6 pėr qind e prindėrve e dinė me saktėsi se ēfarė rreziqesh kanė fėmijėt qė shikojnė me orė tė zgjatura televizorin.
Re: keshilla per foshnjat
Mesazh prej 12/07/09, 11:32 am  absurdja
Tani bebi ėshtė 4-muajsh
Buzėqesh, tė njeh, ka preferenca. Fėmija juaj po rritet. Edhe pse ėshtė nė katėr muajt e parė tė jetės. Sepse ato janė mjaftueshėm qė foshnja tė tregojė ēfarė ėshtė i aftė tė mėsojė nė kaq kohė. Ndėrgjegjėsohuni edhe ju!Gjatė kėtyre muajve ēuditė e foshnjėrisė vazhdojnė tė shpalosen. Rritja ecėn me hapa tė shpejtė. Sistemet e trupit janė tė stabilizuara mė mirė, temperatura, format e frymėmarrjes dhe rrahjet e zemrės fillojnė tė bėhen mė tė rregullta. Periudhat e gjata tė qėndrimit zgjuar kontribuojnė nė zhvillimin personal dhe social tė fėmijės. Reagimi ndaj njerėzve tė tjerė fillon tė shfaqet nė ēastin qė bebi praktikon dhe kėnaqet duke pėrdorur sytė e tij pėr tė eksploruar mjedisin. Ja njė listė me karakteristikat e rritjes dhe tė zhvillimit tė fėmijėve gjatė katėr muajve tė parė tė jetės:Rritja dhe karakteristikat e rritjes

-Gjatėsia mesatare ėshtė 50.8-68.6 cm: rritet rreth 2.54 cm nė muaj

-Pesha mesatare ėshtė 3.6-7.3 kg. Femrat peshojnė disi mė pak se meshkujt

-Shtimi nė peshė ėshtė afėrsisht 110-220 gramė nė javė

-Ritmi i frymėmarrjes ėshtė afėrsisht 30-40 frymėmarrje nė minutė: ritmi rritet dukshėm kur fėmija qan, apo ėshtė duke bėrė diēka

-Vazhdon tė marrė frymė duke pėrdorur muskujt e barkut

-Fontanela posteriore (hapje e kockave tė kafkės nė pjesėn e pasme tė kokės tek bebet, gjatė procesit tė kalcifikimit tė plotė tė tyre) mbyllet nė muajin e dytė

-Fontanela anteriore (nė pjesėn e sipėrme) kompletohet nė moshėn 2 vjeē

-Bebi fillon tė shohė ngjyratTani bebi lėviz

Reflekset janė aktivitete automatike tė pavullnetshme. Nė kėtė periudhė tė zhvillimit, sjelljet lėvizore refleksive fillojnė tė ndryshojnė:

-Reflekset e kėrkimit dhe thithjes janė tė zhvilluara mė mirė.

-Muskujt e qafės fillojnė tė aktivizohen nė mėnyrė tė vullnetshme pėr tė mbajtur gradualisht kokėn.

-Refleksi i pėrtypjes dhe lėvizjet e gjuhės ende nuk janė formuar mirė: bebi ende nuk ėshtė nė gjendje tė kalojė ushqimin nė pjesėn e pasme tė gojės.

-Refleksi i kapjes fillon tė integrohet gradualisht.

-Refleksi Landau (nėse fėmijėn e mbajmė nė pozicionin barkas mbi dorėn tonė, ai pėrgjigjet duke ngritur kokėn drejt lart dhe duke shtrirė plotėsisht kėmbėt) shfaqet afėrsisht nė mes tė kėsaj periudhe.

Kap lodrat duke pėrdorur gjithė dorėn, por nuk ka forcė pėr t’i mbajtur ato.

Nė fillim bebi kthehet nga pėrmbys nė shpinė, duke kthyer fillimisht kokėn nga njėra anė dhe trupi ndjek kėtė lėvizje duke u rrotulluar. Afėr fundit tė kėsaj periudhe, bebi rrotullohet nė mėnyrė tė vullnetshme nga pėrmbys nė shpinė dhe pastaj anash.

