Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 DUHANI-PASOJAT E TIJ!!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jakuzzi
Antar i Respektuar
Antar i Respektuar


Numri i postimeve: 2276
Vendodhja: Ne dhomen e saj!!
Piket: 16456
Registration date: 06/11/2008

13062009
MesazhDUHANI-PASOJAT E TIJ!!

" Shpirti i fuqishem shpeton trupin e shendosh"
-Pirja e duhanit eshte e rrezikshme dhe e demshme,duke shkaktuar dėme te mėdha ne organizem dhe vdekjen e mehershme,por eshte numri i paket i atyre duhangjive,qe kete te vertet mund ta pranojne dhe ta nderpresin konsumimin e tij.Kjo eshte per arsye te varesise psikologjike ndaj duhanit,si dhe per shkak te refleksit te formuar te duhangjiut.Nese nje duhanxhi konsumon 20 cigare ne dite,ai kryen 400 levizje dore,andaj lerja e duhanit nuk eshte e lehte per te,ngase i mungojne 400 bartje te nje sendi ne goje.Shkenca bashkohore pierjen e duhanit e konsideron semundje,e cila perfshin shume simptome negative ne kronicitetin e saj.
Motivimi per pirje te duhanit--pirja e duhanit nuk eshte vetem shprehi e thjeshte,por paraqet nje kompleks te tere shprehish dhe situata shoqerore te duhanxhiut ne jeten e perditdshme.Duhangjit zakonisht kan kėto shprehi:
--ato qe kane te bejne me arsye vetjake
--ato qe kane te bejne me nevoja shoqerore dhe
--nevoja te tjera.
Numerohen vetem disa anga arsyet me te rendesishme te te pirit te duhanit:
=per shkak te nervozitetit
=per shkak te relaksimit
=per shkak te vetmise
=per shkak te dietes
=per fitimin e vetebesimit
=per rritjen e kenaqesise
=per zbutjen e moskenaqesise
=nga shprehia
=si nje mjet per pagjumesi etj..
-Konsiderohet se ne tymin e nje cigareje gjenden rreth 70mg therrmija te forta dhe 23mg gaz,te cilat ndikojne ne menyre shkaterruese ne mukoqen e rrugeve te frymemarrjes dhe traktit digjestiv.Nikotina eshte elementi me i njohur toksik i cigares.Ajo deperton ne gjak dhe perhapet pothuaj ne te gjitha stacionet e organizmit ,duke u grumbulluar ne menyre selektive ne organet me rendesi jetike:tru,ne mushkeri dhe ne gjendra seksuale.Duke pire 20 cigare ne dite,njeriu fut ne trup 1gr te katranit te cigares i cili kryesisht mbetet ne mushkeri.
Pasojat e pirjes se duhanit per shendetin---
-Pirja e duhanit eshte shkaktari kryesor dhe i vetcante i semundjeve dhe vdekjeve te parakohshme.Duhanxhinjte vdesin 5-8 vjet me heret se ata qe nuk pijne dhe i ekspozohen rrezikut dy here me shume nga semunjda fatale e zemres,dhjete here me shume rrezikut nga tumori ne mushkeri,disa here nga rreziku i tumorit ne fyt,pankreas,veshke.Kur prinderit pijne duhan,femijet e posalindur kane peshe me te vogel,shpesh me infeksione te organeve te frymemarrjes,me funksionim te dobet te mushkerive,me me teper infeksione kronike te veshit,dhe me shume mundesi per tu bere duhanxhinje me vone.
Pirja e duhanit dhe shendeti i femres
-Ajo,zakonishte do te dukej me e vjeter se qe eshte mosha e saj e vertet,rrudhat ne fytyre paraqiten heret,e fytyra merr ngjyren me nuansa te tokes dhe ate te verdhe.Dhembet dhe thonjet shpesh hargjohen dhe zverdhen.Shpesh behet nervoze dhe inatosen e zemrohet pa arsye.Era e cigares qe ndizer nga goja e femres e bene ate jo terheqese.Mundesit me te medha qe ti kthehet shendeti dhe rinia e saj ta zbukuroje ate,jane shume me te medha ne vitet e para te pirjes se duhanit,por shpesh keto mundesi i leshojne.Me rritjen e stazhit te pirjes se duhanit,rritet edhe numri i cigareve te pira,keshtu qe mundesia e nderprejes eshte me e veshtire por e arritur.Te pimurit e duhanit eshte i demshem jo vetem per nenen e cila i jep sise foshnjes,por njeqinde here eshte me i demshem per foshnjen e saj.
Pirja e duhanit dhe shendeti i mashkujve
-Qeliza seksuale(spermatozoidi) e mashkullit i jep embrionit te ardhshem gjysmen e informaciloneve psikologjike,anatomike dhe fiziologjike.Pirja e duhanit nuk eshte vetem rruge per vetevrasje te ngadalshme por edhe per lindje defektoze te femijeve.Gjithashtu edhe ndikimi i duhanit ne sistemin nervor qendoror eshte shume i madhe.Tek meshkujt me pervoj te gjate te pierjes se duhanit mund te lindin tumore malinje te ndryshme.
Parapengimi i pirjes se duhanit
I. Ndryshimi i sjellejeve te duhanxhijeve dhe mbeshtetje qe duhet dhene joduhanxhive.
II. Ndryshimi i pikepamjeve ndaj pirjes se duhanit ,duke rrenjosur bindjen ndaj pirjes se duhanit si shprehi e demshme dhe e rrezikshme e jo si per nje shprehi te domosdoshme.
III. Ndryshimi perberjes se duahnit.
IV.te ndryshuarit e mendimit per mospirjen e duhanit si norme e detyruar e sjelljes ne shoqeri.
Per te qene efikase lufta kunder pirjes se duhanit duhet qe te inkuadrohet tere shoqeria ne kete aktivitet te madh.Duhet qe ne menyre profilaktike te luftohet neper shkolla me me te rinjet ku ende pirja e duhanit nuk eshte be shprehi shkaterruese.
"Suksesi me i madh ne luften kunder pirjes se duhanit eshte ndyshimi i sjelljeve vetjake"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

