Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 Menu dreke pėr ditė festash dhe bankete

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kejsi
Administrator
Administrator


Numri i postimeve: 6420
Piket: 22766
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Menu dreke pėr ditė festash dhe bankete   27/04/09, 12:01 pm

Banketet jane dy llojesh, banketi koktej (sherbimi ne kembe) dhe banket me tryeza (sherbimi ulur). Do ju sjellim ketu nje larmi menysh qe edhe ju mund ti perdorni ne raste festash/banketesh.

Ne shumicen e banketeve me perjashtim te antipastes cdo gje tjeter sherbehet e ngrohte. Dreka ne nje banket fillohet me antipaste, e cila pergatitet duke vene sasi te vogla nga shume lloje ne tavoline.

Radhitja e pijeve ne banket:

Pijet per ne banket caktohen sipas llojit te gjelleve qe do te shtrohen. Per gjellet me peshk dhe per brumrat sherbehet gjithnje vere e bardhe brusko, ndersa per gjellet me mish dhe shpende vere e kuqe. Ketu duhet te jene pak te thata ose DRY sic perdoret ne shume vende te botes.

Me embelsirat ose frutat zakonisht sherbehet shampanje ose vere e bardhe apo e kuqe e embel (ketu duhet te keni parasysh shijen e mushtit kur zgjidhni nje vere te tille) Ne fund te banketit sherbehet gjithnje caj ose kafe me konjak ose pije te tjera alkolike pak me te forta (me perqindje me te madhe se birra, apo vera)

Ne raste dasmash apo edhe ndonje gezim tjeter familjar banketi mund te hapet dhe te urohet edhe me shampanje (zakonisht ne familjet shqiptare me Raki)

Menu I

Leng mishi i kthjellet me veze
Pule e pjekur me garniture
sallate e stines
Byrek me kima
Bizele me vaj ose mashurka te njoma
djathe i bardhe e kackavall
embelsire
fruta


Menu II

Supe me fidhe me leng pule
Eskallop furre me garniture
Sallate e stines
Salce kosi me garniture
Embelsire
FrutaMenu III

Meze te ndryshme per hapje oreksi
Supe nga lengu i gjeldetit
Gjeldeti i mbushur me garniture me patate te furres
sallate e stines
kompekaj me arra
fruta te ndryshmeMenu IV

Antipaste me baze sallate ruse
Rrole me mish te grire me garniture patate, karrota e bizele
sallate e stines
djathe i bardhe e kackavall
Torte ose bakllava
frutaMenu V

Sardele ose proshute
Supe krem me lulelaker
byrek me mish
fileto pule
parfe
kafe me likerMenu VI

Fazan i pjekur
Salce majoneze
sallate greke
kastraveca dhe domate te prera
eskalop ose biftek i castit
torte
fruta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Bisedoj.Com
absurdja
Super Moderatore
Super Moderatore


Numri i postimeve: 2413
Piket: 16449
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: Re: Menu dreke pėr ditė festash dhe bankete   29/04/09, 09:39 pm

uuuuuuuuuu sa shume meny
na mi vajze se na doli barku parakalim me gjithe kete tryeze dhe larmi ushqimi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Menu dreke pėr ditė festash dhe bankete
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -