Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
 Temat 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
31082009Dihet qė mbipesha shton rrezikun pėr sėmundjet kardiovaskulare dhe diabetin tip 2, ndėrsa njė studim i ri sjell edhe mė shumė lajme tė kėqija.
Nė studimin e publikuar nė revistėn “Human Brain Mapping”, shkencėtarėt kanė krahasuar trurin e personave me mbipeshė trupore dhe personave me peshė normale trupore.

Rezultatet kanė treguar se personat me mbipeshė kanė pėr 8% mė pak ind trunor sesa personat me peshė normale.

Duke qenė se mungesa e indit trunor ndėrlidhet me rrezikun mė...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 430
30082009

Muaji shtator do te jete nisja e nje periudhe problematike per sa i takon shtimit te rasteve te te prekurve nga infeksionet respiratore. Nderkohe qe specialistet e Institutit te Shendetit Publik kane bere parashikimin se do te kemi shtim te rasteve te te prekurve edhe nga gripi i derrit AH1N1.

Sipas te dhenave te grumbulluara, mendohet se me stinen e vjeshtes, hapjen e shkollave, frekuentimin me te shpeshte te vendeve me shume njerez, ardhja...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 274
29082009

Image Hosted by ImageShack.us

Personat mė tė moshuar se 45 vjet tė cilėt kanė presion tė rritur tė gjakut, kanė gjasa mė tė mėdha tė kenė probleme me tė mbajturit mend, siē bėjnė tė ditur shkencėtarėt nga University of Alabama.
Revista Neurology shkruan se me rritjen e nivelit tė presionit diastolik tė gjakut pėr ēdo 10 njėsi, gjasat pėr tė pasur problem me tė mbajturit mend rriten pėr 7%.

Hulumtuesit...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 314
29082009

Image Hosted by ImageShack.us

Studimet e reja tregojnė se konsumimi i acideve yndyrore omega-6, dhe konsumimi i ulėt i acideve yndyrore omega-3, mund tė ndikojė negativisht nė aftėsitė e meshkujve pėr riprodhim.
Arsyeja qėndron nė faktin se acidi dokozaheksanik, (DHA) ėshtė pjesė e membranės sė spermatozoideve, ndėrsa mungesa e acideve omega-3 rezulton me qeliza jonormale tė spermės, qė ndikojnė nė aftėsitė riprodhuese...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 382
29082009

Image Hosted by ImageShack.us

Njerėzit tė cilėt kujdesen pėr shėndetin e tyre e dinė se LDL-kolesteroli i ashtuquajtur ‘i keq’ mund tė shtojė rrezikun pėr sėmundjet e zemrės.
Por, shkencėtarėt sė fundi kanė treguar se edhe njė lloj kolesteroli, oksikolesteroli, paraqet kėrcėnim tė madh pėr shėndetin e zemrės dhe enėve tė gjakut.

Edhe pse pak i njohur, oksikolesteroli krijohet gjatė...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 448
29082009

Konsumimi i pijeve me kola (Coca Cola, Pepsi) mund tė rezultojė me mungesa serioze dhe mbase edhe fatale tė kaliumit, bėjnė tė ditur studimet e reja.

Mungesa e kaliumit do tė thotė njė nivel jonormal i ulėt i kėtij elementi nė gjak qė manifestohet me lodhje, dobėsim tė muskujve, ngėrēe, konstipacion dhe dhimbje nė bark. Nė rastet mė tė rėnda ėshtė e mundshme edhe paralizė, aritmi e zemrės madje edhe vdekje.

Personat nė studim...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 371
27082009Disa studime tė shkencėtarėve japonez kanė zbuluar se ēaji i gjelbėr, si edhe ai i zi, kanė veti antikancerogjene.

Hulumtimet kanė pėrfshirė 42 persona nga tė cilėt janė nxjerrė kėto rezultate: rreziku i prekjes nga leukemia te personat tė cilėt ēdo ditė pinė nga 5 lugė ēaji, ka qenė i zvogėluar pėr 42 - 48%.