DUHANI-PASOJAT E TIJ!! :: Komentet

Re: DUHANI-PASOJAT E TIJ!!
Mesazh prej 08/07/09, 08:54 pm  absurdja
Provoni tė hiqni dorė nga duhani shkaku i arsyeve shėndetėsore apo pėr tė kursyer, apo shkaku i ligjit kundėr pirjes sė duhanit nė vende publike. Ja 10 mėnyra qė mund t’iu ndihmojnė:

1. Nėse tashmė keni provuar ta lini duhanin, atėherė e dini sa e vėshtirė ėshtė. Pėr fillim duhet tė jeni tė vendosur. Kjo ndoshta ėshtė e qartė, por nėse pėrpiqeni ta lini vetėm sa pėr ta gėzuar dikė (partnerin, familjen...) ka pak gjasa qė mund t’ia dilni. Ju vetė duhet tė jeni tė sigurt se dėshironi ta lini.

2. Lista e arsyeve pse dėshironi ta lini duhanin mund t’iu ndihmojė. Mendoni pėr efektet e pirjes sė duhanit ndaj shėndetit tuaj dhe njerėzve rreth jush, efekteve financiare dhe tė tjera.

3. Saktė llogaritni se sa para shpenzoni pėr cigare. Sa iu kushton kjo shprehi? Sa shpenzoni nė javė, muaj madje edhe vit pėr cigare? Do tė befasoheni se sa shumė para keni tymosur. Mendoni se ēfarė keni mundur tė bėni me ato para.

4. Shėnoni se nė ēfarė momenti duhani do t’iu mungojė mė sė shumti (pas shujtės, me kafe...) kėshtu mund tė pėrgatiteni dhe tė planifikoni se ēfarė tė bėni gjatė asaj kohe nė vend se tė pini cigare. P.sh. Pas shujtės shėtisni.

5. Pasi qė tė pėrgatiteni kėrkoni ndihmė. Shpjegojuni miqve dhe familjes se ju duhet ndihma e tyre. Gjithashtu, lusni mjekun familjar qė t’iu ndihmojė nė qėllimin tuaj. Do tė habiteni sa e rėndėsishme do tė jetė kjo pėrkrahje. Nxituni me shpėrblime tė vogla qė do t’ia bėni vetės. P.sh. shpenzoni ato para qė nuk i keni shpenzuar pėr cigare.

6. Lini duhanin gradualisht. Mos mendoni pėr atė se si pėrgjithmonė do ta lini. Nė vend tė kėsaj thoni: “sot s’do tė pi duhan”, dhe kėtė do ta pėrballoni mė lehtė. Tė njėjtėn bėjeni nesėr dhe java do tė kalojė nė moment.

7. Nėse keni ndonjė mik qė dėshiron ta bėjė tė njėjtėn, provojeni sė bashku. Mos garoni mes vete po bėhuni ndihmė dhe pėrkrahje nė situata tė krizės.

8. Kur tė ndieni nevojė tė madhe pėr cigare, bėni diēka qė do t’ua tėrheqė vėmendjen. Provoni tė pėrtypni ēamēakėz apo arra, sa pėr tė pasur diēka nė gojė (po jo ėmbėlsira) dhe pini shumė ujė dhe lėngje.

9. Largoni nga shtėpia gjithēka qė ju asocion nė cigare. Mos lini kuti tė cigareve pėrreth, largoni tė gjitha taketuket dhe gjithēka qė lidhet me cigare (ēakmak etj).

10. Pėrpiquni ta lini duhanin kur e dini se nuk jeni tė ekspozuar ndaj stresit tė madh. Zgjidhni njė javė kur jeni nė pushim dhe kur mund tė jeni nė atmosferė tė qetė. Gjithashtu, nėse cigaret pėr ju ishin mjet i relaksimit nė periudha stresuese, pėrpiquni tė gjeni mėnyra tjera nė luftė kundėr stresit. Relaksohuni me shėtitje, dush apo teknikat e frymėmarrjes.
 

DUHANI-PASOJAT E TIJ!!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -