Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
Share | 
 

 si te pergatisim shendetlie,sheqerpare,tort ananasi dhe kompekaj

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
absurdja
Super Moderatore
Super Moderatore


Numri i postimeve: 2413
Piket: 16464
Registration date: 28/10/2008

MesazhTitulli: si te pergatisim shendetlie,sheqerpare,tort ananasi dhe kompekaj   26/04/09, 12:36 pm

Sh?ndetlie
P?r 25 cop? duhen:

Miell 3 gota uji , sheqer 1 got? uji, mjalt? 2-3 lug? gjelle, vez? 2 kokrra, sod? nj? maj? luge kafeje, arra 1-2 filxhan? kafeje, gjalp? 2 filxhan? kafeje, pak vanilje dhe uj? 2 filxhana kafeje.


P?r sh?rbetin:
Sheqer 3 gota uji, uj? 2 gota e gjys?m.

N? nj? en? p?rzihen mir? vez?t sheqeri, mjalti, gjalpi dhe n? fund shtohen arra. Pastaj hidhet miell i p?rzier me sod?. Zihet brumi i cili nuk duhet t? punohet shum? q? t? mos b?het elastik. Brumi i p?rgatitur vendoset n? tav? t? lyer me yndyr?, rrafshohet me dor?, lyhet sip?rfaqja me vez?, b?hen disa vija me pirun n? form? rombi dhe hidhet sh?rbet i vakur i aromatizuar me vanilje.
____________________________________________________________________
Sheqerpare (receta ime)

10 te verdha vezesh +nje te bardhe
1kg miell
1kg gjalp
per sherbetin
2gota uji me sheqer 1 me uje pra masa dy me nje
rahim te verdhat e vezeve bashke me te bardhen jo shume po mjaftueshem pastaj shtojme gjalpin e shkrire me pare por te ftohur,i perziejme bashke dhe fillojm e shtojme miellin ngadale duke e perzier me dore(ngjeshur)pasi te kesh shtire te gjithe miellin e punojme me duar brumin pastaj e ndajme ne kulece sipas deshires i rendisim ne tepsi piqet ne furre ne temperature 300* sherbeti i fidhet i vaket si dhe sheqerparja te jet e vaket hidhet me kujdes qe te mos prishet kokra e sheqerpares
____________________________________________________________________________
Torte ananasi

perberesit:

200g miell
100g sheqer
100g arra
100 g gjalpe
3 veze
2 luge sode buke
dhe sipas deshires 4-5 feta ananasi

Ne fillim rihen vezet me sheqerin ,derisa formohet nje tip kremi me pas shtohet mielli gjalpi i shkrire ..trazohen te gjitha bashke derisa te perzihen mire shtohen dhe arrat dhe soda e bukes. Mbasi jane perzier e leme menjane dhe bejme gati tepsine ku do e pjekim te cilen e lyejme me gjalpe dhe me miell me qellim qe torta te mos ngjitet kur ta nxjerrim...vendosim fetat e ananasit dhe siper hedhim perberjen qe pergatitem...
piqet ne furre me 180? per 30'. Kur ta nxirrni, permbyseni tepsine me qellim qe fetat e ananasit te dalin siper tortes si dekoracion ...mund te lini nje pjese te arrave per tia hedhur siper...

_______________________________________________________________________
KOMPEKAJ

Per 1 mase:

2-3 peta byreku, veze 5 kokrra, sheqer 5 luge gjelle, kakao 1 luge gjelle, arra te shtypura 3 luge gjelle, gjalp 1-2 luge gjelle, sherbeti (2 gota uje, 2 gota sheqer). Ne tepsine e lyer me gjalp shtrohen 1 ose 2 pete.

pandispanja pergatitet si me poshte:

rrihen vezet me sheqerin sa te behet nje mase e qendrueshme ( te bardhat perpara pastaj i hidhet e verdha e vezeve), i hidhet mielli i perzier me kakao dhe arrat, perzihet lehte dhe hidhet ne tepsi, mbi peta. Siper hidhet peta tjeter dhe sperkatet me gjalp. futet ne furre dhe piqet ne temp. 200-220 grade.
Pergatitet shurupi. kur kompekaji te jete pjekur e presim ne copa racioni, e leme te ftohet, dhe i hidhet shurupi jo shume i nxehte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Jakuzzi
Antar i Respektuar
Antar i Respektuar


Numri i postimeve: 2276
Vendodhja: Ne dhomen e saj!!
Piket: 16451
Registration date: 06/11/2008

MesazhTitulli: Re: si te pergatisim shendetlie,sheqerpare,tort ananasi dhe kompekaj   09/05/09, 06:54 pm

interesante,ti provojm njer.. pirat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.bisedoj.com
 
si te pergatisim shendetlie,sheqerpare,tort ananasi dhe kompekaj
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Www.Bisedoj.Com ::  :: -