Qoftė ēaji i gjelbėr apo i zi, substancat bioaktive meritore pėr kėtė efekt pozitiv tė ēajit janė katėr polifenkohet: epikatehin, epikathin galat, epigalokatehin...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 335
27082009

...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 335
27082009Konsumimi i pijeve me kola (Coca Cola, Pepsi) mund tė rezultojė me mungesa serioze dhe mbase edhe fatale tė kaliumit, bėjnė tė ditur studimet e reja.

Mungesa e kaliumit do tė thotė njė nivel jonormal i ulėt i kėtij elementi nė gjak qė manifestohet me lodhje, dobėsim tė muskujve, ngėrēe, konstipacion dhe dhimbje nė bark. Nė rastet mė tė rėnda ėshtė e mundshme edhe paralizė, aritmi e zemrės madje edhe vdekje.

Personat nė studim nė ditė kanė konsumuar nga 1.5 deri nė...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 398
26082009

Dietat e varfera me brume jane te rrezikshme per tupin e njeriut pasi rrezikojne infarktin.

Ne nje kerkim te zhvilluar nga Universiteti i Harvardit, minjte qe kishin konsumuar ushqime me pak karbohidrate, ishin me te ekspozuar ndaj rreziqeve te arterieve. Ky zbulim u jep nje goditje te madhe shpresave te njerezve qe kerkojne te mbajne diete strikte per te rene sadopak nga pesha.

Kerkuesit e “Beth Israel Institute” kane vendosur...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 434
25082009

Nje kure e re per kancerin ne gjoks mund te jete e disponueshme pas dy vjetesh.Lajmin e ben te ditur nje grup shkencetaresh ndekombetare, sipas te cileve, ky lloj kanceri manipulon molekulat“MicroRNA”. “Duke shfrytezuar MicroRNA, qelizat malinje te kancerit perhapen ne pjesen tjeter te trupit”, thekson onkologu i “London's Imperial College”, Justin Stebbing.

Duke bllokuar kete mekanizem, kanceri nuk nuk do arrije te perhapet dhe ne kete menyre...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 611
25082009

Pėrdorimi mė i vjetėr i drogės mendohet tė jetė rreth 5000 vjet para
epokės sonė. Sumerėt popullatė e vjetėr qė atė kohė jetonin nė
Mesopotami rreth gjirit Persik pėrdornin opiumin pėr tė arritur efektin “hul”
qė do tė thotė kėnaqėsi, ndėrsa nė Greqinė antike pėrdorej lėngu i
opiumit. Rreth vitit 1000 tė epokės sonė opiumi pėrdorej gjithashtu nė
Kinė dhe Orient.

Ē’janė nė tė vėrtet drogat?
Me droga kuptojmė kryesisht ato lėndė qė me sasi tė disa miligramėve
ērregullojnė dhe destabilizojnė funksionet mendore, zvogėlojnė
vigjilencėn,...
 
nga Admin - Komentet: 2 - Shikime: 2405
25082009

Disa javė pas ndėrprerjes sė duhanit vjen deri te reduktimi i markerėve tė lidhur me proceset e ndezjes nė organizėm, shkruan revista mjekėsore Chest.

Hulumtimet e mėhershme kanė treguar se markerėt e ndezjes (CRP, TNF dhe IL-6) janė tė lidhura me rrezikun e shtuar tė tė prekurit nga sėmundjet e zemrės, bėjnė tė ditur shkencėtarėt amerikanė tė Feinstein Institute for Medical Research.

