Www.Bisedoj.Com

Reviste e Perditshme Virtuale...
 
ForumFaqja Kryesore*GalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
:::<<C&C>>::: (8975)
 
:::>>C&C<<::: (8396)
 
Kejsi (6420)
 
AL_00 (5752)
 
Admin (3402)
 
BiNnki (2909)
 
DaNgErOuS_gIrL (2800)
 
ToSi (2689)
 
absurdja (2413)
 
Jakuzzi (2276)
 
Tema Fundit
» Vjen nje moment dhe ???
24/01/13, 02:07 pm nga :::>>C&C<<:::

» MENDIM I CASTIT..........
24/01/13, 01:56 pm nga :::>>C&C<<:::

» Tė mirat dhe tė kėqijat e gjėrave qė pėrdorim mė shpesh
07/11/12, 12:13 am nga Mimika

» Pytje logjike - ndihme
06/11/12, 11:35 pm nga Mimika

» Ne keto momente dua te them............
06/11/12, 11:26 pm nga Mimika

» Ju lutem me ndimoni
06/11/12, 11:24 pm nga Mimika

» Kuota diplomimit
01/09/12, 10:54 am nga nataeustikes

» PERSHENDETJE NGA TETOVA
04/06/12, 07:56 pm nga legjenda

» Deklaroj se... .....????????
19/11/11, 02:27 am nga :::>>C&C<<:::

» Te numerojme se bashku deri ne njemiljon...
19/11/11, 02:25 am nga :::>>C&C<<:::

» kliko dhe hesht
19/11/11, 02:23 am nga :::>>C&C<<:::

» Shprehja qe ju pelqen me shume
19/11/11, 02:22 am nga :::>>C&C<<:::

» Shkruani nje emer te nje antari
19/11/11, 02:21 am nga :::>>C&C<<:::

» Si Ndiheni?
19/11/11, 02:19 am nga :::>>C&C<<:::

» Si do e pėrballonit njė person qė nuk ju do..??
18/10/11, 04:04 pm nga Kejsi

Statistikat
Forumi ka 482 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri Ardos

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 52841 artikuj v 6853 temat
Kush ėshtė nė linjė
5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 302 mė 08/05/11, 04:06 am
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Www.Bisedoj.Com Ne Facebook
Www.Bisedoj.Com on Facebook
Bisedo ne Chat
 Temat 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
31122009

Parathenie
Nga mesi i vitit 2006 dhe deri nga fundi i marsit 2007 kam patur probleme serioze me shendetin, dhe me gjith shpenzimet e bera neper spitale per analiza, vizita e kura te ndryshme asnje mjek nuk arriti te jape nje diagnoze dhe nje kure reale keshtu qe duke pare rrezikun qe me kanosej cdo dite me njohurite elementare qe kisha ne fushen e mjekesise nuk kuptoja c'far kisha, prandaj fillova te studioj dhe analizoj cdo pjese te trupit tim duke lexuar me dhjetra libra teori e rregulla mjekesore derisa arrita te gjej vete diagnozen dhe mjekun e sakte per te marre kuren e nevojshme.Diagnosa...
 
nga ArEs - Komentet: 7 - Shikime: 7039
22122009


Kėshillat e bakteriologėve pėr tė larguar aromėn e keqe tė gojės
Dhjetė bimė qė ndihmojnė pėr njė frymėmarrje tė freskėt
Nga vaji i mentės e deri te ēimēakizi me pėrbėrėsit e lėvores sė Manjolias, Barbara Lantin, njė studiuse bakteriologe amerikane na tregon alternativat e trajtimit pėr uljen e aromės sė pakėndshme tė frymėmarrjes.
Majdanozi i freskėt
Nėse ju pėrtypni kėtė barishte nė sasi tė vogla, nuk do tė lejoni qė njerėzit tė kthejnė kokėn...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2294
06122009

Ēdo infeksion viral stimulon zhvillimin e njė infeksion bakterial, qė normalisht ėshtė bronkopneumonia aspo siē e quan populli, i ftohur. Disa nga shenjat e virozės janė temperatura e lartė 38-39-deri nė 40 gradė, tė vjella, rrufė dhe pak kollė. Ndėrsa shenjat e komplikacioneve pneumonare janė atėherė kur fillojnė tė dalin shenjat respiratore nė pah, kur temperatura nuk ėshtė mė aq e lartė por fillon vėshtirėsia nė frymėmarrje, sekrecionet dhe kollė e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2591
06122009

Skizofrenia ėshtė njė formė e pėrsėritur dhe shpeshherė kronike e sjelljes anormale qė i referohet asaj qė shumė prej nesh e quajmė 'ēmenduri'.

Psikiatri zviceran, Eugen Bleueler, ka qenė ai qė ka pėrdorur nocionin “skizofreni” pėr herė tė parė, fjalė kjo e cila vjen nga greqishtja dhe do tė thotė “shpirt i ndarė”. Psikiatrit e klasifikojnė skizofreninė si psikozė. Me kėtė ata nėnkuptojnė njė person, i cili nuk mund t’i dallojė mendimet,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2013
22112009Shkencėtarėt pranė laboratorit pėr biologji molekulare (EMBL), kanė njoftuar se kanė zbuluar mėnyrėn se si virusi i gripit i sulmon qelizat e njeriut, ndėrsa kėto tė dhėna do tė mund tė ofrojnė mundėsi tė reja pėr krijimin e terapive pėr luftimin gripit sezonal.
Duke iu falėnderuar incizimeve me rezolucion tė madh tė proteinave, ku virusi i gripit mund tė shumohet, shkencėtarėt kanė pėrcjellė virusin, i cili kur infekton njė qelizė, menjėherė sulmon njė tjetėr.

Kurse gjatė procesit tė pėrhapjes,...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 632
18112009

Ėshtė pėrhapur panik nė lidhje me vaksinimin kundėr virusit A/H1N1. Mediat e huaja raportojnė se nė Gjermani janė shėnuar viktima pas vaksinimit. Ndėrkohė qė tė tjerė tė vdekur raportohen edhe nė vendet e tjera, si nė Kinė dhe Suedi.
Sipas tė pėrditshmes Bild, mes viktimave ėshtė edhe njė fėmijė 21 muajsh. Ndėrkohė, The Associated Press raporton se dy persona kanė humbur jetėn nė Kinė, menjėherė pas vaksinimit.

Artikulli bazohet nė njė deklarate tė publikuar nė faqen e ministrisė kineze tė shėndetėsisė, ku thuhet se njėri nga tė vaksinuarit kishte pėsuar sulm nė zemėr, ndėrkohė...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 448
17112009

Instituti gjerman pėr shėndetėsi kualitative (IQWiG) njofton se vitamina C nuk mbron nga ftohja, duke u thirrur nė rezultatet e studimit tė grupit Cochrane Collaboration.Nė studimin e kėsaj shoqate ndėrkombėtare kanė marrė pjesė mė shumė se 11.000 njerėz.

Njė pjesė e pjesėmarrėsve kanė marrė placebo, ndėrsa tė tjerėt kanė marrė sė paku 0.2 gramė vitaminė C nė ditė.

Personat tė cilėt morėn sasi mė tė madhe tė vitaminės C...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 519
13112009

Pėr disa, dalja e dhėmbėve ėshtė njė proces i gjatė dhe i dhimbshėm, pėr tė tjerė ėshtė histori qė zgjat njė natė. Dalja e dhėmbėve zakonisht fillon rreth moshės 7 muaj, pėr disa fillon shumė mė shpejt ose mė vonė. Tė parėt dalin dy tė mesit poshtė, mė pas ata tė mesit lart, pastaj dhėmbėt anash tyre, fillimisht poshtė dhe pastaj prapė lart. Plasja e dhėmballės shkakton njė ngjyrė tė mavijosur, por kjo ėshtė normale.

Si mund ta kuptoni...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 3029
13112009
Disa djersit gjatė ecjes, tė tjerėt gjatė ngritjes sė peshave, ndėrsa pėrveē formimit tė muskujve ky aktivitet fizik ndikon edhe nė apetit. Llojet e ndryshme tė ushtrimeve ndikojnė nė mėnyrė tė ndryshme duke aktivizuar hormonet e urisė.
Ushtrimet e ndryshme trupore, veprojnė nė mėnyrė tė ndryshme nė prodhimin e dy hormoneve kryesore tė cilat ndikojnė nė apetit: grelina (shton apetitin) dhe peptidi YY (zvogėlon apetitin).

Shkencėtarėt e Universitetit tė Loughboroughut duke analizuar ndikimin...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 510
12112009

Viktimat e kancerit ne gji te detyruara t’i nenshtrohen mastektomise mund te kene nje gjoksin e tyre te meparshem brenda gjashte muajsh.