Nė fillim tė kėsaj pjese tė jetės sė tij, nėse bebi vendoset ulur, koka varet mbrapa dhe trungu ėshtė shumė i harkuar. Mė vonė, mund tė ulet, duke i mbėshtetur pak kokėn. Rreth muajit tė katėrt shumė bebe mund tė ulen me mbėshtetje, duke mbajtur kokėn drejt; i pėlqen tė rrijė ulur nė njė ndenjėse fėmijėsh ose ta mbajnė nė prehėr.Zhvillimi njohės dhe i perceptimit

-Fikson njė objekt qė lėviz nė njė distancė 30.5 cm larg: ndjek pak objektet qė lėvizin vertikalisht dhe horizontalisht nė njė kėnd 180 gradė.

-Shikon duart me vėmendje

-Imiton gjeste

-Shikon nė drejtim tė burimit tė tingullit (e gjen se nga vjen zhurma, tingulli)

-Njeh figurėn e prindit nga tė huajt, nė qoftė se ndien edhe zėrin, prekjen apo erėn e prindit.Stimulimi i shqisave dhe i lėvizjeve tė imėta dhe tė qėllimshme do tė ndihmojnė bebin dhe zhvillimin intelektual. Flisni me bebin qė nė fillim. Vėruni emra lodrave, sendeve dhe njerėzve qė ai shikon, emėrtoni pjesėt e trupit, shpjegoni ēdo gjė qė shikoni. Lexoni vjersha dhe pėrralla, duke i treguar ilustrimet. Prezantojeni bebin me shumė objekte, dyqanin, kishėn, muzeun. Udhėtoni me makinė, autobus etj. Gjatė udhėtimit qėndroni afėr dritares. Edhe nė shtėpi vendoseni bebin pranė dritares, ose mbajeni afėr kur lani rrobat apo gatuani. Mund ta vendosni gjithashtu pėrballė njė pasqyre ose nė mes tė tapetit. Mos e sforconi bebin ose veten pėr tė arritur diēka. Ju luani lojėn, zbavituni, tė mėsuarit vjen si shpėrblim, njė shpėrblim i rėndėsishėm.Zhvillimi gjuhės dhe i tė folurit

Belbėzon ose gugat kur dikush i flet apo i buzėqesh.

Gugat duke pėrdorur tinguj si ah, eh, uh: gjithashtu imiton tingujt e vet dhe pasthirrmat e prodhuara nga tė tjerėt.

Qesh me zė.Zhvillimi i personalitetit

Mund tė imitojė, tė pėrfundojė dhe tė shmangė ndėrveprimet. Pėr shembull bebi kthehet ose largohet nga njė person ose situatė.

-Reagon ndaj ndryshimeve tė zėrave tė tė rriturve: pėr shembull mund tė ketė frikė nė qoftė se zėrat janė tė lartė, tė zemėruar, ose tė panjohur.

-Kėnaqet kur e mbajnė hopa dhe kur e pėrkėdhelin, mė shumė sesa kur e ushqejnė dhe kur e vėnė nė gjumė.

-Gugat, lėshon klithma kur zgjohet.

-Buzėqesh nė pėrgjigje tė njė fytyre ose zėri: tė qeshurat gjatė gjumit mendohet se janė mekanike.

-Mund tė pėrqendrohet te vetja duke luajtur me gishtat, duart dhe kėmbėt.

-Entuziazmohet nė lojė, kur ne i buzėqeshim, e gudulisim.

-Shpenzon mė pak kohė duke qarė.

-Kėrkon fytyra dhe sende tė njohura: reagon duke pėrplasur duart dhe duke lėshuar tinguj, shumė i gėzuar.

Pushon sė qari kur i afrohen prindėrit ose kujdestarja.