Studimet e fundit kanė zgjatur shtatė...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 539
22082009

Image Hosted by ImageShack.us

Ēaji i zi, i njohur pėr pėrmbajtjen e lartė tė antioksiduesve, pėrforcimin e imunitetit dhe rregullimin e shtypjes sė gjakut- duket se ka edhe disa efekte tjera dobiprurėse.
Duke krahasuar efektet pozitive tė ēajeve tė ndryshėm, shkencėtarėt kanė zbuluar se ēaji i zi pėrmban sasi mė tė madhe tė njė polisakaridi, i cili mund tė jetė shumė i dobishėm pėr personat qė vuajnė nga diabeti,...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 398
22082009

Image Hosted by ImageShack.us

Instituti gjerman pėr mjekim kualitativ dhe efektiv- IQWiG, njofton se temperatura te fėmijėt nė tė shumtėn e rasteve ėshtė e padėmshme dhe vetėm nė 1% tė rasteve ėshtė tregues i ndonjė sėmundjeje serioze.

Megjithatė, prindėrit e kanė tė vėshtirė tė dallojnė nėse bėhet fjalė pėr ndonjė sėmundje serioze ose jo, dhe pėr kėtė arsye IQWiG ka publikuar njė libėr tregues pėr t’u...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 407
21082009


Hulumtimi i zhvilluar nė kafshė ka nxjerrė se ushqimi me pėrbėrje tė lartė tė yndyrave pėr pasojė mund tė ketė edhe memorien e dobėt dhe prirje mė tė pakėt ndaj aktiviteteve fizike.

Shkencėtarėt britanik nga University of Cambridge kanė potencuar se njė ndikim i tillė i sasive tė mėdha tė yndyrave nė ushqim ėshtė vėrejtur madje pas 10 ditėve.

Tashmė janė mirė tė njohura pasojat afatgjate tė kėtij ushqimi, sikur obeziteti, diabeti, dhe sėmundjet...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 400
21082009


Njė hulumtim i zhvilluar nė Suedi kėshillon se konsumimi i ēokollatės nga personat tė cilėt kanė pėrjetuar sulm nė zemėr ėshtė i lidhur me njė rrezik mė tė vogėl pėr vdekje.

Journal of Internal Medicine ka publikuar rezultatet e mbledhura nga njė hulumtim ku kanė marrė pjesė 1169 persona tė moshės nga 45 deri nė 70 vjet, tė cilėt janė tė shoqėruar me hospitalizim pasi kanė mbijetuar njė sulm tė parė.

Ėshtė treguar se personat tė cilėt kanė ngrėnė ēokollatė sė paku...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 317
20082009

Instituti gjerman pėr mjekim kualitativ dhe efektiv- IQWiG, njofton se temperatura te fėmijėt nė tė shumtėn e rasteve ėshtė e padėmshme dhe vetėm nė 1% tė rasteve ėshtė tregues i ndonjė sėmundjeje serioze.

Megjithatė, prindėrit e kanė tė vėshtirė tė dallojnė nėse bėhet fjalė pėr ndonjė sėmundje serioze ose jo, dhe pėr kėtė arsye IQWiG ka publikuar njė libėr tregues pėr t’u ndihmuar prindėrve.

Nėse fėmija mė i vogėl se tre...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 358
18082009

Puērrat nė fytyre janė ērregullim qe karakterizohen me ēarje, tė hapura dhe tė mbyllura te lėkurės, te mbledhura me qelb.Puērrat nė fytyre shpesh zhvillohen gjatė adoleshencės. Gjatė kėsaj periudhe tė rritjes aktive, gjėndrat e lėkurės kalojnė nėpėr njė periudhė tė gjatė tė zhvillimit. Te disa tė rinj, kėto gjėndra shkaktojnė puērra ne fytyre.

Menaxhimi dhe Parandalimi


1. Mbani duart tuaja tė pastra dhe thonjtė tuaj tė shkurtėr. Shmangni...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1005
18082009

Optimizmi dhe shendeti i mire jane dy sinonime qe bashkejetojne ne harmoni te plote me njeri-tjetrin.Nga nje studim qe ka zgjatur rreth 8 vjet dhe ne te cilin kane marre pjese rreth 100 mije persona, eshte dale ne perfundimin se njerezit pesimiste kane me shume kolesterol ne gjak dhe tensionin me te larte.Te dhenat e detajuara thone se ata qe mendojne negativisht ndaj te tjereve dhe per te ardhmen, kane 16 % mundesi me shume per t’u semurur nga semundjet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 535
17082009

Per here te pare ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes eshte zbuluar nje teknike per te prodhuar ilace ne gjendje te sulmojne vetem qelizat e semura me tumor, duke lene te paprekura qelizat e tjera.

Kerkuesit e “Broad Institute”, i lindur pas bashkepunimit mes “Harvard University” dhe “Massachusetts Institute of Technology” kane arritur te izolojne 32 agjente kimike te afte per te shkaterruar qelizat e semura, nga keto elemente vetem nje i aprovuar si medikament kunder kancerit.

Zbulimi do te lejoje aktivizimin e strategjive te reja ne luften kunder tumorit, te bazuara...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 274
16082009

Shkencėtarėt kanė zbuluar edhe njė arsye mė shumė pėr tė konsumuar ushqim tė shėndetshėm.

Ushqimi i pasur me pemė dhe perime, drithėra integrale, produkte arrore dhe produkt tė qumėshtit me sasi tė vogėl yndyre, njėkohėsisht duke zvogėluar sasinė e kripės, mishin e proceduar dhe lėngjet me sheqer- ėshtė njė mėnyrė e suksesshme nė luftėn kundėr gurėve nė veshka.

Duke qenė se gurėt nė veshka shtojnė rrezikun pėr hipertension,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 954
14082009

Femrat tė cilat kanė dhėnė gji janė mė pak tė rrezikuara pėr t’u sėmurė nga kanceri i gjirit para menopauze, pavarėsisht historisė familjare tė sėmundjes.

Revista “Archives of Internal Medicine” njofton se nė bazė tė njė studimi ku kanė marrė pjesė 60.000 femra, ėshtė vėrejtur se nė rastet e gjidhėnies, rreziku pėr zhvillimin e kancerit tė gjirit ishte pėr 59% mė i ulėt.

Shkencėtarėt amerikanė nga Universiteti i Karolinės...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 275
12082009

Celuliti ėshtė njėri nga problemet mė tė mėdha estetike me tė cilin pėrballet shumica e femrave (80%) gjatė jetės.Femrat mendojnė se mund ta eliminojnė celulitin me anė tė dietės dhe ushtrimeve, mirėpo e vėrteta ėshtė se ato janė vetėm masa parandaluese dhe nuk kanė shumė efekt nėse celuliti tashmė ėshtė i pranishėm, thonė ekspertėt.

Paraqitja e celulitit mund tė jetė pasojė e faktorėve tė ndryshėm, siē janė faktorėt gjenetikė, por mund...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 395
11082009

11.08.2009
Arrin nė 12 numri i personave tė prekur me grip derri nė Shqipėri. Bėhet fjalė pėr 4 raste tė reja tė konfirmuara sipas Institutit tė Shėndetit Publik, nga laboratori i referencės nė Rumani.

Ky laborator ka kthyer pasditen e sė hėnės pėrgjigjet e analizave pėr 13 mostrat e dėrguara si raste tė dyshuar. Nga kėto, vetėm katėr prej tyre janė konfirmuar me virusin e gripit tė derrit. 8 rasteve tė mėparshme i’u bashkohen edhe 4 rastet e reja me gripin e derrit, duke e ēuar nė 12 numrin zyrtar tė tė prekurve.
 