Kjo do te jete e mundur fale nje teknike te re australiane qe perdor qelizat staminale nga indet e shendosha te pacienteve. Teknologjia e “Neopec”, e zhvilluar nga shkencetaret e Melbourne, eshte ne rruge eksperimentimi mbi 5 gra. Deri tani nderhyrja eshte kryer me sukses ne laborator...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 466
12112009

Shkencėtarėt besojnė se forma mė e shpeshtė e kancerit tė testisit mund tė mjekohet me njė injeksion tė vetėm.
40% deri 45% e rasteve me kancer tė testiseve janė seminoma nė stadin e hershėm, gjendje e cila mund tė mjekohet me anė tė rrezatimit. Mirėpo, tani shkencėtarėt shpresojnė se njė injeksion i vetėm qė pėrmban barin karboplatin do ta zėvendėsojė radioterapinė dhe do t’i zvogėlojė rreziqet tė cilat i bart rrezatimi.

Nė bazė tė analizave tė cilat janė bėrė nė Universitetin e Southamptonit...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 617
07112009

Nese jeni prinder te ardhshem dhe nuk besoni se bebja degjon ne barkun e nenes, ka ardhur koha te ndryshoni mendim.
Sipas nje studimi te kerkuesve te Universitetit te Würzburg, publikuar ne revisten Current Biology, e qara e te sapolindurve ka aksentin e nenes dhe babait.Foshnja kupton luhatjen e intonacionit te zerave qe degjon ndersa eshte ne bark te nenes, ne tremujorin e trete te shtatzanise.Duke studiuar 60 te sapolindur, gjysma e tyre nga familje franceze e gjysma...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 561
07112009Shkencėtarėt nė Shtetet e Bashkuara kanė zbuluar strukturėn e pėrgjithshme tė HIV-it ...


virusit HIV qė shkakton AIDS tė njerėzit, sipas njė studimi tė publikuar tė enjten.

Ky zbulim i madh, do tė ndihmojė nė zhvillimin e strategjive pėr tė luftuar virusin e ri me medikamente anti-virale, thanė studiuesit.

Ashtu si viruset qė shkaktojnė grip dhe hepatitit C, HIV kryen informacionin gjenetik nė rrugė tė vetme RNA derisa tė dyfishet...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 510
07112009Sėmundjet e veshkave janė komplikime tė shpeshta te personat tė cilėt vuajnė nga diabeti, sidomos tek ata me diabet tip 2.

Nė njė studim tė realizuar nga Universiteti i Cambridge, janė analizuar disa participantė, njė numėr prej tė cilėve kanė vuajtur nga sėmundja e sheqerit.

Nga pjesėmarrėsit nė studim ėshtė kėrkuar qė tė hanė ushqime tė caktuara, dhe secili ka treguar pėr llojin e ushqimit qė ka zgjedhur.

Rezultatet kanė treguar se pacientėt e sėmurė...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 516
06112009

Nė ēdo 5 gra, 1 prej tyre nė jetėn e saj tė paktėn njė herė ka kaluar njė infeksion tė rrugėve urinare. Megjithėse kėto infeksione janė tė lehta pėr t’u kuruar, nėse lihen pas dore mund tė shkaktojnė probleme serioze me veshkat. Kėto infeksione kanė dhimbje, bėjnė qė personi tė nxitojė pėr nė banjė dhe kur vete mezi zbrazet dhe ka djegie tė urinės. Herė pas here shfaqet edhe hemorragji nė urinė (ngjyra bėhet si ujė mishi). Ndryshimi i ngjyrės...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 2203
06112009Momenti mė i mirė pėr tė bėrė ushtrime fizike, ėshtė mėngjesi, pasi do jeni nė gjendje tė pėrballoni mė shumė energji gjithė ditėn.

Palestra ndihmon sistemin kardiovaskular, vė nė lėvizje zemrėn dhe liron endorfinė, hormoni qė bėn njė organizėm tė shėndetshėm. Sigurisht forcon dhe sistemin imunitar tek njerėzit.

Mėngjesi ėshtė momenti mė i duhur pėr tė vrapuar, notuar apo pėr ēiklizėm. Sigurisht edhe njė dietė e pasur me ushqime tė shėndetshme pa shumė lyra dhe brumėra...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 641
06112009Edhe pse ndoshta njerėzit nuk janė tė vetėdijshėm pėr sasinė e yndyrave qė konsumojnė nė njė periudhė tė caktuar kohore, truri vetvetiu regjistron gjithēka qė pranon organizmi.

Revista Cell njofton se shkencėtarėt kanė zbuluar njė lloj lipoidi prodhimi i tė cilit shtohet nė sistemin tretės me rastin e konsumimit tė ushqimit tė yndyrshėm. Ky lipoid quhet N-acilfosfatidiletanolamin ose NAPE, i cili nga zorrėt depėrton nė qarkullimin e gjakut dhe shkon drejt nė tru.

Forma...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 559
05112009Njė lajm i mirė arrin nga Universiteti i Oklahomės, SHBA, ku shkencėtarėt kanė vėrejtur se dredhėzat ulin nivelin e kolesterolit nė gjak.