Re: keshilla per foshnjat
Mesazh prej 12/07/09, 11:36 am  absurdja
Ekuacione tė reja me bebe. Ja zgjidhjetKeni dėgjuar qė fėmija nuk merret me pushime? Apo qė s’duhet tė udhėtojė? Harrojini tė gjitha. Mėsoni si duhet tė silleni qė fėmija tė rritet i shėndetshėm, por dhe ju tė mos stresoheni pa vendBiberonat, pushimet, dadoja, udhėtimet. Shiko qė nuk kishe menduar gjithēka. Gjej pak vend pėr kėto kėshilla. Ju mėsojnė pėr biberonin qė duhet tė pėrdorni, pėr shėtitjet e shkurtra, dadon qė duhet tė zgjidhni, udhėtimet, pushimet. Do kuptoni se fėmija nuk ka lindur pėr ta bėrė botėn tė vallėzojė pas tė qarave tė tij. Mund tė pėrfshihet dhe ai nė jetėn tuaj. Vetėm me pak kujdes.Biberonat (Paqėtuesit)

Prindėrit kanė mendime tė ndryshme mbi biberonat pėr nga forma. Disa nuk pranojnė idenė tė qetėsojnė bebin me njė objekt dhe tė tjerė mendojnė nė mėnyrė tė gabuar, se paqėtuesi mund ta dėmtojė. Paqėtuesit nuk shkaktojnė ndonjė problem mjekėsor apo psikologjik. Ai ėshtė menduar pėr tė kėnaqur nevojėn e bebit tuaj pėr tė thithur, por jo pėr tė zėvendėsuar vaktet. Pra, afrojini bebit tuaj biberonin ndėrmjet vakteve ose pas vaktit, atėherė kur jeni tė sigurt se bebi ėshtė i ngopur. Nė qoftė se ju i ofroni biberonin kur ėshtė i uritur, ai do nevrikoset. Se paqėtuesi pėrdoret pėr tė ndihmuar bebin, prandaj lėreni tė vendosė nėse e do apo kur e do atė.

Po t’i dalė gjumi nga rėnia e biberonit ju duhet ta ndihmoni. Duhet tė zgjidhni biberon tė pandashėm, qė mund tė zihet, tė lahet nė lavastovilje. Deri sa tė bėhet gjashtė muajsh duhet tė ziejė disa herė nė ditė, qė bebi tė mos rrezikohet nga infeksionet, sepse sistemi i tij imunitar ėshtė duke u pjekur. Mbas kėsaj moshe rreziku qė ai tė marrė njė infeksion tė tillė ėshtė shumė i vogėl. Lajeni me sapun dhe shpėlajeni me ujė. Ka dy masa biberonash, njėri pėr gjashtė muajt e parė dhe tjetri pėr fėmijėt mbi kėtė moshė. Mbasi tė gjeni cilin preferon bebi juaj, blini mė shumė se njė, pasi shpesh ato bien nė tokė apo nuk i gjeni atėherė kur ju duhen mė shumė. Megjithatė, asnjėherė mos e zgjidhni kėtė problem duke ia varur bebit nė qafė, sepse mund ta mbysė.Gjetja e njė dadoje

Shumė nėna kanė nevojė pėr ndihmė kur vijnė nė shtėpi mbas lindjes. Po tė marrė babai pushim dy javė nga puna, kjo gjė ėshtė e zgjidhur. Nė tė kundėrt, kur nuk jua lejojnė financat pėr njė dado tė punėsuar, kėrkoni ndihmė nga ndonjė e afėrt ose shoqe. Ėshtė e kėshillueshme qė kėto probleme tė zgjidhen qė mė pėrpara dhe mos tė lihen pėr mbas lindjes. Kėrkoni ndihmė nga ato qė me tė vėrtetė ju ndihmojnė. Qėllim ėshtė tė ulni stresin nė shtėpi.

Bėjini vetes kėto pyetje:

Doni dikė qė t’ju mbajė bebin apo tė bėjė punėt e shtėpisė, tė gatuajė apo tė gjitha sė bashku?

Nė ēfarė orėsh e doni kėtė ndihmė?

Doni dikė qė tė shėtisė fėmijėt e tjerė, t’i marrė e t’i ēojė nė shkollė, tė bėjė pazarin etj?