nga :::>>C&C<<::: - Komentet: 0 - Shikime: 258
10082009

Image Hosted by ImageShack.us

Sistemi imun i njeriut i detekton qelizat kancerogjene qė nė ditėt e para tė formimit tė tumorit, por jo pėr t’i sulmuar ato, siē ėshtė menduar deri tash, por pėr t’i mbrojtur, si ēdo qelizė tjetėr tė organizmit.
Hulumtimet e fundit nė Universitetin Pierre et Marie Curie, kanė arritur nė pėrfundim se paraqitja e qelizave tė para kancerogjene nxit njė reaksion te qeliza tė caktuara tė sistemit imunologjik,...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 291
09082009

Pushimet pėrbėjnė, si pėr prindėrit, ashtu dhe pėr fėmijėt, njė moment tė rėndėsishėm pėr t’u ndarė sė bashku, kėshtu qė ėshtė e nevojshme tė bėjmė kujdes nė disa zgjedhje.Ja 6 sugjerime pėr udhėtimin dhe larjen nė det:

- Kur tė nisemi? Mė mirė tė evitoni nisjen nė ditėt dhe nė oraret qė ka shumė trafik dhe shumė lėvizje, kjo pėr tė mos rrezikuar tė zgjasni mė shumė udhėtimin dhe pėr tė mos u mėrzitur nga radhėt e gjata...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 310
08082009

Shkencėtarėt amerikanė pėrcjellin lajmin se shpėtimi nga gurėt nė veshkė mund tė qėndrojė te kaliumi.

Studimet janė realizuar nė disa qindra fėmijė qė vuajnė nga epilepsia, nė terapinė dyvjeēare tė tė cilėve si bazė ėshtė pėrfshirė edhe dieta ketogjene (pak karbohidrate dhe shumė yndyra, produkt zbėrthyes i tė cilave janė trupat ketonike).

Ketonet kanė njė ndikim pozitiv nė sulmet epileptike, i reduktojnė ato dukshėm, derisa...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 394
06082009

Grate duhet te bejne ushtrime fizike gjate shtatzanise se tyre edhe pse me pare mund te mos kene bere aktivitete fizike.Ne te kaluaren, mjeket keshillonin se berja e ushtrimeve gjate muajve te shtatzanise, perbente rrezik per nenen dhe femijen e saj.Por kerkime te reja te bera ne SHBA kane zbuluar se trupi i nje gruaje qe pret femije e ka te nevojshme levizjen fizike dhe nuk sjell asnje demtim per beben e saj ne bark.

Marlene DeMaio, pergjegjesi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 803
06082009

...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 414
05082009

Te rinjte, por jo vetem ata, kane deshire qe pas pushimeve te kene nje lekure te nxire nga dielli,ndaj shpesh preferojne te qendrojne gjate ne diell.Por sipas specialisteve ekspozimi per nje kohe te gjate ne diell, ben qe te kemi nje ngjyre te bukur ne trup, por sjell edhe plakje te lekures.Mjeket sqarojne se dielli e shpejton plakjen e lekures, pasi rrezet ultraviolet-A i futen ne thellesi te lekures dhe shkaterrojne kolagenin,elastinen dhe enet e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 337
04082009

Image Hosted by ImageShack.us


Pas njė analize tė ditarėve tė ushqimit tė mė shumė se 200 mijė njerėzve, shkencėtarėt kanė arritur nė pėrfundim se ka njė lidhje nė mes tė konsumimit tė acidit linolik dhe kolitit ulceroz.
Acidi linolik ėshtė njė acid i pangopur yndyror i cili gjendet nė shumė ushqime, veēanėrisht nė vajin e lulediellit dhe tė sojės.