Studiuesit gjatė 4 javėve kanė pėrcjellė gra tė cilat vuajnė nga sindroma metabolike dhe tė cilat kanė konsumuar ēdo ditė nga 25 gramė pluhur nga dredhėzat e ngrira dhe tė thara. Ata kanė vėrejtur njė ulje e nivelit tė kolesterolit tė pėrgjithshėm dhe LDL kolesterolit pėr 6%.

Dredhėzat, tė cilat tashmė njė kohė tė gjatė janė tė...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 468
04112009Shkencėtarėt amerikanė nga Massachusetts kanė njoftuar se sa mė i madh tė jetė konsumimi i alkoolit aq mė shumė zvogėlohet masa trunore.

Hulumtuesit amerikanė kanė studiuar mė shumė se 2.000 tė rritur deri nė moshėn 60-vjeēare, me ē’rast me anė tė rezonancės magnetike (MRI) kanė matur vlerat e alkoolit tė pranishėm nė trurin e participantėve. Pastaj nga secili ėshtė kėrkuar ta plotėsojnė njė formular mbi shprehitė jetėsore ku i ėshtė dhėnė rėndėsi, sidomos alkoolit.
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 417
04112009Ushtrimet trupore tė cilat pėrfshijnė nxehjen dhe zgjatjen, dhe tė cilat kryhen sė paku tri herė nė javė me nga 75 minuta mund tė pėrmirėsojė gjendjen e pacientėve me demencė.

Ushtrimet e organizuara tė cilat janė tė dizajnuara pėr pėrmirėsimin e forcės, fleksibilitetit, lėvizshmėrisė dhe koordinimit, mund ta pėrmirėsojnė gjendjen e pėrgjithshme tė pacientėt me sėmundjen Alzheimer (demencėn senile)- njofton revista International Journal of Sports Medicine.

Personat...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 442
04112009Ēaji i gjelbėr mes shumė efekteve tė mira ndikon edhe si psiko-relaksues, bėjnė tė ditur studimet e reja.

Shkencėtarėt amerikanė i kanė veshur edhe njė dobi kėtij ēaji, ai lehtėson ngarkesėn psikike dhe stresin si dhe ul nivelin e energjisė qė ju mban zgjuar. Substancat aktive tė rėndėsishme pėr kėtė efekt janė katėr polifenole: epikatehin, epikatehin galat, epigalokatehin dhe epigalokatehin galat, veprimi primar i tė cilėve ėshtė antioksidues.

Studiuesit kanė thėnė...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 634
04112009Studimet e reja tė cilat kanė analizuar nivelin e kolinės nė plazmė tregojnė se nivelet e larta tė kėsaj substance ulin simptomat e ankthit.

Nė studimin nė tė cilin kanė marrė pjesė rreth 6 mijė persona tė eksperimentuar, po ashtu ėshtė pohuar se kolina ka efekt tė ngjashėm edhe nė simptomat e depresionit.

Kolina nė sasi mė tė mėdha gjendjet nė mėlēinė e lopėve, nė ve, merluc, salmon, qumėshtin e shkremuar etj./
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 479
04112009Periudha e ftohtė e dimrit ėshtė koha mė e ndjeshme pėr t’u prekur jo vetėm nga gripi sezonal, por edhe nga gripi i derrave, i njohur si A/H1N1.

Sipas profesor Naser Ramadanit, Drejtor i Institutit pėr Shėndetėsi Publike, derisa virusi i gripit sezonal lulėzon nė vjeshtėn e vonshme dhe dimėr, virusi A H1N1, i cili shkakton gripin e derrave, nuk ka njė periudhė tė caktuar tė paraqitjes.

Por periudha e ftohtė vazhdon tė mbetet rrezik mė i rritur pėr t’u prekur nga ky...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 461
03112009

Quhet biblioterapi dhe nė shumė raste funksionon. Ajo qė i beson ėshtė Stephanie Janicot e lindur nė Renė nė vitin 1967, romanciere dhe gazetare e famshme.
Quhet biblioterapi dhe nė shumė raste funksionon. Ajo qė i beson ėshtė Stephanie Janicot e lindur nė Renė nė vitin 1967, romanciere dhe gazetare e famshme. Nuk ėshtė njė terapeute, por njė zonjė qė e vlerėson shumė penėn. Pikėrisht Stephanie e ka pėrdorur leximin si kurė, madje ka shkruar...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 722
01112009Organizata Botėrore e Shėndetėsisė njoftoi se njė dozė e vetme e vaksinės kundėr gripit H1N1 ėshtė e mjaftueshme pėr imunizimin e tė rriturve dhe fėmijėve mbi 10 vjet.

Njė numėr i madh i vendeve tashmė kanė filluar vaksinimin e popullsisė kundėr gripit tė derrit, para fillimit tė dimrit, kur pritet tė rritet numri i tė sėmurėve nga grip
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 378
01112009Shkencėtarėt besojnė se njerėzit mund ta pėrmirėsojnė kujtesėn e tyre nėse i pėrmbahen konsumimit tė ushqimit me kalori tė kufizuara, shkruan revista “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Nė njė studim tė realizuar nga Universiteti i Munsterit nė Gjermani kanė marrė pjesė njė grup prej 50 vullnetarėsh me moshė mesatare prej 60-vjeēare.

Rezultatet nga ky studim kanė treguar se pjesėmarrėsit tė cilėt gjatė tre muajve kishin zvogėluar konsumimin e ushqimeve...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 480
01112009Njė ekip ekspertėsh japonezė nga Universiteti i Tokios kanė vėrtetuar se kur njė person ushtron gjysmė ore, pastaj bėn njė pushim prej njėzet minutash, dhe pastaj sėrish ushtron gjysmė ore, nė organizmin e tij vjen deri te ‘djegia’ e njė sasie mė tė madhe kalorish sesa kur ushtron 60 minuta pėrnjėherė.

Ėshtė vėrtetuar se dy periudha mė tė shkurta tė ushtrimit me pauzė ndėrmjet tyre, rezultojnė pozitivisht edhe gjatė kohės sė pauzės, edhe gjatė periudhės sė ushtrimeve, qė do...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 394
30102009

Duke analizuar gjendjen mendore tė nėnave dhe efektin e saj nė sjelljen e tė porsalindurve, ekspertėt kanė vėrtetuar se gjendja psikike e nėnės ndikon mbi gjumin e foshnjės, edhe atė nėse nėna ėshtė nė gjendje tė keqe psikike, atėherė foshnja pėrveēse e ka tė vėshtirė tė bie nė gjumė, bėn edhe gjumė tė parehatshėm.
Ērregullimi i gjumit te foshnjat, nėnat e tė cilave kanė probleme me depresion, ėshtė shumė mė i madh nė raport...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 513
28102009Ekspertėt paralajmėrojnė se konsumimi i pėrditshėm i ushqimit jo tė mirė shkakton dėm shumė mė tė madh sesa mendojmė.

Pėrveē efekteve tė padėshirueshme qė tashmė i dimė, siē ėshtė mbipesha, diabeti, sėmundjet e zemrės- tash ėshtė vėrtetuar se konsumimi i kėtij lloji tė ushqimit mund tė shkaktojė edhe probleme psikike.

Njė studim i realizuar nga ekspertėt britanikė ka treguar se ushqimi i pasur me yndyra shkakton dėmtimin e regjionit njohės nė trurin e kafshėve eksperimentale.
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 444
28102009

Kanceri i gjirit ėshtė sėmundja qė gratė i druhen mė shumė dhe zbulimet e fundit nė lidhje me predispozitat gjenetike tė shfaqjes sė sėmundjes e bėjnė atė edhe mė problematike. Megjithatė, ekzistojnė masat parandaluese qė mund ta lehtėsonin shumė situatėn

Frika e kancerit tė gjirit ėshtė burim ankthi pėr shumė gra. Shpesh ato kanė ndjenja fataliste nė lidhje me rrugėn qė mund tė marrė njė sėmundje e tillė, qė nė rastin mė tė mirė mund...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1121
28102009Rezultatet e njė hulumtimi britanik qė ka pėrfshirė mė shumė se 57 mijė burra dhe gra kanė sjellė lajme edhe mė tė mira pėr efektin pozitiv tė acideve yndyrore Omega – 3.

Pas njė periudhe tetė vjeēare gjatė tė cilės janė pėrcjellė personat e eksperimentuar, ėshtė vėrejtur se te grupi qė ka konsumuar mė shumė se 390 mg acide Omega-3, ka pasur njė rėnie tė theksuar tė zhvillimit tė sindromės koronare akute.

Acidet tė cilave shkencėtarėt ua veshin kėtė efekt janė EPA...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 515
27102009Ushtruesi i detyrės sė Sekretarit permanent nė Ministrinė e Shėndetėsisė, Haxhi Kamberi, priti tė hėnėn nė takim njė delegacion tė lartė tė ekspertėve turq tė shėndetėsisė tė kryesuar nga Ali Kemal Guler, koordinator i bashkėpunimit shėndetėsor kosovaro-turk dhe zėvendėsdrejtor gjeneral nė Ministrinė e Shėndetėsisė tė Turqisė pėr pjesėn kufitare dhe bregdetare tė Turqisė.

Nė kėtė takim, ka marrė pjesė edhe kėshilltari i lartė i ministrit Alush Gashi, Flakron Sylejmani dhe drejtori...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 424
26102009Konsumimi i rregullt dhe i rritur i peshkut dhe tabletave tė pasura me acide yndyrore omega 3 ul rrezikun e verbimit, bėn tė ditur njė studim i fundit amerikan.

Nė hulumtim kanė marrė pjesė mė shumė se 1800 persona tė eksperimentuar gjatė njė periudhe 12 vjeēare.

Sipas hulumtuesve, shkaku mė i shpeshtė i verbimit ėshtė degjenerimi makular, ērregullim i cili me plakje shkakton dėmtim tė nervit tė syrit, qė ēon nė dobėsim tė pamjes dhe mė pas edhe verbim tė plotė.
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 449
25102009Pas njė serie aktivitetesh kushtuar muajit tė luftės kundėr kancerit, nė veēanti luftės kundėr kancerit tė gjirit, aktivitetet sensibilizuese do tė vazhdojnė edhe gjatė kėsaj jave, pėr t’u pėrmbyllur mė 31 tetor me njė tryezė nė Prishtinė, ku do tė marrė pjesė edhe ministri i Shėndetėsisė, Alush Gashi.

Pas “Ecjes Vjetore” tė Kosovės pėr vetėdijesimin ndaj Kancerit tė Gjirit (IBKGJ), qė u organizuar tė shtunėn nė Mitrovicė nga Iniciativa Ballkanike pėr luftimin e Kancerit te...
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 548
24102009

Ende nuk ėshtė e qartė nėse ushqimi i pasur me proteina nxit humbjen e kilogramėve nė krahasim me ushqimin e varfėr me proteina.

Nisur nga kjo, shkencėtarėt kanė analizuar ndikimin e ushqimit me pėrbėrje tė lartė tė proteinave nė humbjen e kilogramėve pas lindjes.

Nė studim kanė marrė pjesė 430 nėna tė moshės nga 18 deri nė 45 vjet, tė cilat sapo kanė lindur dhe tė cilave u janė pėrcjellė shprehitė ushqimore gjatė njė periudhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 581
22102009

Njė hulumtim i shkencėtarėve amerikanė nga Universiteti Massachusetts sugjeron se ndotja e ajrit shkakton pasoja mė tė rėnda shėndetėsore te personat me mbipeshė.
“Journal of Epidemiology and Community Health” njofton se rezultatet e studimit nė tė cilin kanė marrė pjesė 348 persona, tregojnė se te personat me mbipeshė, ajri i ndotur shkakton rritje mė tė lartė tė shtypjes sė gjakut, si edhe rrezik mė tė madh pėr paraqitjen e astmės apo diabetit.
 
nga BiNnki - Komentet: 0 - Shikime: 618
21102009

Pjesa e trupit te nje gruaje e cila perkufizon feminilitetin e saj, sensualitetin dhe iden e amesise, eshte gjoksi.Si cdo pjese tjeter e trupit, ka nevoje per kura specifike dhe per trajtime qe ndihmojne per ta mbajtur sa me te ri. Hapi i pare per te pasur nje gjoks te bukur, eshte te kujdeseni per lekuren dhe fortesine e tij ne menyre konstante, pasi lekura ne kete zone eshte shume delikate, dhe per kete arsye duhet te kete nje hidratim shume...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 620
21102009

15 -20 % e femijeve ne Shqiperi lindin me autizem cka e ben alarmante perhapjen e kesaj semundje tek femijet e vegjel ne vendin tone. Autizmi eshte nje paaftesi zhvilluese e perjetshme e cila ndikon ne menyren se si femija sillet dhe komunikon me te tjeret.Ne konferencen e dyte mbi autizmin eshte diskutuar cfare duhet bere per te shpetuar jo vetem femijet por edhe prinderit e tyre .Kryetarja e kuvendit Jozefina Topalli premtoi fonde te vecanta ne ndihme te femijeve autiste.Duhet te mendojme per nje politike kombetare. Ne buxhetin e ardhshem ne do te vendosim nje fond te vecante, nderkohe qe do...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 697
20102009Ndjenja e xhelozisė pėr motrat apo vėllezėrit mė tė vegjėl, por edhe pėr mė tė mėdhenjtė ėshtė e pranishme nė ēdo familje dhe kėrkon shumė vėmendje, pėrkujdesje dhe durim nga ana e prindėrve pėr shmangien e saj.

Gjatė vitit tė dytė dhe tė tretė tė jetės, fėmija fillon tė tregojė mė shumė interes pėr lojėrat dhe fėmijėt e tjerė. Fillon t'i vėzhgojė ata dhe vė re se i pėlqejnė lojėrat me moshatarėt e tij, tė cilėt, natyrisht...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 465
20102009

Nė njė kohė kur virozat e stinės kanė nisur shpėrndarjen nė mėnyrė tė menjėhershme, kur autoritetet shėndetėsore bėjnė thirrje pėr kujdes tė vazhdueshėm, njė material i Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, rendit me nėnēėshtje problemet kryesore tė lidhura me virozat e stinės, gripi sezonal.
Gripi ėshtė njė infeksion akut viral, i cili shpėrhapet nė mėnyrė tė lehtė nga njė person nė tjetrin. Viroza qarkullon dhe mund tė prek cilindo pavarėsisht moshės apo grupit social. Gripi shkakton epidemi e cila arrin kulmin nė dimėr, nė zonat e buta. Gripi ėshtė njė problem i shėndetit publik, i cili...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 885
18102009

DHIMBJA E KOKES!

Dhimbja e kokes eshte nje nga dhimbjet me te zakonshme, por edhe nje nga me te nenvleresuarat, madje edhe nga ata qe vuajne prej saj. Rreth 57% te rasteve mjaftohemi duke marre nje analgjezik te pergjithshem, duke gabuar ne trajtimin e vetes. Pse ndodh kjo? Mbi te gjitha sepse nuk njohim tipin e dhimbjes se kokes dhe, si rrjedhoje, eshte e veshtire te gjendet kurimi i duhur. Perpara se te marresh nje tablete, eshte e nevojshme te kuptosh gjithmone se me cfare dhimbjeje ke te besh. Ne kete menyre, do te jesh ne gjendje te nderhysh me ilacin perkates.
 
nga Saranda - Komentet: 0 - Shikime: 930
18102009


Marrja e ulėt e vitaminave mund tė shtojė rrezikun dhe seriozitetin e simptomave tė astmės, tregon njė studim i ri.
Shkencėtarėt kanė analizuar rezultatet e 40 studimeve tė zhvilluara ndėrmjet viteve 1980-2007, me ē’rast kanė arritur tė zbulojnė se personat me astmė konsumojnė shumė mė pak vitamina A gjatė ditė nė krahasim me personat e shėndoshė.

Po ashtu, nė hulumtimin e publikuar nė revistėn “Thorax”, ėshtė treguar se personat me simptoma serioze tė astmės kishin marrė 50% mė pak vitamina...
 
nga :::<<C&C>>::: - Komentet: 0 - Shikime: 421
17102009

Njė prej pjesėve qė mund tė dhemb mė shumė gjatė shtatzanisė ėshtė mesi. Fillon tė dhemb kur rrini ulur, nė kėmbė ose nė ndonjė pozicion tjetėr pėr shumė kohė. Pa pėrmėndur faktin se disa femra u duhet tė bėjnė dhe rutinėn e punėve shtėpiake. Ēfarė mund tė bėjė njė femėr shtatzanė pėr t’u ēliruar nga dhimbja e mesit? Ndiqni disa kėshilla tė thjeshta mė poshtė.

Aktiviteti fizik-Nėse shtatzania juaj shkon mirė, ndjeheni shėndetshėm, atėherė pak aktivitet fizik vetėm do t’ju ndihmonte, Mund tė pastroni (ama jo...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 2955
17102009

Mjalti ėshtė i njohur pėr shumė veti tė shėndetshme. Por shkencėtarėt nuk mund t’a imagjinonin qė ky shėrues i njerėzimit ėshtė kaq i efektshėm. Disa kėrkime kanadeze kanė zbuluar se mjalti mund tė shkatėrrojė edhe bakterie. Efektshmėria e tij nė disa raste ja kalon dhe antibiotikėve.

Efekti i mjaltit mbi bakteriet-Shkencėtarėt kanadezė studiuan efektin e mjaltit nė 11 lloje organizmash, duke pėrfshirė kėtu agjentė tė rrezikshėm sėmundjesh, si pėrshembull stafilokoku i artė dhe bacillus blu. Dy agjentėt e fundit zakonisht zhvillojnė rezistencė ndaj antibiotikėve, kėshtu qė nuk kanė efekt...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 720
17102009

Ushqimi i gjirit (pėr gjashtė muaj) ėshtė konsideruar i shėndetshėm nė mėnyrė tė barabartė si pėr fėminė dhe pėr nėnėn. Kėrkime nė universitetin e Albertės, Edmonton, Kanada, kanė studiuar 154 gra meksikane dhe bebet e tyre. Qėllimi i kėtij studimi ishte zbulimi i vėrtetė i efekteve tė ushqimit tė gjirit tek bebet nėn gjashtė muaj.