Sigurohuni qė personi qė zgjodhėt, tė pranojė dhe tė kuptojė kėrkesat tuaja.Shėtitja

Ajri i freskėt dhe ndryshimi i mjedisit janė tė dobishme jo vetėm pėr bebin tuaj, por dhe pėr ju, qė nė muajin e parė, prandaj nxirreni bebin pėr shėtitje kur koha ėshtė e mirė. Kini kujdes ta vishni sipas kohės, sepse deri nė fund tė vitit tė parė nuk e kontrollon temperaturėn e brendshme, kur ekspozohet nė mjedisin e jashtėm.

Lėkura e bebit tuaj ėshtė shumė e ndjeshme ndaj diellit. Sidomos gjatė gjashtė muajve tė para, ju duhet ta mbroni nga ekspozimi direkt apo i reflektuar i diellit sa mė shumė tė jetė e mundur. Nėse duhet ta nxirrni nė diell, visheni mė lehtė, me rroba me ngjyra tė ēelėta dhe me kapele, shami apo ēadėr, pėr tė mbrojtur kokėn dhe fytyrėn nga dielli. Kremrat mbrojtės ndaj diellit nuk rekomandohen nė kėtė moshė.

Gjatė periudhės sė nxehtė, qė pėrfshin dhe kėtė muaj duhet tė kini kujdes: mos lini sendet (karroca, mbajtėse) pėr njė kohė tė gjatė nė diell. Pjesėt metalike apo plastike mund tė nxehen shumė dhe ta djegin bebin. Kontrolloni temperaturėn e sipėrfaqes sė objekteve para se tė vendosni bebin.

Nė kohė tė ftohtė duhet ta vishni mirė. Po tė ketė gjymtyrė tė ftohta futuni ku ėshtė ngrohtė, zhvisheni jepini diēka tė ngrohtė e shtrėngojeni nė gjoks sa t’i normalizohet temperatura.Tė udhėtosh me bebin

Tė udhėtosh me beben nė muajt e parė ėshtė shumė e lehtė. Duhet tė kujdeseni vetėm qė tė jetė komod. Kjo do tė thotė stomak plot, pelena tė pastra dhe njė vend pėr tė fjetur. Nėse ju do tė plotėsoni kėto nevoja bazė, bebi juaj do tė udhėtojė pa u ankuar. Suksesi qėndron nė ruajtjen e zakoneve dhe orareve sa tė jetė e mundur. Bebi do pėrshtatet mė kollaj nėse merrni me vete disa sende tė njohura pėr tė: njė batanije, sapunin qė lahet zakonisht, lodrat e dashura.

Kur udhėtoni me makinė, sigurohuni qė e keni lidhur mirė bebin nė karrigen e makinės. Vendi mė i pėrshtatshėm ėshtė sedilja e prapme, ku mund tė ketė njė vend i tillė.

Nėse fėmija ushqehet me qumėsht artificial, merrni me vete mė tepėr qumėsht nga sa ju nevojitet, se mund tė zgjatet udhėtimi.Pushime me foshnjėn?

Edhe pse i vogėl fėmija nuk pėrbėn pengesė. Po tė jetė shtatori muaji i programuar pėr pushime, fėmija nuk do ju prishė planet. Mbrojeni nga dielli nė bregdet e nė mal shmangni zonat mbi 2000m. Kujdes tė mos i mungojė gjė nė udhėtim apo nė pushime.