Ky acid esencial nė organizėm shndėrrohet nė acid arakidonik,...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 384
03082009

Image Hosted by ImageShack.us

Nė njė studim tė fundit tė shkencėtarėve kinez, ėshtė pohuar se probiotikėt kanė efekt pozitiv nė luftėn kundėr ftohjes.
Shkencėtarėt kanė analizuar 326 fėmijė tė moshės nga 3 deri nė 5 vjeēare, tė cilėt i kanė ndarė nė 3 grupe. Gripi i parė ka pirė dy herė nė ditė qumėsht tė cilit i ėshtė shtuar bakteri Lactobacillus acidophilus, grupi i dytė ka marrė tė njėjtin kombinim...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 306
03082009

Image Hosted by ImageShack.us

Shkalla e sėmurjes sė fėmijėve me mbipeshė nė 25 vitet e fundit ėshtė trefishuar, qė do tė thotė se miliona fėmijė rrezikohen pėr t’u sėmurė nga diabeti dhe sėmundjet e zemrės.
Mbipesha morbide pėrfaqėson njė kategori tė re ku pėrfshihen fėmijėt me indeks tė masės trupore i cili kalon 99 percentilė nga vlerat normale pėr secilėn moshė dhe gjini.

Autorėt e studimit tė botuar nė revistėn...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 263
01082009

Ėshtė e ditur se personat tė cilėt janė nė dializė duhet tė kenė kujdes nė konsumimin e fosfateve dhe kaliumit.

Produkteve tė mishit tė papėrpunuara termikisht, shpesh u shtohen aditivė tė cilėt pėrmbajnė sasi tė madhe tė fosforit dhe kaliumit.

Meqenėse kėto elemente janė tė rrezikshme pėr personat tė cilėt kanė probleme me veshka, autorėt e njė studimi tė publikuar nė revistėn “Clinical Journal of the American Society Nephrology”...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 299
30072009

Femrat tė cilat kanė vėshtirėsi nė kthimin e masės trupore qė e kanė pasur para shtatzėnisė, duhet qė t’i kushtojnė rėndėsi mė tė madhe kohėzgjatjes sė gjumit- sugjeron njė studim i ri.Njė hulumtim i realizuar nė SHBA tregon se gjumi i natės ndihmon nė kontrollimin e peshės trupore, ngjashėm sikurse dieta ose aktiviteti trupor.

Pėrkundrazi, tė dhėnat e grumbulluara tregojnė se nėnat e reja tė cilat gjashtė muaj pas lindjes flenė nga...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 290
28072009


Zbulohen sėmundje tė tjera qė shkaktohen nga mungesa e vitaminės D nė organizėm. Prej kohėsh, shkencėtarėt e dinė se mungesa e vitaminės D ēon nė sėmundje tė kockave si rakitizmi.

Por, tani ata kanė gjetur edhe lidhjen qė ekziston midis nivelit tė ulėt tė vitaminės D dhe njė numėr sėmundjesh, pėrfshirė edhe kancerin. Trupi e njeriut krijon vitaminė D nėpėrmjet kontaktit me rrezet e diellit, por, megjithatė, rajonet me diell mė tė shumtė si Afrika, Azia e Lindja e Mesme kanė rastet...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 791
28072009

Stresi, dietat, diabeti, pesha jane nder faktoret kryesore, qe shkaktojne infarktin dhe parainfarktin. Por si mund te perballemi me kete semundje dhe cilat jane keshillat me te domosdoshme qe duhet te ndiqen nga pacientet e prekur. Ne nje interviste, mjeku kardiolog, Valer Manushi, sqaron te gjitha detajet dhe ecurine e semundjes.

Cfare eshte parainfarkti dhe infarkti dhe si shkaktohen?

Parainfarkti dhe infarkti jane, si te thuash, dy stade te se njejtes semundje. Te dyja keto shkaktohen nga bllokimi i arteries qe furnizon pjesen e muskulit, e cila preket nga infarkti dhe...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 714
28072009

Tė pafundme janė edhe pėrdorimet e tij nė lidhje me shėndetin dhe ushqimet.

Vlerat kurative

Limoni veēanėrisht vlerėsohet pėr vetitė dezinfektuese dhe kundėr hemorragjisė. Pėr qėllime mjekėsore pėrdoren lėvozhga dhe lėngu i frutit tė limonit. Lėvozhgat, pasi qėrohen nga pjesa e bardhė sfungjerore e brendshme, thahen me kujdes nė stufa, nė temperaturė tė ulėt deri nė 40°C. Nė temperaturėn e zakonshme nuk thahen, pasi myken nga lagėshtia e mjedisit. Gjithashtu, kanė gjetur pėrdorim praktik farat, gjethet dhe lulet e limonit.

Freskues

Lėngu i limonit ka...
 
nga :::>>C&C<<::: - Komentet: 0 - Shikime: 899
27072009

Edhe Kosova preket nga virusi i gripit te derrave A H1N1. Burime brenda Ministrise se Shendetesise konfirmuan se rezultatet e ardhura nga institutit i analizave ne Beograd kane nxjerre si perfundim se nje person eshte i prekur me gripin e derrit.

Behet fjale per nje femije 9-vjecar me banim ne Londer, i cili ka ardhur ne Kosove ne fillim te muajit korrik.

Ministria e Shendetesise tani per tani nuk jep shume detaje, por konfirmon se...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 327
27072009

Nuk ju ze gjumi? Nese vuani nga pagjumesia me siguri po ndiqni disa nga rregullat tradicionale per ta meposhtur kete semundje: Mos pini kafe, sidmos gjate pasdites, mos beni aktivitete sportive gjate nates, mbani dhomen e gjumit te ajrosur dhe ne temperature normale dhe sigurohuni qe krevati, jasteku dhe carcafet te jene te rehatshem.

Keto jane keshilla shume te mira, por ka edhe disa gjera me pak te njohura qe mund te provoni per te pasur me shume ore...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 357
27072009

Image Hosted by ImageShack.us

Ja njė lajm shumė i mirė pėr duhanpirėsit. Sidomos pėr ata qė shpesh humbasin shkrepėsen ose e harrojnė atė, apo ndoshta ju harxhohet kur ata mė sė shumti dėshirojnė ta ndezin njė cigare.

Phone SB6309 ėshtė njė pajisje qė ka njė shkrepėse, tė ngjashme me ato tė vendosura nė makinė. E tėra qė ju duhet tė bėni ėshtė qė tė hapni kapakun mbrojtės, shtypni butonin dhe ta ndizni shkrepėsen.
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 274
27072009

Image Hosted by ImageShack.us

Pothuajse ēdo kompani me emėr qė prodhon ēaja, lėngje tė ndryshme etj. e konsiderojnė si shumė tė rėndėsishme qė t’i etiketojnė produktet e tyre si produkte qė pėrmbajnė “antioksidantė” edhe pse shumica e njerėzve nuk e dinė se ēfarė do tė thotė kjo nė tė vėrtetė.

Antioksidanti ėshtė njė emėr pėrmbledhės pėr elementet qė janė tė afta tė luftojnė radikalet e lira. Radikalet e...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 3853
26072009

Rreziku i lartė i sėmurjes nga kanceri te personat me mbipeshė, mund tė zvogėlohet me ndihmėn e ndėrhyrjeve tė ndryshme kirurgjike kundėr peshės, pohojnė shkencėtarėt amerikanė.Studimi i realizuar nė Universitetin e Virginias ėshtė bazuar nė pėrcjelljen e 1.482 femrave me mbipeshė ekstreme, tė cilat i janė nėnshtruar ndėrhyrjes kirurgjike pėr tė zvogėluar vėllimin e lukthit me qėllim qė tė zvogėlohet sasia e ushqimit tė konsumuar.

Rezultatet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 315
25072009

Personat qė vuajnė nga tensioni i rritur i gjakut dhe tė cilėve nuk iu ndihmojnė as barnat e ndryshme, sigurisht se konsumojnė shumė kripė nė organizėm, shkruan revista mjekėsore Hypertension.

Pasi te tė hulumtuarit me tė ashtuquajturin hipersenzitivitet rezistent, nė mėnyrė drastike u reduktua konsumimi i kripėrave nė 1.15 gram nė ditė, ka ardhur deri te njė ulje befasisht e madhe e presionit tė gjakut, kanė bėrė tė ditur shkencėtarėt...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 301
25072009

Studimet e reja zbulojnė se njerėzit tė cilėt konsumojnė sasi mė tė mėdha tė karbohidrateve mė lehtė e ruajnė vijėn e hollė tė trupit.Shkencėtarėt kanė analizuar ushqimin e 4 451 njerėzve tė shėndoshė mė tė moshuar se 18 vjet.

Studimi ka dėshmuar se njerėzit tė cilėt konsumojnė mė pak karbohidrate kanė gjasa mė tė mėdha tė jenė tė mbipeshė dhe obezė.

N[ an[n tjet[r, personat ushqimi i tė cilėve ėshtė i pasur me karbohidrate,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 538
25072009

Me zbulimin e gjeneve qė janė pėrgjegjės pėr plakjen e lėkurės, shkencėtarėt janė njė hapa mė afėr ėndrrės pėr rini tė pėrjetshme.
Duke pėrdorur tė dhėnat nga projekti i gjenomit njerėzor shkencėtarėt zbuluan 1.500 gjene tė ndryshme qė pėrcaktojnė se nė ēfarė moshe nė fytyrė do tė fillojnė tė paraqiten shenjat e para tė plakjes- rrudhat. Ekipi i ekspertėve i udhėhequr nga gjiganti i kozmetikės Procter&Gamble, beson se identifikoi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 436
24072009

Duke qenė se njė pjesė e madhe e popullatės vuan nga shtypja e lartė e gjakut (hipertensioni), edhe efekti mė i vogėl parandalues ėshtė i vlefshėm.
Rėndėsi tė veēantė ka parandalimi i sėmundjeve kardiovaskulare, sidomos me anė tė ushqimit optimal dhe tė shėndetshėm dhe me anė tė ushtrimeve tė rregullta.

Ėshtė vėrtetuar se acidi glutaminik zvogėlon shtypjen e lartė tė gjakut, prandaj personave qė vuajnė nga shtypja e lartė e gjakut (si edhe tė gjithė njerėzve tė rrezikuar nga hipertensioni) u rekomandohet konsumimi i ushqimeve qė pėrmbajnė glutaminėn.

Konsumimi ditor...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 356
24072009

Eshte ndertuar harta e sjelljes se virusit te AIDS-it tek majmunet e vegjel dhe njeriu, duke kaluar nepermjet shimpanzeve.Kerkimi i publikuar tek “Nature” eshte kryer nga shkencetarja Beatrice Hahn e universitetit te Alabames dhe e drejtuar me bashkepunimin e Jane Goodall, i njohur per kerkimet e tij per shimpanzete.

Te dhenat e bera publike nga studimi jane te rendesishme per te kuptuar rolin qe luan sistemi imunitar ndaj infeksionit dhe mund...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 398
23072009


Shkencėtarėt pėr herė tė parė kanė bėrė lidhjen ndėrmjet ndotjes sė ajrit para lindjes sė fėmijėve dhe koeficientin mė tė ulėt tė inteligjencės sė tyre.

Shkencėtarėt kanė zhvilluar njė studim me 249 fėmijė tė lindur nė New York. Studimi ishte kufizuar te femrat me status tė ulėt social, tė cilat jetojnė nė pjesėt e qytetit, siē ėshtė Manhattani dhe Bronxi, tė cilat janė tė ekspozuara ndaj ndotjes tipike urbane, kryesisht nga automjetet, autobusėt dhe kamionėt.

Fėmijėt e lindur...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 456
 Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  NextMbrapsht nė krye 
Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt:Kejsi, :::>>C&C<<:::, absurdja
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
-
Kėrce tek:  
Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
Lajmėrim Lajmėrim
Global announcement Global announcement
Ngjitės Ngjitės