A ėshtė i “zgjedhur” qumėshti i gjirit?-Arritjet treguan qė bebet qė ishin ushqyer me qumėshtin e gjirit tė nėnės pėr gjashtė muaj kishin mė pak rrezik pėr infeksione tė...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 1064
14102009

Rreth 70 mije femra vdesin cdo vit ne bote pas abortit qe ato kryejne per te hequr nga barku i tyre femijet.Sipas te dhenave te publikuara nga “Guttmacher Institute”, rreth 38 mije prej ketyre rasteve jane identifikuar ne Afriken sub-sahariane. Raporti ve ne dukje gjithashtu se numri i aborteve ne bote eshte ulur nga 45 ne 41 milione fale njohjes me kontraceptivet.Te dhenat me shqetesuese jane ne Afrike ku vetem 28 % e grave te martuara perdorin kontraceptive....
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 631
13102009

Kush do tė humbasė kilogramė nė peshė, mjafton tė lexojė zinxhirin e tij gjenetik pėr tė kuptuar gjithēka ushqimet mė tė mira dhe mė tė pėrshtatshme pėr metabolizmin e shijet e tij.

Kėtė kėshillė e jep studimi i bėrė nga studiues tė universitetit tė Triestes, sipas tė ė bazė tė gjeneve tė njė individi, pėrcaktohet edhe natyra e ushqimeve pėr tė cilat ai ka nevojė.

Fakti se njerėzit kanė njė ndjeshmėri tė ndryshme pėr shije tė ndryshme, ka qenė i njohur me shekuj, i cili lidhet nė fakt me studimin e...
 
nga Kejsi - Komentet: 0 - Shikime: 713
13102009


Me stinėn e bukur tė verės, mishrat e pjekura nė skarė pėr njė darkė me familjen apo me miqtė, janė shumė tė dėshiruar. Madje, kėto lloj produktesh nuk konsumohen vetėm nė shtėpi, por edhe nė lokale tė ndryshme kėtu nė kryeqytet. Janė tė shumtė njerėzit qė i pėlqejnė mishrat e pjekura nė skarė, biftekėt, salēiēet etj.

Por, pėr pėrgatitjen e kėtyre produkteve duhet tė bėjmė pak kujdes. Mishi i djegur nuk i bėn mirė askujt, pasi pėrmban pėrbėrės kancerogjenė.
Pėr mė tepėr, tymi i skarės pėrmban dioksinė...
 
nga Saranda - Komentet: 0 - Shikime: 505
13102009


Nė bazė tė njė studimi tė publikuar nė revistėn "British Medical Journal", njerėzit tė cilėt pinė ēaj tė nxehtė janė tė rrezikuar pėr t’u sėmurė nga kanceri i fytit.

Kanceri i ezofagut, deri mė tani ka qenė i lidhur me pirjen e duhanit dhe konsumimin e alkoolit, ndėrsa sipas studimeve tė reja, edhe pijet e nxehta mund tė konsiderohen si faktorė tė rrezikut, pėr faktin se e dėmtojnė mukozėn edhe indet e fytit dhe ezofagut.

Shkencėtarėt iranianė kanė analizuar rajonin Golestan, ku ėshtė...
 
nga Saranda - Komentet: 0 - Shikime: 610
13102009

Nėse u ka mbytur stresi? Bėni njė xhiro me biēikletė: 4 nė 10 psikologė, thonė se biēikleta ėshtė ilaēi mė i mirė antistres. Dhe jo vetėm kaq: ka dhe aftėsinė pėr tė pėrmirėsuar ndjeshėm cilėsinė e jetės nė ēift. Kėtė pohim e konfirmon njė studim i bėrė nga shoqata "Gratė dhe cilėsia e jetės" tek njė kampion prej 200 psikologėsh, i bėrė gjatė panairit tė biēikletave. Sipas studimit, 43% e psikologėve e konsiderojnė biēikletėn si ilaēin mė tė mirė kundėr stresit, madje mė i mirė se pilulat dhe ēajet qetėsuese.


Tė ngasėsh biēikletėn ėshtė njė aktivitet i shėndetshėm...
 
nga Saranda - Komentet: 0 - Shikime: 466
 Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  NextMbrapsht nė krye 
Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: Asnjė
Moderatorėt:Kejsi, :::>>C&C<<:::, absurdja
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
-
Kėrce tek:  
Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
Lajmėrim Lajmėrim
Global announcement Global announcement
Ngjitės Ngjitės