Re: keshilla per foshnjat
Mesazh prej 12/07/09, 11:46 am  absurdja
Ai do nje bebe

Tė tregon albumin e fotove tė tij tė fėmijėrisė? Sillet me shumė pėrkujdesje ndaj teje? Mendon se shtėpia juaj ka shumė hapėsirė? Partneri juaj nuk ka ndryshuar. Thjesht dėshiron tė bėhet baba Si ta kuptosh qė partneri yt ėshtė gati pėr t'u bėrė baba. Edhe nėse nuk e thotė hapur, ekzistojnė disa mėnyra pėr ta kuptuar. Kur njė mashkull do njė fėmijė, nuk e shpreh qartė kėtė. Ndryshe nga femrat qė e ndiejnė nė ēdo qelizė dhe e shfaqin me ēdo shqisė kėtė dėshirė, meshkujtndjekin kėto dy hapa: brenda vetes dhe para partneres, e kanė mė tė vėshtirė t'i hedhin. Por, po tė jesh e kujdesshme, ti mund tė kuptosh disa sinjale tė tij tė fshehura, qė ia zbulojnė edhe atij dėshirėn pėr t'u bėrė baba, qė edhe pse mund tė jetė tėrėsisht e fshehur, e rėndėsishme ėshtė qė ekziston.

Tė jesh prind ėshtė pa dyshim njė nga gjėrat mė tė rėndėsishme tė jetės, ose mė mirė mė e rėndėsishmja, tė paktėn pėr njė femėr. Por, duket se sot gjithmonė e mė tepėr po bėhet e tillė dhe pėr baballarėt e ardhshėm.

Kur njė mashkull dėshiron njė fėmijė, mos e prisni qė ta thotė hapur ndonjėherė. Nė pėrgjithėsi duhet tė mjaftoheni vetėm me ndonjė fjalė tė hedhur rrotull argumentit, pa e prekur drejtpėrdrejt atė. Nėse je nė gjendje ta kapėsh qė aty idenė, ok. Nėse jo, problemi yt. Por njė ndihmė mund tė jetė edhe fakti qė partneri shfaqet menjėherė i ndryshuar, ose merr vendime tė pakuptueshme, qė mė parė as nuk i mendonte.

Kjo ndodh sepse burri dhe gruaja dėshirėn pėr tė pasur fėmijė e arrijnė dhe e ndjejnė nė mėnyra krejt tė ndryshme: Mashkulli rritet duke eksploruar botėn dhe ėshtė mėsuar tė shohė mė tepėr jashtė, sesa brenda vetes. Femra, nė anėn tjetėr, pėr vetė mėnyrėn si ėshtė ndėrtuar psikologjia e saj, ėshtė mėsuar tė zhbirojė nė brendėsi dhe kėshtu tė arrijė mė parė tė kuptojė dėshirat e saj dhe tė arrijė nė disa vendime.

Tė hapim sytė atėherė, pėr tė kuptuar nėpėrmjet she-njave tė fshehura qė ai jep nėse ėshtė gati tė bėhet baba, edhe pse nuk e shpreh hapur.

Zakonisht, ai nis me ndonjė rrėfim nga fėmijėria e tij, pastaj vijon t'ju tregojė albume tė vjetėr tė familjes: kjo ėshtė mėnyra e tij pėr t'ju thėnė "ja shiko si isha i vogėl dhe si do doja qė nėse ne do tė kishim njė fėmijė, ai tė ishte i njėjtė me mua". Nė fakt, mashkulli nėpėrmjet risjelljes tė sė shkuarės sė tij, shfaq dėshirėn pėr butėsi dhe dėshirėn pėr t'u bėrė prind. Edhe njė sjellje shumė mbrojtėse drejt teje. Mund tė jetė pasqyra e mendimeve tė tij: tashmė tė sheh si nėnėn e fėmijės sė tij dhe pėr kėtė provon tė sillet si baba ndaj teje, duke dashur tė tė mbrojė nga bota e jashtme. Ai kujdeset tė marrėsh njė triko me vete, kur dilni nė mbrėmje, tė telefonon disa herė gjatė ditės kur nė mėngjes i ke thėnė se tė dhemb koka, tė pyet shpesh se mos shefi nuk sillet mirė me ty, tė kujton disa herė tė mbyllėsh derėn mirė, kur ai nuk do kthehet nė shtėpi e plot tė tjera si kėto, qė shprehin se gjėrat kanė ndryshuar nga fillimi i lidhjes suaj. Ai ėshtė bėrė mė i kujdesshėm dhe mė i vėmendshėm ndaj teje: tamam si njė baba.

Mbrojtja e gruas qė ėshtė zgjedhur si partnere e njėkohėsisht dhe nėnė e fėmijėve tė tij, ėshtė nė tė vėrtetė njė vlerė qė i pėrket idesė mashkullore tė familjes.

Shpesh meshkujt shfaqin dėshirėn e tyre pėr t'u bėrė baba edhe nėpėrmjet sjelljeve tė pandėrgjegjshme. Pėr shembull ti mund tė vėsh re se, nėse ai mė parė ai ishte njė mashkull i fiksuar pas mėnyrave mbrojtėse ndaj shtatzėnisė, dhe tė pyeste njė mijė herė para se tė bėnit dashuri a e ke marrė pilulėn, krejt papritur pushon sė qeni aq i fiksuar dhe shfaqet mė pak i trembur. Ndoshta jo shumė sigurt, por heqja dorė nga mania e marrjes sė pilulės nga ana e partneres mund tė jetė njė shenjė da-lluese pėr tė treguar dėshirėn pėr tė pasur njė fėmijė.

A i duket atij krejt papritur shumė e vogėl banesa juaj? Ėshtė po e njėjta banesė, pėr tė cilėn si dikur ishte aq krenar dhe e pėlqente pa masė. Shtėpia ėshtė projektimi i identitetit dhe tė ardhmes sonė dhe fakti qė pėr partnerin nevoja pėr mė shumė hapėsirė ėshtė bėrė e domosdoshme, mund tė jetė njė sinjal i dukshėm i dėshirės sė tij pėr tė jetuar nė njė shtėpi jo vetėm pėr dy persona, por pėr njė familje mė tė madhe. Mė e qartė s'ka si bėhet. Nėse mė parė ai ishte shumė i lidhur me mjedisin tuaj, i pėrshtatshėm pėr tė kaluar orė tė tėra nė shoqėrinė e njeri-tjetrit, ose duke u ngushtuar tė prisnit ndonjė mik tuajin pėr tė parė diēka nė mbrėmje nė televizor, tashmė ai nuk mendon vetėm pėr jetėn nė ēift dhe ndeshjet e futbollit me kokoshka pėrpara nuk janė e vetmja gjė pėr tė cilat jeton. Edhe pse nuk ėshtė shumė i qartė pėr detajet, e di se njė fėmijė kėrkon shumė mė tepėr hapėsirė dhe se njė dollap pėr rrobat, njė raft pėr librat, njė kuzhinė e ngushtė, ku frigoriferi ndonjėherė harrohet dhe bosh, nuk janė aspak njė mirėseardhje e pėrshtatshme pėr pjesėtarin mė tė ri tė familjes.

Dhe sė fundi, mos u tremb nėse pikėrisht kur keni vendosur tė sillni nė jetė njė fėmjė, ai tė duket shumė i shqetėsuar dhe natėn fle keq. Ka shumė mundėsi qė ankthi dhe frika tė burojnė prej idesė se nuk ėshtė nė lartėsinė e duhur pėr fėmijėn qė do tė vijė. Atij i shtohet dhe ndėrgjegjėsimi i papritur pėr rolin e babait qė do tė marrė dhe kėto e bėjnė tė mos jetė i qetė, madje as natėn. Fakti qė ai ėshtė pushtuar nga dyshime dhe frikėra, nuk ėshtė shenjė se ai ka hequr dorė nga angazhimi i marrė, por do tė thotė se po e mendon seriozisht, pra po pėrgatitet pėr tė pėrballuar njė jetė tė re me tre persona. Pėrpiqu ta ndihmosh tė kalojė dyshimet e tij, duke mos ja kthyer nė njė obsesion, por duke e shoqėruar nė zbulimin e rolit tė tij tė ri brenda ēiftit tuaj, familjes sė vogėl, qė pritet tė zgjerohet me njė krijesė tė re, qė ai vetė e ka dėshiruar, edhe pse nuk diti kurrė ta thotė hapur.
 

keshilla per foshnjat

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -