Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 Sistemi i qarkullimit tė gjakut

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22756
Registration date: 28/10/2008

14052009
MesazhSistemi i qarkullimit tė gjakut

Gjaku ėshtė elementi krysesor nė sistemin transportues tė trupit tė njeriut. Pasi pompohet nga zemra (deri nė 100.000 rrahje nė ditė), nėpėrmjet tubave qė quhen enė gjaku, ai hapet nė tė gjithė trupin, duke shpėrndarė oksigjenin, ushqimin dhe elementet kimike, tė nevojshme pėr qelizat. Llogaritet qė njeriu mund tė jetoj edhe pas humbjes sė njė tė tretės tė sasisė sė gjakut, ēdo humbje e sasisė mė e madhe se kjo nga biologėt llogaritet vdekjepruse.

Struktura e sistemit

Zemra
Enėt e gjakut
Venat:
vena e qafės
vena zgavrore e poshtėme
vena e krahut
vena e dores e gishtave
vena e kofshės
vena e kėrcirit
vena e kėmbės e gishtave
Arteriet:
Aorta
arteria e kokės
arteria e qafės
arteria e krahut
arteria e dorės e gishtave
arteria e kofshės
arteria e kėrcirit
arteria e kėmbės e gishtave
arteria e barkut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Sistemi i qarkullimit tė gjakut :: Komentet

Re: Sistemi i qarkullimit tė gjakut
Mesazh prej 14/05/09, 12:43 pm  Kejsi
Gjaku (lat. Sanguis) ėshtė njė ind i lėngshėm, i cili me ndihmėn e zemrės dhe enėve tė qarkullimit tė gjakut mirėmban funksionet e organeve tė tjera tė trupit nėpėrmjet transportit dhe lidhjeve. Gjaku qarkullon nga puna mekanike e muskulit tė zemrės nėpėr enėt e gjakut. Trupi i njeriut pėrmban 5 - 6 litra gjak.

Gjaku pėrmban: (eritrocite), qelizat e bardha (leukocitė), trombocite dhe plazma, nė tė cilėn notojnė qelizat. Pjesėt e ngurta pėrbėjnė 45%, kurse pjesa lėngėt 55%. Qelizat e kuqe pėrmbajnė hemoglobinė. Kjo proteinė ėshtė pėrgjegjėse pėr lidhjen dhe transportin e oksigjenit. Nė tė vėrtetė pėrbėhet prej globinės dhe hem-it, i cili me hekurin formon njė lidhje kimike.
Gjaku sė bashku me pjesėt pėrbėrėse tė tij pėrmbush njė sėrė funksionesh:

* Transport (oksigjeni, hormonet, mbeturinat e metabolizmit)
* Rregullim (baraspeshėn e ujit, elektroliteve, temperaturės, vlerės sė pH-sė)
* Mbrojtje (nėpėrmjet limfociteve, antitrupave, koagulimit dhe fibrinolisės)


Gjaku kryen shumė funksione tė rėndėsishme brenda trupit duke pėrfshirė:

* Furnizimin e indeve me oksigjen
* Furnizon trupin me materie ushqyese si Glukoza, Amino Acidet dhe Acide Yndyrore ( tė tretura nė gjak (psh lipidet e gjakut)
* Largimin e gazrave dėmtuese si Dioksid Karboni, Urea dhe Acidi Llaktik
* Funksione imunologjike, duke pėrfshirė qarkullimin e qelizave te bardha, dhe zbulimin e materialeve te huaja nga antitrupthat
* Kuagulimi, qė ėshtė njė pjesė e mekanizmit tė trupit pėr vetė-riparim
* Funksionet transportuese, duke pėrfshirė transportin e hormoneve dhe sinjalizimin pėr dėme tė indeve
* Rregullimin e pH(normalja e pH tė gjakut ėshtė nė mes vlerave 7.35 - 7.45)


* Temperatura ėshtė 36,6° C (te njerėzit e shėndoshė)
* pH 7,4
* Gjaku ėshtė njė suspension
* Meshkujt kanė pėrafėrsisht 4,5 litra gjak, Femrat 3,6 litra

Nėpėrmjet ndryshimeve nė gjak dhe pjesėve pėrbėrėse tė tij njė numėr i madh i sėmundjeve mund tė diagnostikohen dhe nė vėshtirėsinė e tyre mund tė kategorizohen, pėr kėtė arsye ėshtė gjaku lėngu mė i shpeshtė i analizuar.

Tė gjitha qelizat e gjakut kanė prejardhje nga qeliza e pėrbashkėt mėmė (angl.: stem cell).[1] Gjaku pėrmban: eritrocite (qelizat e kuqe), leukocitė (qelizat e bardha) dhe trombocite.
Re: Sistemi i qarkullimit tė gjakut
Mesazh prej 14/05/09, 12:45 pm  Kejsi
Zemra (latinisht Cor, greqisht καρδιά Kardia) ėshtė organ muskulor i cili gjat kontrakcionit me ritėm bėnė tė mundėshėm qarkullimin e gjakut nė tė gjitha organet e trupin tė njeriut. Jeta pa zemėr nuk ėshtė e mundshme. Zemra ėshtė njėra prej organeve tė para qė formohet nė trupin e njeriut gjatė zhvillimit embrional.Forma e zemrės ėshtė e ngjajshme me formen njė koni, maja e tė cilit tregon nga ana e majt dhe tėposht. Zemra te njerzit ndohet nė anėn e majtė tė kraharorit, nė raste tė ralla nga ana djatht (Situs inversus).

Njė Zemėr e shėndosh peshon sa 0,5% e peshės sė trupit, ndėrmjet 300 dhe 350 gram. 500 gram ėshtė pesha kritike. Prej kėsaj peshe enėt e gjakut tė zemrės nuk janė nė gjendje ta furnizojnė mė atė me oksigjen.

Zemra pėrbėhet prej dy pjesėve:

* Pjesa e djathtė, e cila gjakun e lėviz nė drejtim tė mushkėrive (qarkullimi i vogėl).
* Pjesa e majtė, e cila e lėviz gjakun nė drejtim tė pjesėve tjera tė trupit (qarkullimi i madh).

Pasi qė rezistenca nė enėt e gjakut nė trup pesė herė mė e madhe se rezistenca nė mushkėri ėshtė, pjesės sė majtė tė zemrės i duhet pėr kėto pėrmasa edhe mė shumė tė punojė se pjesa e djathtė. Pėr kėtė arsye pjesa e majtė e ka murin mė tė trashė se pjesa e djathtė, por volumi ėshtė i njėjtė nė tė dyja pjesėt e zemrės.

Zemra ka 2 barkusha (lat. ventriculi) dhe 2 valvula (lat. atrium). Barkushja e majtė (ventrikuli i majtė) pompon gjak nė qarkullimin sistemik, ku presioni ėshtė rreth 80-120 mm Hg, kurse barkushja e djathtė pompon nė qarkullimin mushkėror, ku presioni ėshtė rreth 8-25 mm Hg.

Barkushet janė pompa tė fuqishme me mure tė trasha muskulore, dhe prandaj presioni i gjakut venoz (0-2 mm Hg) nuk arrin t'i tendosė. Valvulat janė dhoma tö zemrės, me mure tė holla e tė tendosshme, qė shėrbejnė si rezervuarė pėr gjakun venoz, por qė njėkohėsisht mund tė tkurren e ta pompojnė gjakun me njėfarė presioni pėr nė drejtim tė barkusheve.

Zemra ėshtė pompa.Nė mėnyrė qė pompa (zemra) tė kryejė funksionin e saj duhet qė muskuli i zemrės tė jetė shėndoshė e mirė. Duhet qė sistemi elektrik i zemrės tė koordinojė tkurrjen e valvulave dhe tė barkusheve si dhe duhet qė muskuli tė furnizohet rregullisht me gjak. Gjatė tkurrjes (sistolės) tė barkushes sė majtė, presioni brenda barkushes natyrisht ėshtė mė i lartė sesa presioni nė aortė. Kjo e pengon qarkullimin e gjakut nė shtratin koronar. Gjithashtu, fillesa e arterieve koronare gjatė sistolės mbyllet nga kuspet e valvulės tė hapur tė aortės. Si rrjedhojė, enėt koronare nuk mund ta furnizojnė me gjak barkushen e majtė gjatė sistolės. Barkushja e majtė furnizohet me gjak vetėm gjatė diastolės . Nėse diastola shkurtohet, barkushja e majtė ka mė pak kohė pėr t'u furnizuar me gjak. Valvulat e zemrės duhet tė jenė tė afta tė hapen plotėsisht dhe tė mbyllen plotėsisht. Stenoza ėshtė ngushtim i vrimės tė valvulės. Mbyllja jo e plotė pėrbėn pamjaftueshmėri tė valvulės. Pasojė e pamjaftueshmėrisė ėshtė regurgitimi (rikthimi i gjakut).Venat rikthejnė gjakun nė zemėr. Qė tė kryejnė kėtė funksion, venat janė tė pajisura me valvula qė nuk lejojnė kthimin e gjakut mbrapsht. Tkurrja e muskujve tė gjymtyrėve i shtrydh venat dhe e shtyn gjakun drejt qendrės ('pompa muskulore'). Po ashtu, presioni negativ gjatė frymėmarrjes ndihmon kthimin e gjakut pėr nė zemėr.

Semundjet

* Infeksionet e zemrės

* Infeksioni i miokardit, kryesisht viral
* Infeksioni i valvulave, endokardit infektiv
* Infeksioni i perikardit, perikardit infektiv


Gjatėsia e zemrės 15 cm
Pesha e zemrės 300 g
Volumi (i gjakut) 70 cm3
Volumi / min nė qetėsi 4900 cm3
Volumi / min gjatė punės maksimale bis 20-30 Litėr
Volumi i gjakut gjatė 70 vjetėve ~180.000.000 Litėr
Puna pėr rrahje, ana e majtė ~ 0,8 J
Puna pėr rrahje, ana e djathtė ~ 0,16 J
Puna gjatė ditės ~ 100.000 J
Numri i rrahjeve pėr njė vit (mesatare) 36.000.000
Numri i rrahjeve pėr 70 vjet 3.000.000.000
 

Sistemi i qarkullimit tė gjakut

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -